Main menu

 

Aké výhody majú deti narodené na jar a aké v lete či v zime?

25th jan 2019

Za čias našich praprababiček bolo normálne plánovať aj dobu narodenia bábätka. Najlepšie pre nich boli letné mesiace. Bolo to preto, lebo mamičky mali v lete lepšie podmienky pre výživu seba i bábätka. Dieťa mohlo byť bez oblečenia takmer stále na vzduchu a všetky vitamíny mali vtedajšie ženy po ruke. O deti bola potom lepšia starostlivosť. Aj dnes občas mamičky s partnermi riešia, ktorá doba je vlastne pre narodenie bábätka najvhodnejšia? Je to stále leto ako v dobách minulých alebo je to už inak? Aké výhody majú naše ročné obdobia pre narodenie dieťaťa?

Deti narodené na jar

Veľa rodičov by si prialo, aby sa im dieťa narodilo skôr v teplejšom období, takže to zostáva rovnaké ako v milosti. Ale aké má toto obdobie výhody dnes?

Výhody:

1) Ak sa nám bábätko narodí na jar, môžeme hneď po šestonedelí vyraziť von na dlhé prechádzky, dieťa nám bude na vzduchu lepšie spať a takisto aj my budeme mať lepšiu náladu. Nemusíme riešiť teplé fusaky do kočíka a môžeme malého obliecť ľahko do zavinovačky či perinky a nebude mu zima v kočíku, no predovšetkým sa nebude vôbec potiť.
2) Dlhé prechádzky sú ideálne pre tvrdohlavé nespavé bábätká, dlhší pobyt na čerstvom vzduchu a v pohybe ich bezpochyby uspí.

3) Slnečné počasie je tiež dôležité pre vitamín „D“, ktorý je dôležitý pre správny vývoj dieťaťa a ako prevencia rakoviny či iných chorôb.
4) Tiež existuje názor, že ak dieťa počas prvých šiestich mesiacov je viac na vzduchu a na slnku, je veselšie a pokojnejšie.
😊
5) Mamičky sa do leta dostanú skôr a ľahšie na svoju pôvodnú váhu.

Nevýhody: Aj toto obdobie má svoje mínusy, je to predsa len sezóna plná vírusov a alergií. Väčšina žien, čo porodí na jar, trpí anémiou, pretože všetky živiny a energiu, ktoré materský organizmus načerpá v lete, venuje cez zimu svojmu plodu v poslednom trimestri. A niektorí rodičia nemajú odvahu vziať dieťa narodené na jar na letnú dovolenku. Je to taký najmenej vhodný vek.

Deti, ktoré prídu na svet v lete

Leto je sezóna prázdnin, zábavy a oddychu, väčšina čerstvých rodičov čoskoro načerpá energiu do nového cyklu svojho života a slnečné obdobie má dobrý vplyv na psychiku mamičky a obnovenie jej vitality.

Výhody:

1) Opäť teda dostatok vitamínu „D“ (prevencia rakoviny) a času pre dlhý pobyt s dieťaťom na vzduchu a na slnku.
2) Stačí nám minimum dojcenského oblečenia, výbavička nemusí byť pre začiatok tak veľká.
3) Telo mamičky sa rýchlejšie zotavuje, aj na psychiku má slnko veľký vplyv.
4) Vírus chrípky sa minimalizuje.
5) Množstvo ovocia a zeleniny. Znamená to väčší prirodzený príjem vitamínov, teda aj posilnenie imunity mamičky i dieťaťa.
6) Oblečenie môžeme sušiť vonku na slnku.
7) Máme väčšiu šancu, že s nami bude otec dlhšie doma, pretože leto je predsa ideálne na dovolenku.

8) A v lete sa takisto lepšie oslavujú narodeniny! Za to nám budú deti vďačné v teenagerskom veku. 😊


Nevýhody: Aj toto obľúbené obdobie má svoje nevýhody. Predovšetkým posledný trimester je v týchto vysokých teplotách viac ako nepríjemný, to isté platí pri pobyte v pôrodnici. Na ukazovanie sa v plavkách môžu čerstvé mamičky zabudnúť, aspoň v prvých šiestich týždňoch. Veľké teplo môže byť pre novorodeniatko nepríjemné a slnečné žiarenie tiež nebezpečné, vonku musíme dieťa pred slnkom chrániť a dostatočne mazať. U bábätiek tak dochádza kvôli ich nevyvinutej termoregulácii k prehriatiu organizmu. A neustále potenie, obzvlášť v plienkach, vedie k vyrážkam a množstvu alergických reakcií.

Deti narodené na jeseň

Keď privedieme bábätko na svet na jeseň, tak sa môžeme vyhnúť tým najhorším horúčavám, čo je ideálne.
Výhody:
1) Stále máme možnosť čerpať silu a vitamíny z prírodných produktov.
2) Prechádzky môžu byť ešte stále príjemné, len to počasie je občas nevyspytateľné.
3) Bábätko sa toľko nepotí a vraj deti narodené na jeseň viac spia.
4) Môžeme sa vyhnúť plienkovým zapareninám a ďalším nepríjemnostiam prameniacim z vysokých teplôt.
5) Lepšie sa spí aj nám, v bytoch je príjemnejšia teplota, môžeme viac vetrať a tiež končí alergické obdobie.
6) Mamičky môžu vrstviť oblečenie a skryť tak ešte nejaké to kilo navyše, napriek tomu toho oblečenia stále nie je dosť.

Nevýhody: sú predovšetkým spojené so striedaním teplôt: väčší výskyt viróz, kratšie prechádzky, častejší dážď, musíme mať v zásobe nepremokavé a funkčné oblečenie, menej slnečných dní znamená tiež menej energie.

Tip: Prečítajte si ako obliecť dieťa na jeseň.

Deti narodené v zime

U detí narodených v zimných mesiacoch je to už viac o odpočinku.

Výhody:

1) V pôrodnici aj počas šestonedelia je nám príjemnejšie.

2) Zima nie je tak uponáhľaná, môžeme viac oddychovať a užívať si s bábätkom každú minútu, môžeme čerpať silu zo vzájomných dotykov.

3) Prechádzky sú síce kratšie a musíme dosť riešiť oblečenie dieťaťa, ale zasa čerstvý vzduch je v zime veľmi zdravý a bez baktérií alebo vírusov, obzvlášť keď mrzne.

4) Nemusíme vôbec riešiť postavu, všetko v zime dostatočne skryjeme.

Nevýhody sú zrejmé: V zimnom období, ktoré sa vyznačuje krátkymi dňami, sme náchylnejší k zlým náladám a pesimizmu, nedostatok slnka a pohybu spôsobuje vyčerpanie organizmu vo väčšej miere. Únavu môžeme pociťovať každý deň. A telo ženy sa horšie vracia do normálu.

Každé obdobie má pre nás aj pre bábätko niečo prínosné, potom už je na každom individuálne, pre ktoré obdobie sa rozhodneme, každopádne viac menej to za nás zariadi samotná príroda.

V akom období by ste chceli vy, aby sa vám dieťatko narodilo?

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia