Main menu

 

Ako sa zbaviť zaparenín

18th aug 2015

Zapareniny sú ochorenie, ktoré aspoň občas potrápi väčšinu bábätiek a hlavne ich mamičiek. K zapareniu dochádza tam, kde sa dotýkajú alebo trú o seba dve plochy pokožky. V týchto miestach sa potom zadržiava viac tepla a vlhka, je tam malý prísun vzduchu a dochádza k nahromadeniu kožného potu a mazu. Nemalý vplyv na zaparenie má aj vplyv stolice na pokožku. Vplyv na vznik zaparenín môžu mať i baktérie a kvasinky. Všetko dohromady má potom za následok podráždenie pokožky (svrbenie, začervenanie, pálenie).

U bábätiek dochádza k zapareniu najčastejšie v miestach kožných záhybov a predovšetkým v plienkovej oblasti. Je nutné sa o podráždenú pokožku šetrne starať a zapareniny sa počas niekoľkých dní stratia. Avšak omnoho lepšie je dbať na prevenciu.

Child baby toddler crawling facing backwards from the back rear

Prevencia

O zadoček bábätka je nutné sa dôkladne starať. Prebaľovať čo najčastejšie, nenechávať bábätko v mokrej plienke. Po každej stolici umyť zadoček vodou. Osušiť jemnou látkovou plienkou. Pokiaľ používate vlhčené obrúsky, je potrebné, aby bol zadoček suchý, než bábätko späť zabalíte. Zadoček je možné ošetriť tenkou vrstvou krému či masti proti zapareninám. Pokiaľ nie je pokožka chúlostivá a nie je začervenaná, ošetrovať krémom nemusíte. Väčšina mastí a krémov proti zapareninám obsahuje alergizujúce látky (konzervanty, parfumy). Existujú i masti so zinkom, ktoré sa používajú len pri vzniku problému, pri liečbe poškodenej kože a nie ako prevencia.

Na vznik zaparenín má často vplyv i oblečenie vyrobené z umelých materiálov. Takému oblečeniu sa u bábätiek vyhnite. Najvhodnejšie oblečenie je také, ktoré je vyrobené z bavlny.

Liečba

Raz za čas sa stane, a to i keď ste sa starostlivo starali o zadoček bábätka, že dôjde k zapareniu. Často na to môže mať vplyv u kojených detí strava mamičky alebo u prikrmovaných detí napr. novo zaradená potravina. Vytvoria sa začervenané miesta, mokvavé ložiská – zapareniny. V takom prípade je nutné nechať zadoček čo najčastejšie vetrať bez plienky. Nepoužívať syntetické mydlá, omnoho vhodnejšie sú glycerínové. Na umytú a suchú pokožku potom naniesť ochrannú masť proti zapareninám. V tomto prípade už i s obsahom zinku. Masti či krému stačí len tenká vrstva, to preto, aby mohla pokožka dýchať. Nevyhnutná je častá výmena plienok.

Návšteva lekára, pokiaľ nie sú zapareniny príliš veľké a samy po niekoľkých dňoch domácej liečby miznú, nie je nutná. Pokiaľ však domáca liečba nie je účinná a pokožka je stále začervenaná, mokvá a bábätku spôsobuje bolesť, k lekárovi s ním zájdite. Najčastejšie sa potom jedná o zapareniny spôsobené kvasinkami, baktériami či plesňami. V takých prípadoch lekár odoberie ster a odporučí vhodnú liečbu.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Ako sa zbaviť zaparenín

  1. Pingback: Ako na detské prdíky? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia