Main menu

 

Ako sa zotaviť po cisárskom reze

30th jún 2016

Cisársky rez môže byť plánovaný alebo akútny. Nastávajúca mamička môže mať z cisárskeho rezu obavy a hlavu plnú otázok. Aké to bude po cisárskom reze? Ako sa po ňom najlepšie zotaviť?

pregnant-518793_1920

Psychika po cisárskom reze

Ako sa cíti žena po cisárskom reze záleží na tom, čo sa pred i počas pôrodu prihodilo. Rozhodujúce je aj to, aké boli ženine očakávania. Niektoré ženy sú rady, že už je po pôrode a narodené dieťatko je v poriadku, cítia sa potom spokojne. Iné ženy môžu byť sklamané a nahnevané, že neporodili bábätko prirodzene. Ak žena začala rodiť prirodzene, ale pôrod sa skomplikoval a cisárskym rezom skončil, potom môže byť hlboko rozrušená a ťažko sa s tým vyrovnáva.

Psychicky môže žene pomôcť poznať dôvod, prečo bol cisársky rez vykonaný. Žena by po pôrode mala mať možnosť hovoriť o tom, čo a prečo sa stalo. Ideálne s pôrodníkom alebo pôrodnou asistentkou, ale aj s akýmkoľvek jej blízkym.

Ako sa žena po cisárskom reze cíti fyzicky

Pôrod cisárskym rezom je veľká brušná operácia, je normálne, že pocítite veľkú bolesť. Žena môže mať problém aj s malými pohybmi, ako otočenie sa na posteli, zakašľanie aj smiech. Pomáha si pri pohybe ranu na bruchu pridržať rukami alebo si na brucho pritlačiť vankúš.

birth-466140

Čo pomáha zmierniť problémy

Jedlo a pitie. Jesť a piť by mala žena kedykoľvek pocíti hlad a smäd. Odporúča sa veľa piť a jesť potraviny bohaté na vlákniny, ktoré pomáhajú predchádzať zápche. S nadúvaním pomôže mäta v podobe čaju. Dobrá je aj žuvačka, ktorá rozhýbe črevá.

Vhodné je voľné oblečenie, bavlnená spodná bielizeň, najlepšie väčšie veľkosti alebo špeciálne elastické fixačné nohavičky.

Hneď ako sa z jazvy odstráni obväzový materiál dávajte pozor, aby nedošlo k infekcii. Ak je jazva bolestivá, sčervenaná alebo mokvá, okamžite to povedzte lekárovi. Takisto aj keď by jazva praskala.

Odporúča sa jazvu denne pravidelne sprchovať alebo umývať vodou a jemne osušiť čistým uterákom. Ranu v žiadnom prípade netrite, uterák len pritlačte.

Potrebné budú menštruačné vložky, pretože krvácanie z maternice je rovnaké ako po vaginálnom pôrode.

Úľava od bolesti

Ak má žena lokálnu anestézu (spinálnu, epidurálnu), nemala by bolesť cítiť ešte po operácii. Potom sa bolesť tlmí na pooperačnej izbe zavedeným katétrom. Ten sa odstraňuje zvyčajne druhý deň po operácii.

Pri celkovej anestézii lekári zaistia úľavu od bolesti po celú dobu, čo žena spí. Po operácii sa do žily podáva liek proti bolesti, ktorého dávkovanie si v niektorých pôrodniciach môže žena určiť sama, kedy dávkovanie ovláda stlačením tlačidla. Vďaka anestetikám sa žena môže lepšie pohybovať, môže lepšie fungovať, správať a kŕmiť svoje dieťa.

Dojčenie

Aj po cisárskom reze môže žena dojčiť svoje dieťa rovnako úspešne ako po pôrode vaginálnom. K úspešnému začiatku dojčenia pomáha bonding, čiže kontakt kože na kožu s bábätkom bezprostredne po pôrode po dobu aspoň 1 – 2 hodiny. Počas prvých dní po pôrode môže byť dojčenie kvôli bolestivosti jazvy náročnejšie, preto sa mamičky nemusia báť požiadať o pomoc. Dôležité je nájsť pohodlnú polohu na dojčenie, ktorá bude mamičke vyhovovať. Po cisárskom reze sa dojčí mamičkám obvykle lepšie v ľahu na boku, než posediačky. Na produkciu mlieka nemajú vplyv lieky proti bolesti.

Zdvihnutie sa z postele, cvičenie

Zo začiatku môže mať žena pocit, že už nikdy nebude chodiť. Zdravotné sestry a lekári však žene odporučia, aby sa čo najskôr hýbala a vstala z postele. Najlepšie je postaviť sa do 24 hodín po pôrode. Čím skôr začne žena chodiť, tým lepšie pre jej telo. Keď je žena pohyblivá, môže jej byť odstránená cievka a každý ďalší pohyb bude ľahší a jednoduchší. Pri ležaní v posteli môže precvičovať členky, nohy, zlepšovať si krvný obeh a zabrániť tak krvným zrazeninám.

Jazva

Zo začiatku je jazva silná a červená. Postupne však zosvetľuje a slabne. Počas hojenia je jazva citlivá, svrbí, žena môže mať pocit znecitlivenia okolo jazvy, ktoré ustupuje za niekoľko mesiacov po pôrode. Jazvu sa odporúča masírovať, napr. sadlom alebo nechtíkovou masťou. Ak jazva začne bolieť, je začervenaná, zapálená, je možná infekcia. Je nutná okamžitá návšteva lekára.

Z pôrodnice domov

Ak je všetko v poriadku, ide žena s bábätkom domov po 5 dňoch po operácii. Doma by nemala zdvíhať ťažké bremená. Bábätko dvíhať môže. Náročný je pre ženu pohyb smerom nahor, teda vstávanie a pohyb, pri ktorom sa nešetrne tlačí na jazvu. Neodporúčajú sa žiadne ťažké práce v domácnosti alebo okolo domu.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Použitá literatúra:

Pařízek A, Kniha o těhotenství a dítěti
Murkoffová H.? Eisenbergová A., Hathawayová S, Co čekat v radostném očekávání

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Ako sa zotaviť po cisárskom reze

  1. Pingback: Epidurál – áno alebo nie? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Tejpovanie v tehotenstve | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia