Main menu

 

5 rád ako zapojiť otecka do výchovy

16th júl 2015

Každá žena „mama“ to pozná, narodí sa bábätko a muž ako by sa od dieťaťa minimálne na dva roky dištancoval, aspoň čo sa týka vlastného zásahu do starostlivosti (výchovy). A keď sú potom deti staršie, veľa sa nezmení. Väčšinou sa muži vyhovárajú, že sa tak malého dieťaťa boja alebo že nevedia čo s ním, alebo že mu nerozumejú. Takisto vraj nemajú toľko času a nebudú dieťa kárať ani ho poučovať, keď ho vidia s biedou dve hodiny denne. A jednou z najväčších výhovoriek je, že s malým dieťaťom sa nedá nič podniknúť a nič zažiť (napríklad ísť na futbal apod.). Tak ako na tých našich mužov – oteckov, aby sa do výchovy takisto máličko zapojili? Máme pre vás päť vyskúšaných rád, ktoré by mohli pomôcť.

Father At Home With Sleeping Newborn Baby Daughter

1. Zapojme ego

Muži a ich ego sú neodmysliteľne spojení už od počiatku vekov. Teda pokiaľ s nami muž nebude chcieť zdieľať pokusy o výchovu, môžeme ho skúsiť začať chváliť a obdivovať, trocha manipulácie jednoducho neuškodí a veľký obdiv väčšinou zaberá okamžite. Skúsme to teda takto: „Miláčik, ty máš taký talent na…, nechceš ním trochu obdarovať naše dieťa?“; Otecko, ty tomu tak perfektne rozumieš, skús to vysvetliť takisto malému.“; Ten náš chlapec je šikovný ako ty a ako sa na teba díva, skús s ním byť viac času, potrebuje ťa.“; „Malá hovorí neustále len o tebe, a ako jej chýbaš“ apod. A sledujme, ako sa otecko postupne s láskou a rád zapojí do každodennej starostlivosti o nášho potomka.

2. Doprajme mu oddych

Pokiaľ nezaberie chvála, zaberie pochopenie. Muži väčšinou trávia viac času v práci než s rodinou, každopádne pri príchode domov potrebujú síce vrelé privítanie, ale predovšetkým chvíle samoty. Doprajme mu tú chvíľu a hneď nášho otecka nehoňme do ďalších povinností. My matky síce vieme, že tieto povinnosti sú prioritné, ale muži majú prácu i deti v rovnakej rovine dôležitosti. Tak ich nechajme vstrebať všetky zážitky dňa a následne budú viac ústretoví ďalším „príjemnejším“ povinnostiam (to musíme zdôrazniť) a môžeme ich zapojiť do čohokoľvek.

3. Nechajme ich chvíľu samotných

Áno, pokiaľ naozaj chceme, aby aj otec začal svojmu dieťaťu viac rozumieť, nechajme ich nejakú tú dobu osamote. Napríklad len vyrazme s kamarátkou do kina alebo na kafé alebo máme konečne možnosť ísť si prečistiť hlavu nákupmi, urobíme tým radosť sebe a zároveň pomôžeme oteckovi poznať viac svoje dieťa a trochu zakúsiť výchovného procesu. Pokiaľ máme možnosť nechať svoje dieťa s otcom napríklad celý víkend, je to ideálne riešenie, ako najefektívnejšie zapojiť muža nielen do vychovávania, ale takisto všeobecne do chodu domácnosti.

4. Sľubom nezarmútiš

Nie je tajomstvom, že muži sú vlastne večné deti. Pokiaľ teda vieme, čo zapôsobí na tých malých, tak veľkí už budú hračka. Deti majú rady sľuby a urobia všetko, pokiaľ ich splníme. Podobne je tomu u mužov. Ponúknime im napríklad masáž chrbta, dobrú večeru alebo príjemný večer v spálni a uvidíte, ako sa budú do starostlivosti o svoje deti hnať. Síce sa väčšinou stane akcia „niečo za niečo“ len strážením na pol hodiny, ale i to je dobrý začiatok ako donútiť muža o svojich deťoch aktívne premýšľať.

5. Návšteva babičky a dedka

Skvelou metódou, ktorou takisto dosiahneme úspech v našej veci s oteckom, je prenechať nejaký čas (stačí deň, dva) výchovu na prarodičoch. Deti nám prídu ako vymenené a takisto sám náš veľký tato sa okamžite, úplne sám a rád zapojí do ich „prevýchovy“. A ešte dôraznejšiu okamžitú reakciu nášho partnera vo výchove detí spôsobí príchod svokry do rodinného hniezda. To potom deti dostávajú rád do života jedna radosť, len aby sa náhodnou nezapojila do výchovy (i výchovy zaťa) tiež babička.

Teraz už bude iba na nás, čo vyskúšame, ako si s oteckom a deťmi poradíme a čo zaberie.

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “5 rád ako zapojiť otecka do výchovy

  1. Pingback: 9 vlastností, ktoré by sa mali rodičia naučiť od svojich detí | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia