Main menu

 

Afrodiziaká alebo, ako podporiť chuť na milovanie

9th feb 2017

Túžite po bábätku a chcete sa zároveň zapojiť do súťaže Valentínske plodeníčko, v ktorej môžete vyhrať 400 € na nákup miminkovských vecí v eshope Mimulo.sk? Počať bábätko je väčšinou radosť, slasť a vášeň. Veľakrát to však môže byť aj drina, to keď ste po celodennej práci unavení a radšej by ste si po návrate domov ľahli s knihou alebo šli rovno spať. Na milovanie nemáte ani chuť, ani pomyslenie? Pre tento prípad sú na svete afrodiziaká. Hovoriť budeme o prírodných afrodiziakách.

Čo sú afrodiziaká?

Afrodiziaká sú látky, ktoré podporujú sexuálnu túžbu a zvyšujú sexuálnu chuť (tzv.libido). Názov vznikol vďaka antickej bohyňi lásky Afrodite. Napomáhajú k lepšiemu dosiahnutiu orgazmu. Znížená sexuálna túžba nie je nič neobvyklé v dnešnom uponáhľanom svete. Viac postihuje ženy ako mužov, ale je problémom oboch pohlaví. K plnohodnotnému životu patrí aj zdravý sexuálny život. A preto by sa problémy v sexuálnej oblasti nemali podceňovať.

Čo je to libido?

Libido (latinsky) je označenie pre túžbu, pud, žiadostivosť. Označuje sa tým hlavne sexuálna túžba, sexuálny apetít. Každý máme určitým spôsobom danú mieru sexuálnej žiadostivosti. Ženy väčšinou prežívajú zmeny libida v závislosti na svojom menštruačnom cykle. Muži zvyčajne takéto krátkodobé kolísania nepociťujú. U zdravých dospelých ľudí je túžba po pohlavnom uspokojení pomerne vysoká, pretože sexuálne uspokojenie patrí k jednej z najzákladnejších ľudských potrieb.

Libido je v ľudskom tele ovplyvnené hormónmi, ktoré sa tvoria v nadobličkách alebo pohlavných žľazách. Tvorbu hormónov ovplyvňuje prolaktín produkovaný v hypofýze (prívesok mozgový). Pokles hladiny androgénov vedie k zníženému libida. Táto situácia je bežná u žien počas tehotenstva, okolo pôrodu a počas dojčenia, kedy sa zníži počet androgénov a zvýši sa prolaktín. Telo sa pripravuje na produkciu materského mlieka a na dojčenie, a tak zníženie sexuálneho pudu v tomto čase funguje tak trochu ako antikoncepcia.

Počas života môže dochádzať k poklesu alebo dokonca strate libida z mnohých fyzických či psychických dôvodov alebo ochorenia. Pre partnera takého jedinca sa jedná o záťažovou skúšku. Keď dôjde k strate libida, muži a ženy túto situáciu prežívajú rozdielne. Muži síce stratou libida trpia menej často ako ženy, ale ak dôjde u nich k takej situácii, potom ju prežívajú oveľa ťažšie. S takýmto stavom sa muži horšie zmierujú. Pocit mužnosti býva prepojený práve so sexuálnou funkciou.

Ako zvýšiť libido?

Jedálniček – Odporúča sa zaradiť viac zeleniny a ovocia do jedálnička. Surová zelenina obsahuje enzýmy, ktoré zabezpečujú prísun bielkovín pre bunky žliaz a iných orgánov. Pomáha tiež látka histamín, ktorá je obsiahnutá vo všetkých veľa vyzretých a prezretých potravinách. Na libido pôsobí priaznivo aj cholín, ktorý sa vyskytuje v sójových výrobkoch. Ďalej tiamín, ktorý je obsiahnutý v strukovinách, pohánke, semenách a jadrách. Tiež niacín, ktorý obsahujú huby, zelený hrášok, sója, sušené ovocie. Aj pyridoxín je prospešný, ten hľadajte v banánoch, sóji, špenáte a avokáde. Kto má rád orientálnu kuchyňu, príde si na svoje. Je známe, že afrodiziakálne účinky má ľahko korenené jedlo. Milovníci sladkého pookrejú, lebo erotizujúce účinky má tiež čokoláda. Ovšem nie mliečna, ale mnohoprocentná horká.

Zelenina a ovocie, ktoré sa odporúčajú pre svoje afrodiziakálne účinky sú tiež paradajky, datle, hľuzovky, mäta, zeler, hrozno, žen-šen.

Z korenín je to vanilka, škorica, klinčeky, čierne korenie, chilli, muškátový oriešok, šalvia, zázvor, bazalka, saturejka, koriander. Korenie prekrvuje pohlavné orgány a zvyšuje chuť na sexuálnu aktivitu.

Z rastlín sú afrodiziaká cesnak, rebríček (z neho čaj pred aktom), žihľava (žihľavové semienka napríklad do bieleho vína). Ďalej kotvičník. Tomu sa nie nadarmo hovorí „zelená viagra“. Zvyšuje u mužov produkciu testosterónu. U žien má vplyv na produkciu ženských pohlavných orgánov. Kotvičník nemá žiadne vedľajšie negatívne účinky, čo je veľkou výhodou.

Aromaterapia a vonné esencie – dobrým pomocníkom môžu byť vonné éterické oleje, ktoré je možné nakvapkať do kúpeľa alebo do aromalampy. Príjemná môže byť aj masáž vonným olejčekom. Vhodné sú vône ruže, ktoré majú afrodiziakálne účinky a znižujú depresiu, tiež vôňa jazmínu, ktorá navodzuje erotické predstavy a prebúdza erotickú fantáziu, tiež vôňa rozmarínu je dobrá, pretože povzbudzuje emócie a pokojnú atmosféru. Vhodnými olejmi s afrodiziakálnymi účinkami sú škorica, santalové drevo, bergamot. Vždy je potrebné, aby oleje boli 100% prírodné.

Zmena stereotypu – páry, ktoré spolu žijú už mnoho rokov, môžu mať problém v tom, že sa túžba postupne vytráca. Dôvodom môžu byť partnerské nezhody, pocity nedostatočnej opory u partnera/partnerky. Ale zároveň nuda a stereotyp. A tak sa to môže prejavovať aj v sexe. Preto sa odporúča dbať o svoj zovňajšok, snažiť sa byť pre druhého atraktívny, treba si na chvíľu od seba aj oddýchnuť. Hlavnou zásadou medzi oboma partnermi je vzájomná komunikácia.

                                                                                            

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia