Main menu

 

6 nových začiatkov po materskej

7th okt 2016

Po materskej dovolenke nás čaká veľa nových začiatkov. Spočiatku sa nám môže zdať, že ten čas, strávený s deťmi doma, nebol zase tak dlhý, ale návrat do každodennej reality býva často veľmi náročný. Obzvlášť nie sme na neho dostatočne pripravené. Čo všetko nás po materskej dovolenke môže stretnúť? S čím všetkým sa budeme musieť zmieriť a vysporiadať sa? Pozrime sa na šesť bodov, ktoré nás môžu po materskej vykoľajiť a na ktoré sa možno pripraviť, aby sme neprišli aj o posledné zvyšky sebavedomia.

Busy young woman working with her laptop on a desk

1) Nové začiatky v práci, nové hľadanie práce

Pripravme sa na krušné chvíle, ktoré nás čakajú, ako pri hľadaní práce, tak pri príchode do stáleho zamestnania. Aj keď sme už všeličo zažili, tak po materskej, a s deťmi obzvlášť, bude pre nás všetko nové. Nehľadiac na to, že nás čaká po tých rokoch doma veľa zmien, tak ešte pri každom pohovore budeme rozmýšľať nad tým, či takú prácu s deťmi zvládneme. Pri každom novo zadaní úlohy v našom zamestnaní budeme myslieť na deti. Stále nás tiež budú sprevádzať výčitky svedomia, budeme neustále myšlienkami u detí. A ak nie, tak budeme s radosťou a odviazane pracovať, tak si to potom budeme mať za zlé. Voči deťom nám všetka naša snaha mimo teplo domova nebude pripadať správna, aspoň teda zo začiatku. To bude práve ono nové, na veľa sme sa mohli pripraviť, na prchké myšlienky nie.

Nesmieme prestať byť nad vecou. Musíme veriť tomu, že deti sú v bezpečí, aby sme mohli odvádzať kus dobrej práce. A tiež mohli zapojiť všetky svoje sily a ukázať svoje možnosti, dať na obdiv svoje schopnosti. Bude to po materskej veľmi ťažké, zažijeme veľa odmietnutia tako na pohovoroch, tak priamo pri práci. Ale nesmieme sa vzdávať a strácať svoju sebadôveru, máme tu predsa svoje milá stvorenia, ktorá nás potrebujú celé. Sme schopné matky, a tak musíme zvládnuť každú situáciu, tak si to želá náš partner, rodina, ale aj príroda. Sebadôvera je v týchto zaťažkávacích situáciách dosť nestála, ale držme si ju pri sebe. Sme dôležité pre seba, pre deti, a ak budeme chcieť, dokážeme zo seba dostať to najlepšie.

2) Hľadanie ďalšieho času

Novo budeme tiež zápasiť s časom. V práci budeme hľadať rôzne časové „škárky“, aby sme stihli buď deti odviesť do škôlky, alebo ich vyzdvihnúť. Aby sme stihli prísť na oslavu ich narodenín či stihli nejaký výlet, besiedku, na ktoré sme sľúbili účasť. Tak to jednoducho bude. Doma zase budeme riešiť a hľadať nejaký ten čas pre seba. Aj doma nás bude čakať veľa pracovných povinností a myšlienky nám budú utekať od jednej činnosti k druhej, od dieťaťa k práci, od dieťaťa k dieťaťu, od domáceho upratovania k firemným záležitostiam a pod. Len ten čas pre seba si vziať nenechajme, stane sa naším najdôležitejším kľúčom k vlastnému sebauspokojeniu.

3) Väčšie nároky zo všetkých strán

Od tej doby, kedy sme sa stali matkami, sme zvyknuté na mnoho požiadaviek od nich aj od partnera. V túto chvíľu prídu tiež povinnosti iné. Nové bude to, že od nás bude chcieť viac vecí naša spolubývajúci rodina, ale aj nás budú skúšať na pohovoroch či v práci. A stále niekto bude chcieť, aby sme boli lepšie a lepšie a niekedy to bude naozaj na zbláznenie. Ovšem mali by sme uistiť svoje okolie, že zvládneme vskutku čokoľvek, ale potrebujeme k tomu svoj priestor a samozrejme sme predsa len ľudia, tak sa nám musí odpustiť nejaký ten drobný nedostatok.

