Main menu

 

10x ako prežiť materskú

15th dec 2015

V dnešnej dobe sa ženám otvárajú mnohé možnosti, preto takisto už niektoré ženy prestávajú mať predstavu detí a rodiny a tráviť tri alebo päť rokov na dnešnej rodičovskej dovolenke je pre ne nepredstaviteľné. Ale naproti tomu je mnoho žien, ktoré chcú mať deti, ale opäť sa obávajú, že by na tzv. materskej stratili kus seba a jednoducho sa boja straty sebarealizácie. Je skutočne materská dovolenka zabijak ženskej sebadôvery a musí byť žena väzňom v rodine i v svojej hlave?

Veď žena na materskej dovolenke je podľa odborníkov tá najlepšia manažérka a organizátorka, je svedomitá, usilovná a lojálna, silná vo všetkom, čo sa jej ponúka a čo ju stretne. Preto by mala mať tú možnosť si materskú poriadne vychutnať a prežiť, nielen ju prežívať… Aké eventuality nám ponúkajú psychológovia?

1) Zapojme otca dieťaťa (pokiaľ je tá možnosť)

Ako sám psychológ Peter Šmolka poznamenal: „Rodičovstvo začína extrémne náročnou fázou zvanou materská dovolenka. Slovné spojenie s podobnou vnútornou logikou ako napríklad „okrúhly štvorček“‘. Predstavu slastného ničnerobenia a bezstarostného užívania si s ňou môže spájať snáď len naivný blud, kráľ Herodes alebo váš manžel.“ Do tej doby než si náš muž sám taký druh dovolenky nevyskúša na vlastnej koži. Potom už mnohí menia názory. Ešte to však neznamená, že všetku starostlivosť prevezmeme na svoje ramená my. Partner rozhodne nášmu dieťaťu neublíži, nič mu nezlomí, neutopí ho a ani ho pri dokrmovaní neudusí, ak sa bude aspoň trochu snažiť, rozhodne bude zvládať všetko, navyše deti sú stvorenia podstatne odolnejšie, než si my matky myslíme.

Father At Home With Sleeping Newborn Baby Daughter

2) Starého psa novým trikom nenaučíš

Prijímame s pokorou všetky obmedzenia? Pre pokoj v rodine sa vzdávame svojich záujmov, priateľov, kontaktov? Hovoríme si, že pár rokov vydržíme a potom sa k nim zasa vrátime ako k všetkému? Opak bude pravdou! Snáď na nič iného si naša rodinka nenavykne tak ľahko a rýchlo, ako na našu permanentnú prítomnosť. Neskoršie snahy o zmenu budú vnímať ako čosi nevhodné a ohrozujúce.

3) Neodmietajme pomoc druhých

Naopak, aspoň občas ju napríklad i aktívne vyhľadávajme. Nášmu partnerskému vzťahu prospeje, pokiaľ budeme mať i v tejto životnej fáze nejaké spoločné zážitky mimo steny domova. Kino, divadlo, večere v dvojici, stretnutia s priateľmi apod.

Two female friends meeting for a coffee

4) Stereotyp?

Či už chceme alebo nie, materská dovolenka je sama o sebe fázou trochu stereotypnou. Ak si odmyslíme isté vývojové skoky (prvý zúbok, prvé slovko, prvý úraz), potom sa bežné podnety s trochou nadsázky redukujú na jedlo, spánok a vyprázdňovanie. Pokúsme sa aspoň niekedy tento stereotyp i v domácom prostredí niečím rozbiť. Náročnejšou večerou i napríklad s fľašou a so sviečkami, horúcou spoločnou vaňou v dvojici, novým účesom, novým oblečením… Nech sa mužovi postaráme o trochu tohto vzrušenia, či už v pozitívnom alebo negatívnom slova zmysle.

5) Nesnažme sa meniť ho, zmeňme seba

Manžela je možné len ťažko zmeniť, tlakom vraj už vôbec nie. „V krajnom prípade je možné ho vymeniť, čo sa však väčšinou podobá ceste z dažďa pod odkvap“, potvrdzuje psychológ P. Šmolka. Skúsme radšej zmeniť svoje správanie, doprajme si zdanlivé sebectvo. Čím totiž budeme spokojnejšie, tým viac radosti odovzdáme svojmu dieťaťu i mužovi.

6) Manžel sa nerovná „eunuch“

Ak to len trochu pôjde, snažme sa rozdeliť svoju pozornosť na obe strany. I náš muž ju občas potrebuje. Napríklad len preto, aby nezačal na potomka žiarliť, čo je podľa prieskumov celkom častá záležitosť. Nájdime si čas na vlastné intímne chvíle; samozrejme i s tým, že takisto náš drahý sa patrične pričiní (nakúpi, vykúpe, postráži, od časti povinností nám uľaví…), a to je jasná vec, inak by sme večer čo večer umierali únavou.

couple-168191_640

7) Robme si radosť

Snažme sa plánovať malé súkromné potešenie. Stretnutie s kamarátkou, niečo pekné na seba či do domácnosti, výlet, kaderníčka… Invencii sa rozhodne medze nekladú. Ako už bolo povedané vyššie, rovnica je jednoduchá – šťastná matka rovná sa šťastné dieťa.

8) Nesnažme sa byť dokonalé

Perfektná matka, vždy upravená žena, vášnivá milenka a navyše vždy dokonale upratané, navarené! Kto by si niečo podobné neprial, že? Ale taký model ženy neexistuje a nie je nutné ňou za každú cenu byť. Kto by to takisto všetko dlhodobo zvládal bez ujmy na zdraví telesnom alebo duševnom!? Niekedy je lepšie všetko len trochu vylepšiť z najhoršieho a urobiť si pohodu.

9) Muž nech sa pripojí

Pokiaľ si ale chceme užiť aspoň nejaký zmieňovaný bod, musíme skrátka muža zapojiť do každého nášho plánu, aby nám ako sa patrí vyšiel a my sme boli spokojné i po náročnom dni. Ak sa nepridá, tak časom zistí, že na vlastnú smolu. Potom už bude možno príliš neskoro.

10) Všetko raz končí

Raz bude všetko lepšie, to určite. Zatiaľ si ale užívajme radosti, ktoré i toto obdobie bezpochyby prináša. Ten čas už nikdy nevrátime.

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela FruhwirtováHradská

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia