Main menu

 

Ako deťom pomôcť od nádchy

23rd aug 2016

Každého z nás počas roka občas postihne nádcha. My veľkí si s ňou vieme poradiť smrkaním, ale bábätka ešte smrkať neviedia. Tým musíme pomôcť odsávačkou hlienov. Batoľatá sa už môžu samostatnému smrkaniu učiť. Ovšem kedy je ten správny čas naučiť dieťa smrkať? A tiež ako na to?

kid cleaning nose with tissue isolated on white

Bežná nádcha býva prejavom akútnej respiračnej infekcie. Prejavuje sa zvýšenou tvorbou hlienu v nose. Hlien býva priehľadný, vodnatý, neskôr hustne a ťažko sa vyprázdňuje. Vplyvom baktérií môže meniť farbu do zelena. Vo väčšine prípadov nádcha počas týždňa ustúpi. Počas nádchy je dôležitá nosová hygiena. Deti, ktoré zvládajú smrkanie, musia smrkať. Problém s nádchou majú však dojčatá a batoľatá, ktoré ešte smrkať neviedia.

Deti pri nádche dýchajú väčšinou ústami, a to veľmi nápadne. Dojčatá majú ťažkosti pri saní z prsníka alebo z dojčenské fľaše.

Pri nádche je zároveň potrebné dodržiavať určité zásady. Ako je zvlhčovanie vzduchu, najmä v noci. Ukladanie dieťaťa do zvýšenej polohy, aby sa nosová sliznica neprekrvovala a menej opúchala. Používať sa môžu aj lieky, buď rôzne soľné roztoky na zlepšenie stavu nosovej sliznice, alebo anemizačné kvapky, ktoré sa však nemôžu používať dlho, aby nemohli poškodiť nosovú sliznicu.

U malých detí sa môže nádcha komplikovať zápalom stredného ucha, čo je spojené s veľkou bolestivosťou a prvotnou príčinou býva zlá priechodnosť nosa. Preto je nutné dojčatám odsávať soplíky a staršie deti naučiť správne a efektívne smrkať.

Ako vybrať správnu odsávačku?

Na odstraňovanie hlienov z nosa dojčiat a batoliat sa používajú odsávačky hlienov.

Hadičková odsávačka hlienov– je vyrobená z priehľadného plastu. Má dve hadičky, ktoré sú napojené na nádobku, v ktorej sa zachytáva odsatý sekrét. Jedna hadička má modrú koncovku (tá sa vloží do úst rodiča a potiahne vzduch) a druhá hadička má zaoblené ukončenie (tá sa vloží bábätku do nosa). Po použití je vždy nutné všetky diely vypláchnuť tečúcou horúcou vodou a nechať uschnúť.

Podtlaková balóniková odsávačka hlienov – je založená na princípe podtlaku. Býva to kužeľovitá alebo valcovitá plastová nádobka, ktorá má na vrchole malý otvor. Rukou sa stlačí nádobka a otvor sa vsunie dieťaťu do nosovej dierky. Potom sa povolí stisk nádobky a vzniknutým podtlakom sa hlien z nosohltana posunie ku vchodu do nosnej dutiny. Tento úkon sa musí opakovať niekoľkokrát, aby sa podarilo hlien nasať až do nádobky.

3119_0a

Odsávačka hlienov na vysávač – tá je v súčasnosti veľmi obľúbená. Odsávanie pomocou tejto odsávačky je šetrné. Nadstavec na vysávač je vyrobený tak, že nie je nutné zaviesť ho hlboko do nosa. Má samoreguláciu, takže prebytočnú silu upustí. K dostaniu sú tieto odsávačky v lekárňach a zdravotníckych potrebách. Rovnako ako u balónikovej odsávačky je odsávačka na vysávač založená na báze podtlaku. Vďaka výkonu vysávača je tento podtlak ďaleko účinnejší. Preto možno bez námahy odsať aj zadnú nádchu z nosných dutín a nosohltanu. Odsávačky sa ľahko udržujú v čistote, pretože sú rozložiteľné na niekoľko dielov, ktoré ľahko vymyjeme horúcou vodou alebo sterilizujeme. U odsávačky na vysávač prevládajú výhody, avšak má aj jednu nevýhodu, a tou je hlučnosť vysávača. Dieťa si po častom odsávaní môže zvuk vysávača spojiť s nepríjemným odsávaním.

Batériová odsávačka – je malých rozmerov a vojde sa ľahko do ruky. Vďaka batériám je vhodná na cesty. Má tichú prevádzku, je vodotesná a ľahko sa čistí.

Kedy a ako naučiť dieťa samostatnému smrkaniu?

Naučiť dieťa smrkať je možné už okolo prvého roka – roka a pol života. Je to doba, kedy sa deti veľmi ochotne a s nadšením učia nové veci. Väčšinou napodobňovaním. A tak rodičia ukazujú, ako sa „fúkne nosom“, a deti s nadšením napodobňujú. Toto obdobie je však vzápätí vystriedané obdobím vzdoru, kedy naopak dieťa nechce robiť to, čo sa po ňom chce. To je potom veľmi ťažké naučiť dieťa smrkať.

Ďalšou vhodnou dobou k nácviku smrkania je doba, kedy dieťa samo udrží cielene vreckovku pri nose. Akonáhle dieťa rozumovo aj manuálne zvládne držať vreckovku, začnite trénovať správne dýchanie, fúknutí nosom. Mnoho detí totiž dýcha ústami, takže nácvik vyfúknutia nosom sa nedarí.

Ako teda naučiť dieťa smrkať?

  • Pamätajte na to, že dieťa sa učí napodobňovaním. Smrkajte pred ním, smrkajte s ním.
  • Zahrajte sa na slony a zatrúbte ako slon chobotom.
  • Alebo dieťa fúka nosom do zrkadla a pozoruje, ako sa zahmlí.
  • Na dlaň položte pierko a povedzte dieťaťu, nech ho sfúkne nosom.
  • Zahrajte si hru na ježka či králika a zafuňte nosom ako zvieratká.

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

CzechSlovakia