Psychológovia tiež radia, že pre svoj úspech sa musíme zdokonaľovať tiež na materskej, ak si ušetríme nejaký ten čas a starostlivosť o deti nám to dovolí. Napríklad skúsiť si nejaký ten pohovor, len tak nezáväzne alebo sa venovať nejakej činnosti, ktorá nás baví či živí aj cez materskú. Alebo začať chodiť do odborného kurzu. Mali by sme sa pripravovať na nároky sveta, ktoré nás po skončení materskej dovolenky čakajú, starostlivo s úsilím sebe vlastným, bude sa nám potom lepšie zapájať do pracovného procesu, starostlivosť o bunky mozgové sa bude hodiť a naše sebavedomie iba neutrpí.

4) Boj za každú voľnú chvíľu

O hľadaní času sme sa už mohli dočítať a tiež že je dôležité nájsť si nejaký ten čas pre seba, na ten nezabúdajme, sceľuje nás, robí nás šťastnejšími a silnejšími. Bojujme za každú voľnú chvíľu, za tú ukradnutú pre seba i za tú voľnú chvíľu prežitú s deťmi. Práve boj o voľné chvíle s deťmi bude práve ten nový zápas, ktorý by sme ani zďaleka na materskej nečakali. Medzi všetkými povinnosťami a starosťami, ktoré na nás z jasného neba po materskej spadnú, bude skutočne náročné nájsť aj tú malú chvíľku, ktorú by sme venovali len čistej zábave s deťmi. Preto aj na spoločné rodinné chvíle sa vo svojom pestrom harmonograme sústreďme a bojujme za ne s láskou.

5) Výčitky svedomia

Áno, výčitky, výčitky, výčitky, tie nás s príchodom nového obdobia po materskej budú sprevádzať neustále. Ony sa síce už zrodili s narodením našich detí, ale po materskej nás budú sprevádzať viac a viac. „Nestíham si hľadať prácu. Trávim málo času s deťmi. Deti vidím večer a som unavená a nehrám si s nimi. Dávam deťom málo lásky. Deti sú viac v škôlke ako so mnou. Nerobím dobre svoju prácu doma ani v zamestnaní. Nestíham domácnosť. S manželom málo komunikujeme. Nestíham sa manželovi toľko venovať. Rodina odo mňa nemá dostatok pozornosti. Dávam málo najavo svoju spokojnosť. Je zlé, keď túžim byť niekedy niekde sama bez rodiny? „A veľa ďalších výčitiek sa nám bude naháňať hlavou cez deň aj v noci. A občas nám nejakú tú výčitku niekto predhodí. Nebude jednoduché sa ich zbaviť, ale nesmieme zabúdať, že sme len ľudia a život predsa žijeme každý sám za seba. Nebudeme sa trápi toľko výčitkami a skôr hľadajme vhodné riešenia, tie ktoré NÁM budú najviac vyhovovať a nikomu inému.

6) Nepochopenie zo strany partnera

Veľké zmeny nastanú po materskej dovolenke tiež v partnerskom vzťahu. Nebudeme mať už na partnera toľko času, niekedy nebude ani nálada mu ten krátky čas, ktorý nám zostáva, darovať. Budeme sa musieť viac venovať svojej práci, ale aj začneme viac pracovať samy na sebe, a potom sú tu ešte deti. Partner bol zvyknutý, že sme boli vždy a všade po ruke, že sme najviac času prevažne trávili doma a v jeho spoločnosti. Teraz to tak nebude, otec rodiny bude musieť prevziať nejaké úkony za nás, napríklad niekedy vyzdvihnúť deti zo školy či krúžku alebo ich tam doviesť. Veľakrát to bude značne komplikované a časovo náročné. Bude za nás musieť niečo prevziať aj v domácnosti. Začneme viac času tráviť tiež so svojimi priateľmi či kolegami. Budeme sa o seba starať. A prídu nové hádky, žiarlenie a nepochopenie vo vzťahu. Prečo jednoducho nie sme také, aké sme boli, prečo toho nedokážeme pre rodinu stihnúť viac, prečo sme stále preč a podobne. Po materskej dovolenke si náš partnerský vzťah prejde veľkou zaťažkávacou skúškou. Komunikujte s partnerom, obe strany si dostatočne objasnime svoje potreby a nezabúdajme na spoločné romantické večery, stredy či soboty. Ak chceme svoju rodinu udržať pokope, musí to vedieť! Pre mnoho párov znamená toto obdobie krach spoločného spolužitia. Nenechajme to dôjsť tak ďaleko. Máme tiež svoje potreby, potrebujeme sa rozvíjať, a partner by to mal pochopiť, keď s ním o tom budeme v pokoji viesť rozhovor a máličko mu dávať najavo svoju starostlivosť o neho.

Prečítajte si aj ďalšie články o deťoch:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia