Main menu

 

7 x ako uspať dieťatko

18th jan 2019

Hovoríte si, že sa snáď nikdy nevyspíte? Tak verte tomu, že to si hovorí väčšina mamičiek s malými deťmi. A ono je možné, že s deťmi sa nevyspíte už nikdy, možno snáď až v ich puberte, ale to takisto nie je isté. S deťmi sa totiž rodí i strach. Avšak čo keď chcete spať a bábätko nie? Oči sa vám zatvárajú a bábätko nie a nie zaspať – plače, mrnčí, prevaľuje sa, jednoducho nespí? Potom je najlepšie vymyslieť uspávaciu techniku, pretože nech už máte akýkoľvek pevný režim, dôležitejšie sú rituály. Ako na to? Inšpirujte sa v našom článku.

Kúpanie a papanie

Vyskúšaný a overený rituál je kúpanie bábätka v teplej vode. Ak už neviete, ako ho uspať, vyskúšajte práve teplý kúpeľ. Bábätko sa pekne uvoľní. Aj jeho bruško bude ako v bavlnke a z teplej vody sa mu budú rýchlejšie zatvárať oči. Pred spaním potom môžete dieťatko nakŕmiť či nadojčiť, rýchlejšie zaspí a dokonca môže spať cez noc aj viac hodín v kuse.

Zázrak dotykov

Detskí odborníci sa zhodujú na tom, že nie je nad dotýkanie sa. Dospelým a bábätkám telesný kontakt len a len prospieva. Pravidelná jemná masáž bábätka 15 minút pred spaním uľahčuje zaspávanie. Niektoré bábätká zase uspáva pohladenie od čela po konček nosa. Vraj to čarovne zaberá. Okrem hlavičky bábätká nádherne reagujú na masírovanie alebo hladenie nožičky.

Poznajte únavu

Nečakajte, než bude bábätko príliš unavené, ale spoznajte, kedy sa mu už začína chcieť spať. Spoznáte to podľa určitých špecifických príznakov. Napríklad bábätko je tichšie, má spomalenejšie reakcie, neprejavuje už taký záujem o hračky či ľudí okolo, je apatickejšie, prípadne odmietavé a začína byť nervóznejšie. Pokiaľ začne zívať a trieť si očká, začína už druhá fáza únavy. Keď sa dostanete až do tretej, uspávanie vám bude trvať oveľa dlhšie.

Spoločné spanie

Aj keď ste sa rozhodli nebrať si dieťatko k sebe do postele, niekedy je to jediné riešenie, ktoré vám pomôže dieťa čo najrýchlejšie uspať. Bábätko sa tak cíti v bezpečí a ak dojčíte, môže sa u vás dokŕmiť a takisto ho neprebudíte presúvaním do postieľky. A dokonca sa bude aj vám lepšie zaspávať, vôňa bábätka vraj mamičky uspáva.

Mamičkina vôňa

Malé dieťatko vníma svet všetkými svojimi zmyslami. Preto ho upokojuje aj vôňa niečoho, čo pozná najlepšie. Napríklad vôňu obľúbenej dečky, ktorú má od narodenia alebo mamičkinu vôňu, vôňu jej mliečka či jej dotyk alebo hlas. Niekedy stačí vložiť bábätku do postieľky tričko, ktoré ste celý deň nosila a bábätko pri ňom zaspí. Bude z neho cítiť vašu vôňu a vôňu mliečka.

Uspávacie melódie

Veľmi zázračná a mnohými tiež preverená metóda je uspávanie pomocou melódií. Preto tiež odjakživa mamičky deťom spievajú uspávanky. Piesne upokojujú aj cez deň. Spievanie a tiché rozprávanie na bábätko pôsobí veľmi príjemne, bábätko uvoľní a ukolíše k spánku. Okrem spevu môžu pomôcť aj tzv. biele šumy. Napríklad zvuk vysávača, mixéra alebo príjemnejší zvuk hustého dažďa, mora či tečúcej vody.

Húpanie

Hojdanie pomáha veky vekov. Je to navyše dobrá záchrana v období bolestí, strachu, v procese zbližovania sa. Môžete svoje bábätko hojdať v náručí, v kresielku, na lopte, úspech je vždy zaručený. Určite ho čas od času môžete zveriť aj oteckovi. Čím viac je bábätko v kontakte s oteckom, tým lepšie sa vzájomne vnímajú a dokážu na seba krásne reagovať. Dotyk je jednoducho báječný k zbližovaniu.

Spisovateľka, antropologička a spánková poradkyňa Lenka Medvecová vo svojej knihe S láskou o detskom spánku píše: „Uspávanie sa niekedy javí ako veda. To najväčšie kúzlo je ale v tom, užívať si ho. Urobiť si ho krásnym aj pre seba a úplne vnímať svoje bábätko. Učí aj nás rodičov spomaliť. Môžeme si napríklad pustiť hudbu, ktorú máme radi, dať si bábätko na hrudník, tancovať a zhlboka dýchať. Bábätko svojimi zmyslami vníma náš pocit a upokojuje sa aj vďaka nášmu pocitu. Odhoďte teda na chvíľku stres a neistotu a to, ako by dieťa malo alebo nemalo spať a skúste len chvíľku byť. „

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “7 x ako uspať dieťatko

  1. Pingback: Ako na detské prdíky? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia