Main menu

 

10 x starostlivosť, ktorú si naše deti pamätajú

22nd júl 2016

Starostlivosť je to najdôležitejšie, čo vlastnému dieťaťu môžeme dať, predovšetkým tá zmysluplná a láskyplná. O deti sa staráme a vychovávame ich už od 18 mesiacov, každý krok, ktorý potom vo výchove svojich detí urobíme, môže byť ten životný. Deti sú na nás závislé a kopírujú naše činnosti aj naše správanie. Poďme im teda príkladom, dajme im kus seba (tak ako to prvýkrát zamýšľala príroda), nezabúdajme ich chrániť a dávajme im starostlivosť takú, na ktorú budú rady spomínať. Keďže v dospelosti len pekné spomienky v nežnom opare skompletizujú pohľad na šťastné detstvo. Na čo deti nikdy nezabudnú?

family-457235_1920

1. Spoločné čítanie

Zo svojho raného detstva si najviac pamätám, ako mi mamička či otec čítali alebo premietali rozprávky, ako som u nich plakala, bála sa, radovala sa aj spokojne zaspávala. Všetko spomínané tiež prežívajú naše deti, Nezabúdajte na to! Čítané rozprávky, príbehy a emócie, ktoré u nich vzbudzujú svoje intenzity, sa stanú podstatným komponentom osobnosti dieťaťa. Lebo pri spoločnom čítaní sa vytvára magické svety, ktorými sme súčasťou.

2. Načúvanie

V zhone často deťom hovoríme, aby chvíľku počkali. Lenže z chvíľky je často pekne dlhá chvíľa. Obsah detských oznámení síce nemusí byť dôležité, ale naša pozornosť, ktorú im v tej chvíli venujeme, rozhodne dôležitá je. Zvážme teda, či to, čo práve robíme, je naozaj tak naliehavé. A chvíľu ich počúvajme a zbavme ich obáv.

3. Objatie

Malí aj veľkí občas potrebujú objať. Niekto viac a niekto menej, ale je dôležité neprepásť tú chvíľu, kedy deti po objatí zatúžia. Objatia nie sú len symbolom lásky, ale aj istoty, šťastia a ochrany. Dotyky všeobecne sú významné pre celé naše bytie v tomto živote. Podľa mnohých vedcov dokonca liečia veľa neduhov a bolesťí.

4. Rodinné tradície

Založte si vlastnú rodinnú tradíciu! Trebárs jeden deň v týždni vyhraďte spoločnému sledovaniu filmov doplnené o nejakú (ne) zdravú dobrotou. Snažte sa spolu pravidelne tráviť čas a vytvárať si tak spoločné spomienky. Nie je nad to! A tiež sa na spomínaný čas nezabúda.

5. Spoločné stolovanie

Jedzte spolu! V našich hektických životoch plných povinností je niekedy ťažké sa ako rodina zísť pri jednom stole. Mali by sme sa o to aspoň snažiť. Môžeme spoločne raňajkovať, obedovať alebo večerať a nemusia to byť vždy vybrané lahôdky. Deťom viac než na tom, čo im naservírujeme, bude záležať na tom, že sme spolu. Spoločné stolovanie je totiž ideálna doba k rozprávaniu, plánovaniu a odpočinku.

Baby Boy Eating Fruit In High Chair

6. Vedomie výnimočnosti

Všetky deti potrebujú cítiť, že sú pre nás výnimočné, že nikto (a nič) pre nás nie je tak dôležitý.

7. Oslavy

Každé dieťa má rôzne prednosti a vyniká v iných schopnostiach. Všetky ale potrebujú cítiť, že sú úspešné. Oslavujme ich úspechy – veľké i tie malé! Oslavujme s nimi každý rok, že sme radi, že ich máme a že tu sú. Oslavujme to, že bez nich už by život nebol tak naplnený.

8. Zábava

Nájdime čas na spoločnú hru a zábavu. Či už je to spoločné kočkovanie, spoločenské hry, horské túry, nejaký šport, čítanie alebo maľovanie, deti si budú spoločné chvíle plné radosti, ktoré sme im venovali, s istotou pamätať najviac.

9. Pozornosť

Nezabúdajme na udalosti, ktoré sú pre naše deti dôležité, a buďme s nimi. Venujme im pozornosť, ktorú si zaslúžia. Nie je krajší pocit ako ten, že na ňu nikdy nezabudnú.

10. Láska

Ukazujte a dokazujte im svoju lásku!

Všetka starostlivosť a spoločné spomienky nestoja peniaze, ale náš čas. Tvoria sa z tých úplne najobyčajnejších momentov a zážitkov. Snažme sa, aby sme spoločný čas s deťmi trávili príjemne a zmysluplne.

Prečítajte si ďalšie články o deťoch:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia