Main menu

 

Ako na detské prdíky?

26th apr 2019

Detské vetry rozhodne nemôžeme podceňovať, potrápia takmer každé bábätko a samozrejme to isté platí aj pre jeho rodičov. Áno, hneď ako začnú vaše dieťatko trápiť, prebdiete s nimi noc a nepomôže ani vaša nežná náruč. A deň potom tiež nebude jednoduchý, budete padať únavou, ale bábätko len tak s plačom neprestane. Kolika môže byť takmer to najhoršie, čo môže vášho novorodenca zo začiatku trápiť, je možno horšia ako rast zúbkov. Ako sa s nimi dá bojovať? Je možné nad nimi vôbec vyhrať? Prídu pokojné noci?

Existuje pár dobrých tipov, ale najprv je potrebné si uvedomiť, čo vlastne detské vetry spôsobuje. Väčšinou má bábätko trápenie s bruškom, keď si po dojčení či kŕmení neodgrgne a vzduch zostane vnútri tráviacej sústavy. Niekedy za to môže ale aj výživa mamičky. V prvých troch mesiacoch je nutné, aby mamička z jedálnička vyradila potraviny, ktoré nadúvajú. A to napríklad čerstvé pečivo, kaleráb, karfiol, kel, strukoviny, reďkovky a pod. Ale tak trochu nad nimi vyhrať môžete. Ako?

Masážou bruška

Trochu detského olejčeka si namažte na ruky a po smere hodinových ručičiek bruško jemne masírujte. Krúživými pohybmi tak účinne uvoľníte nežiaduce plyny z čriev, ktoré spôsobujú nadúvanie a bolesti.

Teplým obkladom

Nahriatu plienku na bruško dávali svojim deťom už naše babičky. A fungovalo to. Skúste si nahriať plienku na radiátore alebo žehličkou a priložte ju bábätku na holé bruško, teplom sa plyny rýchlejšie uvoľňujú. Môžete bruško nahrievať aj vankúšikom s kôstkami, stačí ho ohriať v mikrovlnke. Podobne pôsobí aj teplý kúpeľ. Priložte žinku s teplejšou vodou na bruško a postupne nahrievajte.

Teplomerom

Dobrým pomocníkom môže byť aj teplomer. Ak ho jemne vsuniete dieťaťu do konečníku, môže to uľahčiť odchádzanie vetríkov. Prípadne je možné zakúpiť v lekárni rektálnu rúrku, čo je mäkká gumová hadička, ktorá takisto uvoľní plynatosť.

Cvičením

Každodenné cvičenie môže byť takisto účinné. Oprite si bábätko o trup chrbtom k vám a jeho nožičky pomaly krčte smerom k brušku a znova uvoľňujte. Tieto pohyby uľahčujú odchádzanie plynov. V tejto polohe môžete dieťatko takisto na chvíľu „zabaliť do uzlíčka“ – objať ho s pokrčenými nožičkami smerom k brušku.

Hojdaním na brušku

Trepanie či hojdanie môže tiež dopomôcť k odchádzaniu vetrov. Vyskúšajte a napríklad pochovajte bábätko tak, že leží na bruchu na vašom predlaktí a jemne s ním pohupujte.

Čajmi, bylinkami, kvapkami

Mnoho mamičiek si chváli predovšetkým bylinky. Niet nad zázraky prírody. Od plynatosti môže dieťatku pomôcť čaj z feniklu či vývar z rasce. Tieto čaje môže piť zároveň aj dojčiaca mamička. Pokiaľ už nič nepomáha, čo sa takisto môže stať, pretože bábätkám sa tráviaca sústava stále vyvíja a každá kolika je iná, pomôžu kvapky z lekárne. Stačí dať potom päť kvapiek na lyžicu pred dojčením alebo priamo do dojčenské fľaštičky s umelou výživou.

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Ako na detské prdíky?

  1. Pingback: Je lepšie byť staršou či mladšou mamou? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Aké sú deti podľa dňa v týždni, v ktorom sa narodili | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia