Main menu

 

Ako na zvracanie a hnačky u dojčiat?

3rd jún 2016

Zvracanie a hnačky sú vo väčšine prípadov príznakom nejakého infekčného ochorenia tráviaceho traktu, tzv. gastroenteritídy. Zvracanie a hnačky u bábätka sú spôsobované vírusmi, napr. rotavírusmi, adenovírusmi, takisto baktériami, napr. salmonella, campylobacter a vzácne parazity, napr. lamblie. Počas takýchto ochorení hrozí dieťaťu dehydratácia, ktorá je spôsobená stratami tekutín a iónov pri zvracaní alebo hnačkovitej stolici. Čím je dieťa mladšie, tým je pre neho zvracanie a hnačka nebezpečnejšia. Preto sú dojčatá najohrozenejšou skupinou. Dojčiat sa v súvislosti so zvracaním takisto týka ochorenie – pylorostenósa, invaginácia, zápal slepého čreva, meningitída. Zvlášť u dojčiat hrozí rýchle odvodnenie, teda dehydratácia.

baby-303068

Dieťa má pri dehydratácii prepadnuté oči, suché sliznice, je spavé a unavené. V závažných prípadoch je nutné dojča hospitalizovať a tekutiny, ióny a glukózu podávať vnútrožilovo. Ak je priebeh menej závažný, a to vo väčšine hnačkových ochorení, je možná liečba v domácom prostredí. Ak hnačka alebo zvracanie trvá dlhšie než tri dni, je potrebné tento stav konzultovať s lekárom. Ako pomôcť dieťaťu pri hnačkách? Najlepšie diétnymi opatreniami a takisto liekmi.

Diéta

Dieťaťu podávajte potraviny, ktoré nezaťažujú črevo. Strava by mala byť ľahko stráviteľná, chutná, dostupná.

Kojené deti počas liečby stále kojíme. Dojčatá, ktoré sú kŕmené umelými mliekami ďalej kŕmime umelými mliekami, ktoré spočiatku kombinujeme s ryžovým odvarom. Niekedy sa odporúča 1 deň umelé mlieko nahradiť ryžovým odvarom. Ryžový odvar sa pripraví tak, že jednu polievkovú lyžicu ryže varíme v 1 litri dojčenskej vody asi hodinu. Odparenú vodu vždy doplniť na 1 liter. Potom ryžu precediť a vzniknutý odvar použiť na prípravu mlieka. Existuje i možnosť použiť kvalitné diétne mlieka so zníženým obsahom laktózy, ktoré je možné zakúpiť v lekárni. Toto mlieko je určené nekojeným deťom od 3. mesiaca.

Ak už dieťa prijíma príkrmy, podávame diétnejšie príkrmy s mrkvou, zemiakmi, ryžou, banánom, ryžovou kašou. Predovšetkým vynechať stravu s vysokým obsahom tukov a disacharidov. Vhodná je mixovaná strava.

Dôležitý je dostatočný príjem tekutín. Výlučne kojenému dieťaťu nie je nutné podávať ďalšie tekutinu, iba častejšie prikladať k prsníku, prípadne ku kojeniu pridať tekutiny vo forme slabého čaju prisladeného glukopurom. Dieťaťu na umelom mlieku podávajte spočiatku výhradne ryžový odvar a čaj. Dieťaťu, ktoré už pije iné tekutiny než mlieko, môžeme dať slabší čierny čaj, ktorý je možné ľahko prisladiť, minerálnu vodu. Tekutiny majú byť vychladené na izbovú a nižšiu teplotu. Teplé tekutiny dráždia na zvracanie. Pri podávaní tekutín je lepšie podávať po malom množstve a častejšie (po lyžičkách), dieťa tak tekutiny lepšie udrží a nevyzvracia.

baby age of 1 year don't want to eat

Lieky

Ak sa jedná o bežné hnačkové ochorenie, nie je nutné podávať zvláštne lieky. Väčšinou stačia len diétne opatrenia a zaistenie dostatku tekutín.

Ak chcete dojčaťu pomôcť liekmi, radšej sa poraďte s lekárom. Lieky, ktoré skracujú dobu príznakov sú podporné a patria medzi ne probiotiká. V lekárni majú širokú škálu rôznych kvapiek, sirupov atď. K zahusteniu stolice sa často užíva čistený íl (Smecta). Niektoré deti však tieto lieky odmietajú. Pri bolestiach bruška môžeme použiť kvapky proti nafukovaniu.

Pri bolestiach bruška nikdy nepodávajte bez porady s lekárom lieky proti bolesti, ktoré by mohli zakryť napr. zápal slepého čreva.

Ďalej je v lekárňach možné kúpiť rehydratačné iónové roztoky. Tie nahradzujú stratu soli a vody. Roztoky sú deťmi dobre prijímané.

Vždy sa riaďte stavom dieťaťa. Sledujte počet a vzhľad stolíc. Ak budete mať akékoľvek pochybnosti, ak sa znova objaví hnačka alebo dieťa začne zvracať, ihneď sa obráťte na pediatra.

S pozdravom a želaním krásneho dňa
www.mimulo.sk

Literatura: Bolesti břicha a jiné břišní obtíže u dětí I: rady rodičům / Miluše Sedláčková

Průjmová onemocnění vyvolaná rotaviry / Petr Pazdiora, Jana Táborská

Mohlo by Vás tiež zaujímať

4 comments on “Ako na zvracanie a hnačky u dojčiat?

  1. Pingback: Hnačky u detí | Blog Mimulo

  2. Pingback: Zápal stredného ucha | Blog Mimulo

  3. Pingback: Deti a leto – bez čoho sa neobídu? | Blog Mimulo

  4. Pingback: Kinetóza alebo prečo je deťom v aute zle? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia