Main menu

 

Ako sa starať o detský noštek, detské ušká a nechty?

22nd aug 2017

Starostlivosť o noštek, ušká aj nechtíky bábätiek sa môže zdať zložitá, keď sa človek pozrie na to malé stvorenie. Bojí sa, aby mu neublížil. Ako sa správne a bezpečne starať o detský nos, uši a nechty?

Starostlivosť o detský nos

Nos nevyžaduje žiadne pravidelné čistenie. Ten sa čistí, len keď je to potrebné. Väčšinou len pri nádche. Na čistenie nošteka nie je vhodná vata, pretože potom vnútri dierok zostávajú chĺpky, ktoré by mohli dieťa dráždiť. Ideálna je buničina alebo gáza. Použiť sa dajú aj vatové tyčinky určené pre deti. Sú to tie so zosilnenými koncami, ktoré slúžia k tomu, aby sa zamedzilo hlbšiemu priechodu do nošteka či ušiek. Pri čistení tyčinku najprv namočte do vody alebo do fyziologického roztoku. Fyziologický roztok sa dá zohnať v lekárni pod rôznymi názvami.

Pri čistení nošteka držte dieťa zozadu za hlavu a jemne nos vyčistite. V žiadnom prípade sa nesnažte dostať príliš hlboko. Pri nádche takto nos dieťaťu nečistite.

Ak má dieťatko nádchu, použite odsávačku hlienov a prípravky na zvlhčenie sliznice. Keď je v miestnosti suchý vzduch, bábätko pri spánku chrápe alebo má v nosných dierkach zaschnuté nečistoty, môžete použiť opäť fyziologický roztok tak, že ho nakvapkáte do oboch nosných dierok. Suchý vzduch v miestnosti zvlhčite napríklad mokrou osuškou na topení alebo mokrou bielizňou na sušiaku, nech sa dieťaťu lepšie dýcha.

Starostlivosť o detské uši

Uši majú samočistiacu schopnosť, preto nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Stačí ich raz týždenne zbaviť vonkajších viditeľných nečistôt. Žiadne hĺbkové čistenie sa neodporúča ani u bábätiek, ani u väčších detí. Pri čistení vonkajšieho ústia zvukovodu postupujeme veľmi opatrne. V žiadnom prípade sa nesnažte vyčistiť zvukovod vo vnútri. Na čo však nezabudnite, je čistenie priestoru medzi hlavou a ušným lalokom, tam sa môže hromadiť olúpaná koža.

Pri čistení ušiek postupujte tak, že najprv po kúpaní ušká vysušte detskou osuškou. Potom môžete použiť buničinové štvorčeky. Štvorček poskladajte a z uška vytrite vodu po kúpaní. Nezachádzajte príliš hlboko. Použiť sa dajú tiež detské vatové tyčinky s rozšírenými koncami.

Starostlivosť o detské nechty

Novorodencovi by sa v prvých týždňoch života nechty strihať nemali. Novorodenec má nechtíky ešte mäkké a hrozí riziko poranenia. Ak má bábätko nechtík zatrhnutý, môžeme použiť pilník.

Bábätku rastú nechtíky pomerne rýchlo a ak má dlhé nechty, môže sa škaredo poškriabať na tvári alebo vám pri dojčení spôsobovať na prsiach nepríjemné škrabance. Po šestonedelí užžeme pomaly začať nechty strihať. Najlepšie nožnicami so zaoblenou špičkou a v čase, keď bábätko zaspáva v náručí, alebo keď už spinká. Strihať nechtíky bábätku za bdelosti bude ťažké, pretože bábätko s rukami máva, hýbe a rozhodne nedrží.

Na strihanie detských nechtíkov sa predávajú špeciálne rovné nožnice s okrúhlou špičkou Použiť sa dajú samozrejme aj klasické nožnice na manikúru, ktoré vopred vydezinfikujte.

Nechtíky na rukách strihajte rovno alebo mierne doguľata. Pozor na ostré okraje nechtíkov, ktoré by mohli pri rovnom strihaní zostať. Tými by sa bábätko mohlo poškriabať. Nechtíky na nožičkách nie je nutné strihať tak často. Strihajú sa rovno, aby sa predišlo zarastaniu. Pri strihaní buďte opatrní, aby ste neporanili kožu v okolí nechtu.

Prečítajte si aj ďalšie články:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského oblečenia a dojčenských potrieb.

S prianím nádherného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia