Main menu

 

Ako na malého zlostníka

25th jan 2018

Milujete svoje dieťa a ste presvedčená, že pre neho skočíte i do pekla. Ale niekedy s našimi malými miláčikmi môžeme zažiť pekne horúce chvíle a skutočné peklo na zemi. Viete si to predstaviť? Áno, sú to tie okamihy, keď nášho potomka prepadne zúrivosť a zlosť. A najviac pestré to býva na verejnosti. Každá z nás to myslím zažila alebo zažije, a potom by nebolo od veci schovať hlavu niekam do piesku. Čo by sme v týchto prípadoch dali za dobrú radu… Ako na nich, keď ich prepadne zlosť? Máme pre vás pár zaujímavých rád.

Zlosť je prirodzená súčasť jeho vývoja

Psychológovia sú toho názoru, že záchvaty hnevu, ktoré sa u detí objavujú okolo roku a pol a môžu trvať až do nástupu do školy, sú normálnym vývojovým stupňom. My rodičia im nezabránime, ale je na nás, ako často ich budeme spoločne zažívať, aké silné budú a ako ich budeme riešiť. Malé dieťa nedokáže reagovať na niektoré situácie inak ako prejavom frustrácie. Zároveň sa snaží vybudovať si svoju identitu a vydobyť postavenie v rodine, a to je pre krehkú detskú psychiku naozaj veľká úloha.

Preto teda, keď sa dieťa začne zlostiť, neberte jeho vzdor a zlosť osobne. Dieťa občas potrebuje oznámiť svoje negatívne pocity alebo svoj nesúhlas a inak ako zlostením sa to vyjadriť nevie. Čo však robiť, keď už je zlostenie dieťaťa na každodennom poriadku a je neúnosné?

Pochopiť a objať

Ukážte svojmu zlostníkovi, že úplne chápete jeho obavy či potrebu. Hovorte na neho v pokoji a nekričte. Aj keď zostať v pokoji je v týchto situáciách niekedy nadľudský výkon, krikom len jeho zlosť zosilníte a dieťa bude mať pocit, že krikom sa riešia nepríjemné situácie. Dajte mu najavo že viete, že to či ono je pre neho ťažké a objímte ho. Objatie skutočne lieči a dieťa dostane to, čo práve vo chvíľach, kedy nedosiahne svoje, potrebuje – vašu pozornosť a lásku.

Vaša náruč tiež pomôže vo chvíľach, keď už sa dieťa bude pri hneve dusiť. Skúste ho pevne objať a nepúšťať, kým sa neupokojí. V najhoršom prípade potom môže pomôcť studená sprcha.

Odveďte jeho pozornosť

Tento spôsob býva jeden z tých najjednoduchších a najrýchlejších. Snažte sa dieťa rozptýliť tým, že jeho pozornosť zamestnáte niečím zaujímavým, napríklad upozornením na pekný obrázok či činnosť iného človeka. Alebo mu dajte do ruky nejaký predmet, ktorý ho v tej chvíli zamestná. Berte si z domu nejakú vec, ktorú má rado alebo hračku, ktorá ho dokáže zabaviť. Budete prekvapení, ako to niekedy zaberá.

Skúste ho rozosmiať

Ďalšou zaujímavou metódou, ako zvládnuť zlosť dieťaťa je skúsiť ho rozosmiať. Aj psychológovia radia, že to niekedy môže pomôcť odviesť pozornosť od problému alebo celú situáciu obrátiť v humor. Smiech tiež lieči, a tak ak sa nám podarí dieťa rozosmiať, máme vyhrané a je po hneve. Dieťa potrebuje vedieť, že aj keď mu v tejto chvíli nedovolíme to, čo práve chce, aj napriek tomu ho máme radi a stojíme pri ňom.

Nechajte ho vyzlostiť sa

Kde nie je divákov, nie je hercov. Ak viete, že už čoskoro pohár vašej trpezlivosti pretečie, tak jednoducho nechajte dieťa vyzlostiť sa osamote. Bude vedieť, že hnev mu k ničomu nie je a čoskoro ho to prejde. Chce to síce chvíľu čas a obrniť sa, ale pôjde to a malý nezbedník sa upokojí.

Chce to trpezlivosť

Ak viete, že by išlo vyhnúť sa konfliktu s dieťaťom a predísť tak hnevu, vyberte kompromis a obrňte sa trpezlivosťou. Napríklad, ak chce dieťa do škôlky so sebou nejakú hračku a vy mu dohovárate, že to nepôjde, tak mu napríklad sľúbte, že si ju môže vziať do batôžka, ale nechá ju v šatni. Ak budete dané rozpory riešiť kompromisom, vyjdete z nich víťazne a bez zlostiaceho sa dieťaťa. Tiež vás to upokojí, keď budete situáciu riešiť bez hádky.

Tresty v takých chvíľach rozhodne nie sú namieste. Skôr by celý spor viac vyhrotili. Aj keď to tak nevyzerá, počas hnevu je batoľa veľmi krehké. V tomto veľmi zložitom období naopak potrebuje lásku, bezpečie a bezpodmienečné prijatie svojimi rodičmi.

Prečítajte si aj ďalšie články o výchove detí:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Zdroj: P. Říčan, D. Krejčířová a kol.: Dětská klinická psychologie, https://www.maminka.cz a http://styl.instory.cz/

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Ako na malého zlostníka

  1. Pingback: Najčastejšie chyby rodičov. Spoznávate ich? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia