Main menu

 

Ako vybaviť deti na hory

25th jan 2017

Zimné počasie je tento rok veľmi ideálne pre pekný výlet na hory a na zimné športy. Teploty pod bodom mrazu si výlety priamo želajú. Ak teda plánujete vyraziť s deťmi za zimnými radovánkami na hory, pokúste sa na zimné športovanie a horské podmienky riadne vybaviť. Obzvlášť keď chcete vaše deti učiť a budú napríklad na lyžiach stáť prvýkrát, je dobré vedieť, čo všetko by ste im mali zadovážiť.

Niečo pre zahriatie

Skôr ako dieťa pustíte na pól dňa na lyže, skúste najprv jeho telo poriadne prehriať. To je základ celej výpravy. Raňajky sú bezpochyby najdôležitejšie jedlo dňa, teda pripravte malému športovcovi veľký hrnček s čajom a k tomu tepelne upravené vajíčka alebo kašu. Také raňajky vás i dieťa prehrejú a posilnia.

Keby vám ešte toto nestačilo, dnes je už možné kúpiť si spodnú bielizeň, ktorá permanentne prehrieva, nie je to priamo termo bielizeň, ale je veľmi podobná. Ovšem bielizeň sa von nenosí, nasadíte ju v miestnosti, prehrejete sa a potom nasadíte funkčné prádlo. Prehrievacia bielizeň má v sebe zašité kapsule s vodou, stačí ju potom dať na chvíľu do mikrovlnky alebo inej rúry, potom nasadiť a prehriať sa, voda nevydrží dlho teplá a kapsule mierne tlačia, preto bielizeň nie je vhodné pre vonkajšie použitie. Ale ako prehrievacia pomôcka ideálne. Kúpiť ju zatiaľ môžete len na internete. Zaobstarať si môžete ešte prehrievací masážny olej alebo prehrievaciu náplasť. Prečo je dôležité sa pred zimnými športami prehrievať? Nenachladnete – telo bude odolnejšie, prekrvíte sa a zrýchli sa vám metabolizmus.

Vybavenie, ktoré vám nesmie chýbať

Úplnou samozrejmosťou sú prilby. Dieťa by ju malo nosiť od chvíle, kedy sa na lyže postaví. Zvykne si, že patrí k lyžovaniu a bez nej sa jazdiť nemôže. Prilba nesmie byť voľná, ale zároveň by nemala tlačiť. Samozrejme najlepšie je prilbu pred kúpou či požičaním deťom vyskúšať. Ak to nie je možné, môžete dieťaťu zmerať obvod hlavy a podľa tohto údaju prilbu zakúpiť. Pri kúpe si vždy overte, že spĺňa bezpečnostné normy. Pod prilbu sa nenosí čiapka. Výborná je špeciálna kukla – bez švov. Dobrým tipom je tiež súčasne s prilbou zaobstarať aj okuliare. Nie vždy sa hodia všetky typy okuliarov ku všetkým prilbám (a naopak).

Dieťa by taktiež malo mať dobré oblečenie. Spočiatku bude zrejme často padať, takže sa bude hodiť nepremokavá kombinéza alebo komplet. Výborné je taktiež kvalitné funkčné prádlo (bielizeň odvádza pot z pokožky do ďalších vrstiev, zabraňuje pocitu mokra a vlhkosti).

Zjazdové lyže a topánky

Zjazdové lyže pre deti se v dnešnej dobe vyberajú podľa iných pravidel, než tomu bolo kedysi. Dĺžka lyží sa vyberá podľa výšky dieťaťa, a to nasledovne: lyže majú byť dieťaťu po bradu (maximálne nos). Ich dĺžka by teda mala byť o cca 10-20 cm kratšia ako je výška dieťaťa (u najmenších lyžiarov potom o cca 15-30 cm). Ak váhate, tak odborníci odporúčajú vybrať skôr kratšie lyže, pretože zbytočne s dlhými si dieťa nevie poradiť. Topánky by mali byť o jeden, maximálne dva centimetre väčšie. Nesmú nikde tlačiť – bolo by to dieťaťu nepohodlné a navyše by mu v topánkach bola zima. Nie je bez zaujímavosti, že detské lyže sa predávajú už výhradne len carvingové. Tohtoročný boom v predaji zaznamenali lyže s dĺžkou 80-100 cm.
Tip záverom: Ak sa rozhodnete pre kúpu nových lyží, potom zaujímavé sú ponuky setov lyže + viazanie. Často bývajú za zvýhodnenú cenu.

Pár rád na záver

Ak neplánujete pravidelné zimné výlety, môžete si lyže v rôznych lyžiarskych centrách a areáloch tiež vypožičať, ale než niekam pôjdete, zistite si, či je v danom areáli požičanie možné. V dnešnej dobe je však požičiavanie lyží obľúbené, teda takmer v každej lyžiarskej oblasti si môžete lyže požičať, a to práve aj pre deti.
Ak kupujete nové lyžiarske vybavenie, tak sa určite oplatí sledovať ponuky jednotlivých obchodov a e-shopov. Často sú v akcii či výpredaji cenovo veľmi zaujímavé lyže (eventuálne ďalšie športové vybavenie). Taktiež je nutné spomenúť, že pri kúpe tovaru cez internet máte 14 dní na jeho vrátenie (často sa dá bezproblémovo dohovoriť aj výmenu za väčšiu/ menšiu veľkosť a pod.).

Prečítajte si aj ďalšie články o zimných aktivitách s deťmi:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

 

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia