Main menu

 

Ako vybrať správnu zubnú kefku

18th aug 2015

Premýšľate, aká zubná kefka je pre vás a vaše deti tá najvhodnejšia? V skutočnosti až tak nezáleží na tvare, štetinkách apod., ale na spôsobe, ako s danou kefkou zuby čistíme.

Na slovenskom trhu je veľké množstvo zubných kefiek. Valia sa na nás reklamy. Ako sa má človek v tom neprebernom množstve ponúkaných kefiek vyznať?

Cena vs. kvalita

Nie vždy odpovedá cena kefky jej kvalite. Rozhodne nie je pravda, že drahá kefka musí byť lepšia. Záleží na človeku, aký typ a značka mu vyhovuje.

Tvrdosť kefky

Ľudia často chybujú a kupujú tie najtvrdšie zubné kefky. Tie však často zraňujú zubné tkanivo. Omnoho lepšie sú aspoň stredné (u ľudí s paradentózou skôr mäkké) zubné kefky. Všetky kefky na trhu by mali spĺňať štandard, teda určité dané parametre (počet vláken, usporiadanie vláken,…).

Vzhľadom k tomu, že zubný plak je mäkký a mazľavý, nie je nutné mať kefky s tvrdými štetinkami. Tie by mohli dokonca narušiť povrch zubu. Omnoho lepšie sú kefky s mäkkými štetinami, ktoré si so zubným plakom poradia. Mäkké štetiny sú flexibilné a ľahko sa prispôsobia povrchu zubu, dostanú sa do menej dostupných miest bez toho aby sa na kefku pri čistení muselo príliš tlačiť.

Strihanie štetiniek je rôzne. Sú kefky so stenčenými vláknami, rôzne dlhými štetinkami kefky. Najvhodnejšia je však obyčajná hustá kefka s rovno strihanými štetinkami.

Veľkosť kefky

Zubná kefka sa vyberá podľa toho, pre koho je určená. Deti majú mať podľa veku správnu veľkosť kefky. Dospelým by mala kefka pokrývať 2-3 zuby. Pokiaľ je kefka menšia, musíme čistiť dôkladnejšie a čistenie je potom efektívnejšie. Pokiaľ kefka pokryje až 5 zubov, môže sa zdať, že máme vyčistené rýchlo, avšak nie tak dôkladne, pretože veľkou kefkou nie sme schopní vyčistiť všetky zakrivenia na ploche zubu a nedostaneme sa ňou do všetkých povrchových nerovností.

Baby cleaning teeth in bathroom

Elektrické zubné kefky

Rozhodne neplatí, že elektrickými zubnými kefkami si zaistíte zdravšie zuby. Ich vyššia účinnosť sa nikdy nepreukázala. Elektrické zubné kefky opäť nie sú vhodné pre ľudí s paradentózou, pretože zatlačujú zubný plak do ďasnového žliabku. Elektrická kefka sa naopak hodí pre ľudí s nejakým postihnutím, ktorí majú horšiu koordináciu pohybov. Takisto sa odporúča pre ľudí s nízkou kazivosťou.

Výmena zubnej kefky a ďalšie pomôcky na čistenie zubov

Odborníci odporúčajú meniť zubné kefky raz za 3 mesiace. Alebo mať kefku s indikátorom opotrebovania. Nie je nič horšie než kefka s rozstrapkanými štetinkami. Tým už zuby veľmi dobre nevyčistíte.

Každodenná starostlivosť o chrup by mala zahŕňať i použitie dentálnej nite. Tá zaistí čistenie medzizubných priestorov, teda miest, do ktorých sa zubná kefka nedostane. Podobnú funkciu majú medzizubné kefky (hlavne pre ľudí so širšími medzizubnými priestormi). Na trhu je ďalej množstvo ústnych vôd, tie slúžia ako doplnok, rozhodne nenahradzujú ručné čistenie kefkou.

Technika čistenia zubov

Najodporúčanejšou technikou a zároveň najjednoduchšou metódou, ktorá je vhodná hlavne pre deti, sú krúživé pohyby. Rozhodne sa neodporúča čistiť zuby drhnutím.

Zubné kefky pre deti

O detský mliečny chrup sa musí starať rovnako dobre ako o chrup stály. Už preto, aby dieťa nemuselo zbytočne absolvovať nepríjemné vŕtanie či trhanie zúbkov, je dobré starať sa o mliečne zúbky dôkladne a starostlivo. Dôležitá je správna technika čistenia. Malým deťom rozhodne neodporúčame, aby zuby čistili rodičia. Nechajte svoje dieťa čistiť zúbky, nech sa učí ako sa to robí. Zároveň však zúbky vždy dočistite vy, rodičia. Správne vyčistenie zúbkov nie je nič jednoduché. Dieťa ešte nemá vyvinutú koordináciu pohybov (asi do 6 rokov) a tak nie je schopné vyčistiť si zuby správne.

U najmenších detí stačí, keď im rodičia čistia zúbok náprstkom či gázou. Náprstok je špeciálny gumový návlek na prst, ktorým je možné prvé zúbky čistiť, a tak učiť dieťa starať sa o chrup. Prvé zúbky sa čistia bez zubnej pasty. A asi v roku dieťaťa môžeme začať používať detskú zubnú pastu. Stačí len veľmi malé množstvo pasty.

Pokiaľ majú deti už viac zubov, čistíme detskou zubnou kefkou, ktorá má mäkké štetiny a nedráždi tak citlivé detské zuby a ďasná. Navyše, aby sa páčili i deťom, bývajú s veselou potlačou, tvarmi a obrázkami.

I deti môžu používať detské elektrické zubné kefky. Môže ich to viac motivovať k správnej starostlivosti o chrup.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Ako vybrať správnu zubnú kefku

  1. Pingback: Starostlivosť o detský chrup krok za krokom | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia