Main menu

 

Ak spoznáme, že sa hlásia prvé zúbky?

8th jan 2016

Keď deťom rastú zúbky, môžeme to vedieť dlho dopredu, ale takisto to ani nemusíme poznať. Každé dieťa je iné a každé prežíva rast zúbkov inak. Bohužiaľ nie všetci rodičia a ich deti majú to šťastie, že si deti prejdú rastom zúbkov bez komplikácií. Pre väčšinu bábätiek je bolesť spojená s rastom zubov nepríjemná. Deti bývajú plačlivé, mrzuté, viac slintajú, môžu trpieť nechutenstvom, môžu mať zvýšenú teplotu. Dieťa bude chcieť do všetkého hrýzť, aby boľavým ďasnám trochu uľavilo.

Zárodky zúbkov sa utvárajú už v dobe, keď je dieťa v maternici (v 2. trimestri). Po narodení rastú ako prvé dolné zúbky a až potom nasledujú horné zúbky. Zúbky (mliečny chrup) začínajú deťom rásť obvykle okolo 6 mesiacov. Niektorým deťom môže prvý zúbok vyrásť už okolo 3 mesiacov, iným až v roku. Rast mliečnych zubov trvá až do približne 3 rokov. Rast zúbkov nemá nič spoločné s psychickým ani fyzickým vývojom dieťaťa.

Ako spoznáme, že sa hlásia zúbky?

 • Prerezávajúce sa zúbky poznáme podľa zdurených a začervenaných ďasien, ktoré sa zanedlho zmenia v malé tvrdé biele guľôčky. Rodičia si väčšinou všimnú malý hrbolček na ďasne. Niekedy sa môže na ďasne vytvoriť malá modrina či podliatina.

 • Tvárička môže byť začervenaná a teplejšia na tej strane, kde sa zúbok hlási.

 • Deti omnoho viac slintajú.

 • Deti horšie spia.

 • Môžu mať redšiu stolicu či hnačku.

 • Trpia nechutenstvom, menej jedia a pijú.

 • Môžu byť dokonca viac zahlienené a mať nádchu.

 • Pozorovať môžeme zvýšenú teplotu.

 • U starších detí si môžeme všimnúť, že pri prerezávaní zúbkov ako by sa vrátili vo vývoji o krok späť.

 • Dieťa má potrebu niečo hrýzť a ocuciavať. Uľavuje si tým od bolesti.

 • Pri prerezávaní zúbkov je dieťa vyvedené z rovnováhy. Je nepokojné a podráždené. Je to spôsobené tým, že ostré hrany zúbkov tlačia do ďasien. Najhoršie to býva pri prvých zuboch, kedy tento pocit deti ešte nepoznajú. Potom sa tieto problémy môžu objaviť hlavne pri stoličkách, pretože sú veľké.

Ako uľavíme od bolesti?

Obklady – Chladivé obklady čeľustí pomôžu zmierniť bolesť. Niekoľkokrát za deň priložíme asi na 5 minút vreckovku namočenú v studenej vode.

Hryzadlá –Krúžky a hračky na hryzanie, ktoré sa dajú vychladiť do chladničky a potom sa dajú na hryzanie dieťaťu. Vnútri hryzadiel je gélová náplň, ktorá udrží dlhšie nižšiu teplotu. Niektoré hryzadlá sú naplnené vodou. Hryzadlá dajte vychladiť do chladničky, nikdy nie do mrazničky. Mohli by sa roztrhnúť.

Cumlík – Dieťatku neodopierajte cumlík. I ten mu pri prerezávaní zúbkov pomôže od bolesti. Zamestná tak zdurené ďasná a cucanie dieťa upokojí.

Masáž ďasien – Boľavým ďasnám uľavíte jemnou masážou.

Šalvia – Dieťatku potierajte ďasná čajom alebo tinktúrou zo šalvie.

Gély – Na trhu sú špeciálne gély na prerezávanie zúbkov. Bolestivé miesto stačí potrieť a ďasnu by sa malo do niekoľkých minút uľaviť. Gély obsahujú lokálne anestetikum a antiseptikum.

Dostatok tekutín – Dieťaťu dávajte veľa piť, aby nahradilo tekutiny, ktoré stratí slintaním.

Lieky – Keď už je to zlé, môžete použiť lieky na utlmenie bolesti (paracetamol, ibuprofen).

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Ak spoznáme, že sa hlásia prvé zúbky?

 1. Pingback: Starostlivosť o detský chrup krok za krokom | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia