Main menu

 

Ako sa starať o popraskané bradavky

29th júl 2016

Dojčenie je nádherná nežná a neopakovateľná záležitosť pre mamičku a dieťatko. Bohužiaľ sa však môže zmeniť v nepríjemnú nočnú moru, keď sa objavia popraskané bradavky. Ako popraskaným bradavkám predchádzať a ako ich liečiť?

zánět prsu

Popraskané bradavky sú veľmi bolestivé a bývajú jedným z dôvodov, prečo žena prestáva dojčiť už v priebehu prvých týždňov života dieťaťa. To, že bradavky popraskajú, je zapríčinené nesprávnou technikou dojčenia, teda zlým spôsobom priloženia bábätka. Veľakrát stačí jedno zlé priloženie, bradavky sú potom boľavé a mamička dojčenie prežíva s veľkou bolesťou. Rozhodne nie je príčinou dlhé sanie dieťaťa, pretože dĺžka dojčenia na vznik bolestivých bradaviek vplyv nemá. Dojčenie by nemalo bolieť. S technikou dojčenia pomôže laktačná poradkyňa alebo detské sestričky už v pôrodnici.

Prevencia popraskaných bradaviek

Prevenciou je jednoznačne správna technika dojčenia. Hneď po pôrode, kedy dieťa prikladáte k prsníku, sa snažte pri dojčení striedať rôzne polohy. To preto, aby tlak na bradavku bol vždy v inom mieste. Kontrolujte, či je bábätko dobre prisaté, teda či uchopí celú bradavku aj s dvorcom. Prsia by sa nemali umývať (mydlom už vôbec nie, to ich vysušuje). Ideálne je nechávať prsia po dojčení oschnúť s kvapkou materského mlieka.

Ak chcete ukončiť dojčenie a dieťa sa nechce bradavky pustiť, neodtrhávajte ho násilím, ale vsuňte do kútika úst malíček a potom prsník odtiahnite.

Pokiaľ na popraskané bradavky trpíte, nepoužívajte jednorazové vložky do podprsenky. Môžu púšťať vlas a pokožku bradavky tak podráždi.

Liečba popraskaných bradaviek

  • Zábaly zo šalvie. Prikladajte po dojčení na prsia asi na 10 minút. Šalviový čaj (2 vrecúška) prelejte 100 ml vriacej vody a nechajte 10 minút vylúhovať. Každý deň si pripravujte čaj čerstvý a uchovávajte v uzatvorenej nádobe.
  • Opatrne na mastičky určenej na popraskané bradavky. Nemusia pomáhať a môžu ovplyvniť chuť bradavky a bábätko môže odmietať dojčenie.
  • Boľavú bradavku pomažte vlastným materským mliekom. Má liečivé účinky.
  • Pred dojčením prsia nahrejte a rozmasírujte. Vhodné sú vlhké zábaly. Dôjde k ľahšiemu uvoľňovaniu mlieka. Mimiku nebude musieť tak silno sať.
  • Aby sa popraskané bradavky rýchlo hojili, skúste hydrogél (náplasť či gél). Jedná sa o vlhké hojenie, ktoré je rýchle a nevzniká pri ňom chrasta.
  • Novinkou sú tzv. Strieborne klobúčiky, čo sú klobúčiky zo striebra, ktoré sa medzi dojčením prikladajú na popraskanú a podráždenú bradavku. Striebro uľahčuje hojenie. Nejedná sa o lacnú záležitosť, ale nemôžu sa zničiť, vydržia mnoho rokov.
  • Dojčenie ponúknite dieťaťu skôr, než začne byť plačlivé a hladné. Uplakané dieťa pri plači smeruje jazyk k hornému podnebiu, a potom sa nemôže správne prisať, tým dráždi boľavú bradavku.
  • Ak máte príliš plné prsia, buď ich dieťaťu ponúknite, alebo mlieko odstriekajte.
  • Pri dojčení najskôr dieťaťu ponúknite menej boľavý prsník, aby sa uspokojila jeho chuť. Potom prsia vymeňte.

Ak ťažkosti pretrvávajú, obráťte sa na laktačnú poradkyňu alebo na lekára. Je možné, že aj dieťa má problém a vaše ťažkosti tým zhoršuje (napr. krátka uzdička pod jazykom).

Prečítajte si ďalšie články o dojčení:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia