Main menu

 

Ako naučiť dieťa smrkať

31st aug 2015

Všetci si vieme predstaviť obraz dieťaťa s rezancov u nosa. Ako a kedy naučiť deti správne smrkať? Pre nás dospelých sa zdá byť smrkaní úplne samozrejmá a automatická vec, ale u detí je to inak. Sú deti, ktorým ide smrkanie samo a iné deti majú problém pochopiť, čo po nich chceme.

kid cleaning nose with tissue isolated on white
Smrkanie

Smrkaní je činnosť, ktorú podľa odborníkov môže zvládnuť už 15. mesačné batoľa. Je však veľké množstvo detí, ktoré sa smrkať naučia až okolo 2. či 3. narodenín.
Smrkania je vôľou riadenej vydychovanie vzduchu nosom. Spolu s vypuzených vzduchom z nosa odchádza i všetko, čo do nosa nepatrí. Je to činnosť, ktorú sa musíme naučiť, nejde o inštinkt či pud.

Nácvik smrkanie

Ak ste sa rozhodli naučiť svoje dieťa smrkať, buďte trpezliví a nenechajte sa odradiť prvými neúspechmi. S nácvikom je dobré začať, keď má dieťa nádchu.

Pri nácviku predveďte názorne dieťaťu, ako celý proces smrkaní prebieha. Nechajte dieťa, nech vás napodobňuje. Dieťaťu predveďte, ako sa vyfukuje nosom. Najlepšie tak, keď si zakryjete ústa a vydýchnete nosom. Deti často robia chyby tak, že vydychujú ústami. Ak sa dieťa naučí vydychovať nosom, môžete pokročiť a učiť dieťa priložiť vreckovku k nosu a naučiť zapcháva vždy jednu nosovú dierku. Smrkejte striedavo z jednej dierky, pričom vždy druhá dierka je stlačená prstom. Aby vás dieťa dobre videlo a mohlo vás napodobňovať, nesmiete vreckovkou zakrývať oči. Dieťa by pri smrkaní malo zapojiť obe ruky. Hlava má byť vzpriamená, prsty asi 1 cm od koreňa nosa, ústa zatvorené.

Hry na nácvik smrkanie

Deti sa najlepšie učia napodobňovaním alebo pomocou hier. Pri nácviku smrkania pomocou rôznych hier by rodič mal byť veselý a pokojný, rozhodne to nesmie byť stresujúce skúsenosť, aby rodič na dieťa kričal a bol rozčúlený. Dieťa chváľte a povzbudzujte ho.

  • Hráme sa na slona – snažíme sa hlasno nosom zatrúbiť ako slon.
  • Hráme sa na ježka – ježko predsa funí nosom. Skúsme ho napodobniť.
  • Fúkame do zrkadla – skúste nosom zahmliť zrkadlo.
  • Fúkame do guľôčky na stole – z papiera umačkejte malú guľôčku a na ňu potom fúkajte nosom. Striedajte nosovej dierky a snažte sa guličku dostať napr.z nakreslenú čiaru na stole.
  • Sfoukáváme nosom plameň sviečky.
  • Bublifuk pod vodou – dieťa sa ústami nádych, dá hlavu (hlavne nos) pod vodu a nosom vyfúkne vzduch, čo urobí na hladine bubliny. To isté možno robiť bez potopenie hlavy, k nosu strčte slamku, nech dieťa fúka slamkou u nosovej dierky do vody.

Ak dieťa nevie smrkať a má často nádchu, môže dochádzať k nebezpečným zápalom prínosových dutín a stredného ucha. Potom sa aj z obyčajného nachladnutia môže stať horšie a bolestivo liečiteľný zápal prínosových dutín a stredného ucha. Ak dieťa smrkať nevie a nácvik sa zatiaľ nedarí, odsávajte hlien z nosa pomocou odsávačky.

Daniela Fruhwirtová Hradská

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Ako naučiť dieťa smrkať

  1. Pingback: Ako deťom pomôcť od nádchy | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia