Main menu

 

6.diel – moje tehotenstvo – 24.-28. týždeň

18th sep 2017

Som za polovicou tehotenstva. Bruško pomaly ale isto naďalej rastie a bábätko cítim čím ďalej tým viac. Sú to stále normálne priemerné kopance, takže zatiaľ sa nemám na čo sťažovať.

Ako prežívam druhý trimester

Minule som písala, ako priberám každý mesiac priemerne jedno kilo. Áno áno, to bolo. Teraz mám asi žravejšie obdobie alebo čo a momentálne sú to každý mesiac dva kilá. V 24. týždni som celkovo pribrala 6 kíl. Každý mesiac je veľa vecí inak a zdá sa mi že to, čo som napísala v minulom diele už teraz neplatí. Takže teraz budem hrdinka a poviem, ako si to užívam a za mesiac budem fučať a nariekať :D.

Inak pokukovala som na nete na cvičenie pre tehotné a hovorila si, ako sa do toho pustím … Hehe, môj syn ma cez deň tak preženie, že na nejaké cvičenie nemám večer vôbec bunky. Druhé tehotenstvo prežívam úplne inak. Pri prvom tehotenstve bol čas si kde čo plánovať, čítať a skúmať. Pri druhom ale prídete na to, koľko vecí ste robila úplne zbytočne a veľa vecí fakticky neriešite. Napríklad pri prvom som bola na nete v skupinke s podobným termínom pôrodu a čítala všetky možné otázky a múdrosti, ktoré tam maminy písali. Len potom som bola celá nesvoja, keď jedna cez druhú písali, že už majú nakúpené to či ono a ja som bola pozadu. Teraz žiadnu skupinku nesledujem a sústreďujem sa len na priebeh pôrodu, čo robiť, aby boli kontrakcie znesiteľnejšie … O tom ale budem písať v poslednom príspevku pred pôrodom.

Tehotenská cukrovka

Som objednaná do miestnej nemocnice. Každú mamičku veľmi zaujíma priebeh vyšetrenia. Takže vám popíšem, ako to celé prebiehalo. Predtým som sa telefonicky objednala a sestra ma informovala, že musím byť nalačno, môžem piť ráno iba vodu alebo nesladený čaj. Ja som si dala vodu a vzala si ju aj so sebou. Musela som byť 6:45 v nemocnici. V odberovej miestnosti som si vzala poradové číslo a čakala som, až ma zavolajú. Na odberoch to ide vždy celkom rýchlo, takže som bola do piatich minút v odberovej miestnosti. Tam ma poučili, že od vypitia glukózy nemôžem nič jesť, piť ani žuť, jednoducho nič až do tretieho odberu. Takže mi vzali krv a potom som čakala asi 15 minút, než doniesli glukózu. (Vraj ten prvý odber slúži na to, či vám glukózu môžu dať). Glukóza bola v pollitrovom tégliku a bola jej asi väčšia polovica, povedala by som asi 3 dcl. Chuťovo príšerne sladká až kyslá. Glukózu musíme podľa poučenia piť pomaly, nie celú na ex. 😊 Takže mi to popíjanie trvá asi 5-10 minút. Takisto to ani nejde vypiť naraz, aké je to hrozne sladké. Od okamihu, kedy som vypila glukózu, musím sledovať čas a sama sa za hodinu ohlásiť. Bola som sama, takže som si vzala knihu a čítala si v čakárni. Tá hodina sa dala ľahko zvládnuť. Po druhom odbere to už ale bola otrava. Ďalší odber a zase – ozvite sa za hodinku. To som mala už presedený zadok a vzduch v čakárni bez okien bol „úžasný“. Prešla som sa maximálne na WC a späť 😊. Inak sa môžete pohybovať, ale len po areáli nemocnice a všade používať len výťah. Ja som nikde nepochodovala, ale za poslednú polhodinu mi už bolo trochu mdlo. Konečne som sa dočkala tretieho odberu a hurá sa najesť a domov. Celá tá procedúra trvala približne 2,5 hodiny. Za týždeň som si mala zavolať na výsledky k svojmu gynekológovi. Výsledky mám v norme, takže som happy ako dva grepy.

Aké zdravotné komplikácie riešim v tehotenstve

Každý mesiac dochádzam na odbery kvôli štítnej žľaze. Za ďalšie dva dni som objednaná na odbery, či sú hodnoty štítnej žľazy po liekoch v norme. Sestra sa pri odberoch celkom zhrozila mojich podliatin na rukách, ktoré mi zostali po odberoch na cukrovku. Už mám tak dopichané ruky, že ďalší odber nie je pomaly odkiaľ zobrať . Na výsledky si volám na endokrinológiu, kde mi zdravotná sestra hovorí, že mám brať rovnaké množstvo až do pôrodu a na ďalší odber môžem až za dva mesiace po pôrode. Takže mám na dlhú dobu po starostiach. Len to, že užívanie tabliet je celkom otravné a ešte netuším, čo ma čaká po odberoch na gynekológii… Tam opäť odbery a zistený nedostatok železa. Takže ďalšie lieky, ktoré musím brať na lačno každý deň. Každý, kto berie železo, vie určite svoje. Najskôr mi po ňom bolo asi dva dni zle a navyše si musíte dať pozor, čo jete. Nesmie sa po ňom dve hodiny jesť nič mliečne, vajcia a káva. Takže keď si to zhrniem, beriem Euthyrox a jodid na štítnu žľazu, Tardyferon na železo a občas magnézium, keď ma pobolieva bruško. Keď to porovnám pred tehotenstvom, kedy som nebrala vôbec nič, tak si pripadám ako nejaký automat 😊. Na gynekológiu dochádzam stále každý mesiac a v 24. týždni je poloha bábätka už hlavičkou dolu. Optimálna poloha pre pôrod. Snáď to tak aj vydrží. Inak podľa dr. všetko v poriadku. Držte prsty, nech to tak aj zostane 😊.

Prečítajte si aj ďalšie tehotenské príbehy alebo pokračovanie môjho príbehu – Moje tehotenstvo – 29 – 33. týždeň.

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského oblečenia a dojčenských potreb.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “6.diel – moje tehotenstvo – 24.-28. týždeň

  1. Pingback: Moje tehotenstvo – 9. – 13. týždeň | Blog Mimulo

  2. Pingback: Moje tehotenstvo – 19. – 23. týždeň | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia