Main menu

 

Ako obliecť dieťa na jeseň

7th sep 2018

Po mesiacoch plných slnka prichádza sivá jeseň a každá mamička začína premýšľať, ako svoje dieťa oblečie do daždivých dní. Obliekať deti je zložitejšie, než to vyzerá. Nemôžu sa nachladnúť a ani sa potiť, čo potom môže viesť ku kožným problém či dokonca k prehriatiu organizmu. Ale ako deti po lete obliekať, keď deti a ľudský organizmus sú ešte zvyknuté na vyššie teploty a príliš sa neobliekať?

Oblečenie detí do 6 mesiacov

Deti obliekajte radšej menej ako viac. Ale vždy sledujte ich reakcie. U bábätiek sa termoregulácia vyvíja až od pol roka života. Dovtedy nie sú deti jednak schopné sa potiť, ale hlavne sú veľmi náchylné k podchladeniu ale i k prehriatiu. Ich telíčko sa nevie s prebytočným teplom vysporiadať a nevie si ho ani vyrobiť samo, keď ho má nedostatok. Častejšie však je, že mamičky svoje deti obliekajú príliš, než že by si s nimi vyšli príliš na ľahko.

Jeseň a správne obliekanie

Ako spoznáte, že máte dieťa správne oblečené? Riadiť sa podľa základného pravidla, ktoré ukladá pridať jednu vrstvu oproti dospelému, je málo. Môže vám to slúžiť v počiatkoch, keď ešte len budete svoje dieťatko spoznávať. Ako sa ale v dojčenskom oblečení cíti, pre istotu skontrolujte. Nemá zmysel siahať na ručičky alebo na nožičky, ktoré väčšinou nie sú dostatočne prekrvované, a preto sú studené, aj keď je dieťaťu príjemne. Siahnite radšej na zátylok či nos, ktorý vám spoľahlivo naznačí, ako sa dieťa cíti. Horúci a vlhký zátylok radí jednu vrstvu ubrať, studený zátylok naopak pridať.

Zobliekať i obliekať

U detí platí cibuľové pravidlo, teda je lepšie, keď dieťaťu oblečiete viac vrstiev než len jednu. Vždy teda môžete podľa počasia dieťa vyzliecť aj obliecť. Prvá vrstva by mala byť čo najviac priliehavá k telíčku, aby čo najviac izolovala teplo a prípadne odvádzala vlhkosť. Na tento účel sa veľmi hodí termo oblečenie, ktoré je z umelého, avšak antibakteriálneho materiálu. Vhodné sú ale aj prírodné materiály, ako napríklad bavlna, bambus, konope či merinovlna.

Ako druhú vrstvu dieťaťu oblečte mikinku alebo sveter, ktorý sa hodí zaobstarať vo viacerých hrúbkach, aby ste sa mohli ľahšie prispôsobiť aktuálnym teplotám. Akonáhle sa ešte trochu ochladí, oblečte dieťatku ako tretiu vrstvu bundu alebo kombinézu, ktorá by nemala byť úplne na telo, aby sa medzi vrstvami mohlo držať teplo. Nezabudnite ani na dojčenské rukavičky a teplé ponožky. V každom prípade by malo mať dieťa nejakú pokrývku hlavy, teda ľahšiu bavlnenú čiapočku, keďže hlavou uniká najviac tepla.

Aby vášmu dieťaťu krátky pobyt na chladnom vzduchu nespôsoboval nachladnutie a následné prechladnutie, nepreháňajte to s obliekaním. Deti skôr otužujte. Dieťaťu nesmie byť zima, ale prehnané obliekanie pre neho do budúcnosti tiež nie je dobré, na to tiež myslite. V tejto chvíli je obliekanie malých potomkov len vo vašich rukách.

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia