Main menu

 

Ako si vypočítať plodné dny

8th nov 2018

Nerada beriete tabletky a nechcete sa zahrávať s hormónmi? Alebo len jednoducho chcete otehotnieť? V tom prípade je dobré vedieť vypočítať si plodné dni a deň ovulácie. Ono to totiž vôbec nie je jednoduché, ale zároveň pre cyklickú ženu veľmi dôležité. Keďže počas ovulácie dochádza v tele ženy k mnohým hormonálnym zmenám, mali by sme si vedieť ju vypočítať. Vedie to tak aj k poznaniu seba samej. Ako na to? Nebojte sa spoznať svoje telo.

Recept na výpočet plodných dní

Menštruačný cyklus začína v prvý deň menštruácie a končí posledný deň pred ďalšou menštruáciou. V prípade, že je vaša menštruácia pravidelná a trvá 28 dní, za najplodnejšie dni považujeme dni okolo ovulácie.

V ovulačné dni sa z vaječníka uvoľňuje zrejúce vajíčko a putuje vajcovodom k maternici. Uvoľnené zrelé vajíčko je schopné oplodnenia len 12, maximálne 24 hodín po jeho uvoľnení (po ovulácii). K tomuto procesu dochádza 14. deň cyklu. Obvykle k tomuto obdobiu pripočítavame ďalších 5 dní pred a potom už len 1 – 3 dni po dni ovulácie. Z toho vyplýva, že najplodnejšie dni sú od 9. do cca 17. dňa cyklu.

V prípade, že nemáte cyklus pravidelný, pretože každá žena má svoj originálny cyklus, výpočet plodných dní je trochu zložitejší. Je preto ideálne zaznamenať si cykly aspoň 6 mesiacov spätne a určiť najdlhšiu a najkratšiu dobu cyklu. Od doby najkratšieho cyklu odčítajte 20 a dostanete prvý plodný deň. Od doby najdlhšieho cyklu potom odčítajte 10 a dostanete posledný plodný deň.

Ale pozor, k menštruácii dochádza aj vtedy, ak nedôjde počas cyklu k ovulácii, teda k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka. V takom prípade je však cyklus neplodný (anovulačný).

Takýto cyklus môže čas od času mať aj zdravá žena! Príčinou býva napríklad stres, cestovanie, prechladnutie, veľká fyzická námaha a pod. Žena, ktorá však má len anovulačné cykly, nemôže pochopiteľne otehotnieť. Príčinou bývajú choroby vaječníkov, štítnej žľazy a pod.

Zázračná ovulácia a ďalšie odhalenie plodných dní

A prečo je ovulácia tak dôležitá pre plodné dni? Pretože, ako je uvedené vyššie, vajíčka majú obmedzenú životnosť. Odhaduje sa, že vajíčko je schopné oplodnenia asi tak 12 – 14 hodín (max. 24 hod) po ovulácii. Spermie, ktoré môžu vajíčko oplodniť, prežívajú 24 – 48 hodín. Čím bližšie k ovulácii prebehne pohlavný styk, tým väčšia je pravdepodobnosť, že otehotniete.

K ovulácii zvyčajne dochádza len raz v priebehu jedného cyklu. Veľmi výnimočne môže dôjsť k tzv. viacnásobnej ovulácii.

Ak už máte dobre naštudované svoje zmeny v rámci cyklu, všimnite si, že počas ovulácie pociťujete väčšiu vlhkosť v oblasti pošvového vchodu a tiež sa objavuje tzv. cervikálny hlien v tej istej oblasti (pozor, nezameniť s výtokom či pošvovým sekrétom). Cervikálny hlien sa oproti pošvovému sekrétu, ktorého množstvo sa zvyšuje pri vzrušení, nerozpúšťa vo vode.

V období ovulácie je krček maternice na dotyk mäkký, krátky a otvorený – je v ňom hmatateľný otvor. V období neplodných dní je krček tuhý, zavretý a dlhý. Ak by ste si pravidelne ráno pred vstávaním merali teplotu, zistíte, že v polovici cyklu vám teplota náhle stúpne zhruba o 3 desatiny stupňa (napríklad z 36,5 na 36,8 stupňa) a až do menštruácie zostáva vyššia. Posledný deň nižších teplôt je spravidla označovaný ako ovulačný deň. Od večera tretieho dňa už s veľkou pravdepodobnosťou nie je možné otehotnieť.

U niektorých žien sa počas ovulácie dostavuje aj bolesť podobná menštruačnej. Ovulačná bolesť sa objavuje zhruba uprostred cyklu a môže ju sprevádzať aj ľahučké špinenie.

Mnoho žien udáva, že majú v období ovulácie zvýšenú chuť na sex, takisto sa môžete cítiť viac sexy a budete sa obliekať provokatívne a už na pohľad budete žiadostivejšia. Aj pleť je počas ovulácie čistejšia. Povedzte samy – nie je skvelé byť ženou, teda v preklade cyklickou, vnímavou, jedinečnou bytosťou?

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Ako si vypočítať plodné dny

  1. Pingback: Rady našich babičiek ako otehotnieť | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia