Main menu

 

Ako chrániť deti pred slniečkom?

7th jún 2017

Pekné počasie, letné teploty a slnečné lúče lákajú na pobyt vonku dospelých aj deti. Avšak aby deti mohli tráviť čas na čerstvom vzduchu, musíme dbať na niekoľko pravidiel. Slnečné lúče môžu byť nebezpečné, preto vám prinášame užitočné rady, ako problémom spojeným s pobytom detí na slniečku predchádzať.

Každý človek k životu potrebuje slnko. Je úplne nepostrádateľné k syntéze vitamínu D, ktorý ovplyvňuje stav kostry. Slniečko pozitívne pôsobí na našu náladu. V malom množstve prospieva, vo veľkom môže škodiť. Najviac zraniteľné bývajú deti. Detská koža je proti tej dospeláckej jemnejšia, preto je pravdepodobné, že sa skôr spáli.

Dojčatá nepatrí na slnko

Bábätka do jedného roka by sme slnečnému žiareniu nemali vystavovať vôbec. Majú oveľa tenšiu pokožku ako staršie deti a dospelí. Tiež obsahuje menej pigmentu, a tak nemôže proti slnečným lúčom nijako bojovať. Pre dojčatá je vyhovujúci pobyt v tieni alebo polotieni, kde je rozptyl slnečných lúčov dostačujúci.

Navyše kojenci nemajú vyvinuté potné žľazy, preto im hrozí aj zvýšené riziko prehriatia a úpalu. Dojčatá by sa nemali zdržiavať na slniečku, ale ani by nemali byť v kočíku, na ktorý svieti slnko. Ak ortuť teplomera ukazuje tropické hodnoty, na prechádzku sa s bábätkom vydajte radšej až k večeru alebo veľmi skoro ráno. Nikdy sa nesmie nechať kočík s bábätkom stáť na slniečku, pretože strieška chráni síce pred slnečnými lúčmi, ale nechráni pred horúčavou. Teplota vo vnútri kočíka môže byť ešte omnoho vyššia ako vonkajšia teplota.

Batoľatá a staršie deti na slnko môžu, ale opatrne!

Aj batoľatá a menšie deti by sa na slniečku mali zdržiavať minimálne. A rozhodne pri pobyte na slnku dodržiavať určité pravidlá.

Používajte opaľovacie krémy. Dôležité je mazať deti kvalitnými opaľovacími krémami s ochranným faktorom. Pri výbere opaľovacieho krému vyberte taký, ktorý bude účinný, ale zároveň neškodný pre citlivú detskú pokožku. Takýto krém by mal poskytovať ochranu proti UVA i UVB lúčom. Mal by byť vodeodolný, aby ho nezmyla voda ani pot. Ochranný faktor radšej vyšší. Vhodné opaľovacie krémy pre deti by mali mať SPF 30-50. Dieťa by ste mali namazať asi pol hodiny pred odchodom z domu a potom aplikovať každé 2-3 hodiny alebo zakaždým, keď dieťa vylezie z vody, a to aj napriek tomu že máte vodeodolný krém. Podľa toho, aké látky obsiahnuté v opaľovacích krémoch chránia pred UV žiarením, rozlišujeme dva druhy filtrov (chemický a fyzikálny, nazývaný tiež minerálny). Chemické filtre sa vsakujú do kože, kde pohlcujú UV žiarenie. Fyzikálny filter sa chová ako malé zrkadlo a UV žiarenie rovno odráža. Pre deti sa odporúčajú skôr opaľovacie krémy s obsahom fyzikálnych filtrov, pretože na rozdiel od chemických sa nevsakujú do pokožky a pokožku nedráždia. Krémy vyberajte podľa vhodného zloženia. Dbajte na absenciu konzervantov, parabénov a parfumov.

Proti slnečnému žiareniu poskytne ochranu aj ľahké vzdušné oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami. Na trhu sú ľahké rýchloschnúce oblečenia s obsahom UV filtra, tzv. fotoprotektívne oblečenie. Deti v takomto oblečení môžu vyvádzať vo vode i na suchu. Pri nákupe tohto oblečenia sa riadime ako pri opaľovacích krémoch hodnotou ochranného filtra. V tomto prípade sa označuje ako UPF (ultrafialový ochranný faktor).

Tiež pokrývka hlavy je veľmi dôležitá. Odhalená hlava dieťaťa sa môže škaredo spáliť, najmä ak má dieťa málo vlasov. Ale hlavne môže byť príčinou úpalu. V obchodoch zoženiete množstvo rôznych čiapočiek a klobúčikov so šiltom. Praktické sú aj také, ktoré majú predĺženú zadnú časť a chránia aj zátylok. V naozaj veľkých horúčavách môžete klobúčik či čiapočku dieťaťu namočiť vodou, ktorá príjemne ochladí.

Deti, ktoré znesú okuliare, by si mali chrániť zrak slnečnými okuliarmi s UV filtrom. Voda a piesok odráža UV žiarenie a oči sú viac ohrozené.

Dôležité je tiež dodržiavať pitný režim. Dieťa pri bláznení vo vode a pri hre vonku ľahko prehliadne pocit smädu. Avšak v letnom horúcom počasí je nevyhnutné, aby dieťa pilo. Preto majte stále pri ruke pripravenú fľašu s pitím a dieťaťu pripomínajte, že má piť.

Pozor na materské znamienka. Ak má dieťa materské znamienko, chráňte ho s väčšou intenzitou (oblečenie, krémy).

Nechoďte s dieťaťom na slnko v čase medzi 11. a 15 hodinou. V túto dobu je pobyt na slnku zdraviu škodlivý. Dieťa by sa v túto dobu malo držať v tieni. Nezabudnite, že UV žiarenie sa odráža i do tienistých miest.

Kožu chráňte aj po pobyte nie slniečku. Slnko detskú jemnú pokožku vysušuje a môže spôsobiť jej podráždenie a sčervenanie. Citlivej koži dodajú poopaľovacie prípravky stratenú vlhkosť a pomáhajú ju regenerovať. Vhodné sú výrobky s obsahom chladivého panthenolu alebo za studena lisovaný mandľový, kokosový či jojobový olej.

Prečítajte si aj ďalšie články o dovolenke s deťmi:

S prianím krásneho a pohodového dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia