Main menu

 

Ako najlepšie pripraviť dieťa na súrodenca?

29th apr 2016

Pri očakávaní ďalšieho potomka sa rodičia snažia staršiemu dieťaťu pomôcť prispôsobiť sa situácii, že bude mať čoskoro mladšieho súrodenca. Prispôsobenie sa staršieho dieťaťa po narodení mladšieho súrodenca nemusí prebiehať vždy hladko. Dieťa cíti, že v jeho živote nastáva zmena, že sa bude musieť deliť o lásku a pozornosť rodičov s niekým druhým. Aby dieťa zvládlo príchod nového súrodenca do rodiny, potrebuje uistenie o stále trvajúcej rodičovskej láske. Dieťa by malo vedieť, že po narodení súrodenca nebude odsunuté do pozadia, že bábätko nie je za neho žiadna náhrada. Ako dieťa príjme správu, že do rodiny pribudne súrodenec? Je nutné dieťa na príchod súrodenca pripravovať? A ako?

life-862967_1920

Ako na to?

Vzhľadom k tomu, že každé dieťa je iné, nie je možné dať jednoznačný návod na to ako postupovať. Každopádne by malo byť dieťa zavčas informované o budúcom súrodencovi. Rozhodne by sa nemalo čakať až do narodenia bábätka, pretože náhla zmena pomerov, ktorú dieťa neočakávalo, by ho mohla veľmi stresovať. Oznámenie, že čakáte ďalšie bábätko, je nutné prispôsobiť veku. Dieťa by malo o očakávaní bábätka do rodiny vedieť skôr, než bude tehotenstvo na matke viditeľné. Ale napríklad malým deťom je to lepšie oznamovať radšej až po treťom mesiaci (pre prípadné komplikácie či koniec tehotenstva). Dieťa nie je nutné zahlcovať prílišnými informáciami. Omnoho lepšie je tento fakt oznámiť dieťaťu, rozprávať sa s ním a takisto odpovedať na jeho otázky. O tehotenstve a príchode súrodenca je potrebné rozprávať opakovane, ale nie je potrebné tomu venovať dlhý čas aby jediné, o čom sa s dieťaťom bavíte, bol očakávaný súrodenec.

S dieťaťom môžete prechádzať rodinné fotky. Na nich si ukazovať, kto je kto. A takisto si hovoriť, že keď bolo dieťa malé, ako ste sa o neho starali, ako ste ho kúpali, prebaľovali, kŕmili. A teraz že to isté budete robiť spoločne s mladším súrodencom.

Podľa veku dieťaťa a jeho schopností ako chápe pojem budúcnosť s ním môžete hovoriť o budúcnosti vzdialenejšej. Napríklad ako bude chodiť do školy, že bude učiť sestričku alebo bračeka abecedu, básničky, ako ho za to bude obdivovať, pretože to bude vedieť a mladší súrodenec nie.

Zapojte dieťa do nakupovania výbavičky pre bábätko alebo pri výbere mena. Urobte z neho toho dôležitého, ktorý pomáha s prípravou. Dieťa bude rado, že môže pomáhať a bude sa na súrodenca tešiť.

Ak budete pre bábätko potrebovať postieľku, v ktorej zatiaľ spinká starší súrodenec, nečakajte, až sa bábätko narodí, ale staršie dieťa presuňte na noc do väčšej postele alebo do vašej postele už niekoľko mesiacov pred pôrodom. Dieťa si tak nebude túto zmenu spájať s narodením súrodenca. Podobne si počínajte i v ďalších záležitostiach.

brothers-990692

Žiarlivosť

Najprv dieťaťu porozprávajte ako je bábätko v brušku a potom ako sa narodí. Ak dieťa žiarli už na rastúce bruško tak, že reaguje agresívne či náladovo, môže byť plačlivé apod., môže sa stať, že po príchode bábätka bude toto dieťa ako vymenené. Nadšené z mladšieho súrodenca.

Pokiaľ dieťa žiarli na svojho súrodenca, neznamená to, že má zlý charakter ani že zlostí. Je to len spôsob, akým sa dieťa vyrovnáva s novou situáciou a svojou novou úlohou. Jediným východiskom je venovať dieťaťu dostatok pozornosti, lásky, nechať dieťa zúčastňovať sa starostlivosti o bábätko. Skrátka všetko, aby sa dieťa necítilo odstrčené a nemilované.

Agresia

Niekedy môže žiarlivosť prerásť až v agresiu. To je veľmi nepríjemné. Dieťa sa prejavuje zle, môže sa zdať, že má záujem len o to, ako bábätku ublížiť. I tu pomôže len dať dieťaťu najavo, že ho máte stále rovnako radi a venovať mu dostatok času a trpezlivosti rodičov.

Vývojový regres

U niektorých detí môžu rodičia pozorovať vývojový regres. Znamená to že napríklad deti, ktoré už nepoužívali plienky, samy sa dokázali najesť, rozprávali, spievali, atď. sa naraz vo svojich schopnostiach vracajú ďaleko späť. Také deti sa potom dožadujú asistencie pri jedle. Robia sa, že neudržia lyžicu. Nehovoria alebo naschvál šušľajú. Začnú sa opäť pocikávať. Robia skrátka všetko, aby sa podobali bábätku. A rodičia aby im venovali viac pozornosti. I tento stav vymizne, ak rodičia prejavia dostatok lásky a starostlivosti.

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia