Main menu

 

8 najčastejších príznakov tehotenstva

22nd mar 2018

Máte pocit, že sa vaše telo mení, že nie ste úplne vo svojej koži? Potom môžete byť tehotná. Či tehotná byť chcete alebo radšej už nie, svoje telo počúvajte. Rôznymi znameniami vám môže napovedať, či skutočne nie ste v inom stave. Aké sú typické príznaky, ktoré vám napovedia, či vás bábätko čaká a neminie?

1. Boľavé prsia

Citlivé a bolestivo napuchnuté prsia sú jeden z prvých príznakov tehotenstva. Dôvodom je rastúca hladina tehotenských hormónov v tele. Citlivosť a bolestivosť prsníkov je spravidla väčšia ako tá, ktorú žena zvyčajne cíti pred menštruáciou. Niektoré ženy pociťujú výraznú bolesť prsníkov po celú dobu tehotenstva.

2. Nepravidelné krvácanie

Ďalším z jasných príznakov gravidity je oneskorená menštruácia alebo nepravidelné špinenie. V čase menštruácie sa dostaví slabšie vaginálne krvácanie, ale do dvoch dní vám špinenie skončí. Prečo to tak je? Toto krvácanie môže byť spôsobené uhniezdením oplodneného vajíčka v silne prekrvenom maternicovom tkanive.

3. Netypická ospalosť

Cítite sa každý deň veľmi ospalá a unavená – viac ako inokedy? Možno bude potrebné urobiť si tehotenský test. Dôvodom únavy a pocitu vyčerpania na začiatku tehotenstva je zrejme rýchlo rastúca hladina hormónu progesterónu. V 2. trimestri únava zvyčajne ustupuje.

4. Nevoľnosť

Býva vám ráno často nevoľno. Necítite sa oddýchnuto ani nemôžete zjesť žiadne sústo? Vaše telo kričí: pozor, niečo je inak! Väčšina žien začne pociťovať nevoľnosť až zhruba mesiac po počatí, ale u niektorých žien sa nevoľnosť a pocity na zvracanie objavujú o niečo skôr. Nevoľnosť nemusí byť iba ranná, aj keď tá je najčastejšia, ale môže sa objavovať kedykoľvek počas dňa. Na začiatku 2. trimestra sa ťažkosti zvyčajne zmierňujú a počas nasledujúceho mesiaca u väčšiny žien úplne vymiznú.

5. Zvýšená vnímavosť pachov a zmeny chutí

Zdá sa vám, že váš nos reaguje na vône a pachy citlivejšie? A odpudzuje vás vôňa, ktorá vám bola predtým príjemná? V tehotenstve to tak je. Ako dôvod obvykle býva uvádzaná rýchlo rastúca hladina estrogénov v tele. Takisto sa môže stať, že predtým obľúbené jedlo vyvoláva u ženy náhle odpor.

6. Nafúknuté brucho

Máte celý deň nafúknuté bruško, ako po výdatnej večeri? Alebo ako tehotná? Ste teda tehotná. Hormonálne zmeny na začiatku tehotenstva môžu spôsobovať, že sa žena cíti akoby nafúknutá po ťažkom jedle. Podobne ako tesne pred menštruáciou, vám budú nohavice trochu užšie už na začiatku tehotenstva, aj keď maternica je v tejto fáze ešte celkom malá.

7. Časté močenie

Krátko po otehotnení si možno všimnete, že navštevujete toaletu častejšie ako normálne. Dôvodom je predovšetkým rastúce množstvo krvi a ďalších tekutín v tele. Tento problém sa objavuje pomerne skoro na začiatku tehotenstva a zhoršuje sa s postupujúcim tehotenstvom, kedy zväčšujúca sa maternica začína utláčať močový mechúr.

8. Vysoká bazálna teplota

Ak ste si zapisovali do grafu svoju bazálnu teplotu a vidíte, že teplota zostáva zvýšená 18 a viac dní v rade, ste pravdepodobne tehotná. Jupí!

Ak sa u vás prejaví ktorýkoľvek z vyššie spomínaných príznakov, urobte si tehotenský test a zopakujte si ho pre istotu aj dvakrát. V prípade, že všetky testy budú pozitívne, rozhodne navštívte svojho gynekológa, a to čo najskôr. A potom si už môžete užívať deväť mesiacov krásneho očakávania.

Prečítajte si aj ďalšie články na tému tehotenstvo:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského oblečenia.

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “8 najčastejších príznakov tehotenstva

  1. Pingback: Tejpovanie v tehotenstve | Blog Mimulo

  2. Pingback: Ako si vypočítať plodné dny | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia