Main menu

 

Ako vyzerala snaha o počatie podľa storočia

7th sep 2017

Počatie, zlúčenie buniek vnútri tela ženy, jav, ktorý po celé storočia pre ľudstvo toľko znamená, pretože práve počatím všetko začína, začína nový život a rodí sa budúcnosť. Počatie v krátkosti znamená, že život bude pokračovať. Nielen dnes, ale aj v histórii bolo počatie veľmi dôležité a tiež, aj keď sa to nezdá, prebiehalo mnoho snáh počatie urýchliť, keď nešlo ihneď. A tiež v minulosti chceli ženy čo najskôr vedieť, či sú tehotné. Problémy s počatím rozhodne nie sú len fenoménom dnešnej doby, každopádne dnes sme na to so snahou počať najhoršie, pre faktory, ktoré sú už asi všeobecne známe – stres, únava, odďaľovanie počatia, vyšší vek a pod. Ako teda snaha o počatie vyzerala v dejinách a ako sa líši od súčasnosti podľa jednotlivých storočí?

Pojem počatie

Počatie (koncepcia) z latinského slova conceptio, ktoré má význam „priebeh a výsledok prijatia“. V tomto prípade prijatia mužskej pohlavnej bunky a neskôr oplodneného vajíčka.

Starovek alebo mužské, či ženské semienko?

Hippokrates zastával názor, že na počatí sa podieľa otec aj matka. Každý z nich prispieva vlastným semienkom, ktoré pochádza zo všetkých častí tela a počas pohlavného styku sa obe semienka v pohlavných orgánoch spoja. Skutočnosť, že sa človek podobá viac jednému z rodičov vysvetľoval tým, že jedno semienko je vždy väčšie a silnejšie.

Aristotelés s touto teóriou nesúhlasil a tvrdil, že aktívny prvok, ktorý naštartuje vývoj zárodku, je obsiahnutý výhradne v mužskom semene, ktoré sa mieša s neaktívnou látkou, ženskou menštruačnou krvou. Obe tieto teórie boli nielen v čase starovekého Ríma, ale aj počas stredoveku a väčšej časti novoveku striedavo podporované a zavrhované. Avšak v priebehu storočia prevládal aristotelovský názor o aktívnom mužskom princípe a neúčasti ženy na počatí. Žene bola priznaná aktívna úloha len pri nosení (žena ako prázdna schránka) a ochrane dieťaťa počas jeho vývoja.

16. a 17. storočie

V šestnástom storočí boli ešte stále ľudia priklonení k názoru, že všetky informácie prenáša iba spermia a že počatie závisí len a len na mužovi, žena už pri pohlavnom styku získava hotový plod v podobe bunky a telo je pre tento plod ako taký inkubátor. Preto sa väčšinou lekári starali len o mužské genitálie, pravidelne ich kontrolovali, merali a sledovali, boli im tiež odporúčané potraviny a byliny, ktoré podporia ich sexuálnu vitalitu. Tiež sa sledovala farba spermií a podľa nej sa určovalo, či muž bude dobrý otec a či bude schopný splodiť dieťa. Ale také privilégiá mali predovšetkým muži z vyšších vrstiev. (Muž bol svätý a cudzoložstvo ženy sa hrdelne trestalo, najväčším hriechom bolo dieťa nevydatej ženy, potom museli obaja zomrieť.) O ženy sa pri počatí nikto príliš nezaujímal, následne až keď boli tehotné mali možnosť chodiť na kontroly k lekárovi, ale iba výnimočne pod dohľadom muža a tiež opäť len vo vyšších vrstvách. U obyčajných ľudí sa o tehotné ženy starali väčšinou staršie, skúsené ženy „babice rodičky“ (pôrodné baby). Uľahčiť počatie podľa „babských“ rád mala šalvia, alchemilka, ľubovník, harmanček a žihľava, to všetko sa odporúča aj dnes. Ženy v 16. aj v 17. storočí poznali že sú tehotné podľa väčšej chute do jedla, potom tiež podľa častých nevoľností a špinenia alebo ľahkého krvácania nepodobného menštruácii.

18. storočie

V 18. storočí sa k sexu začalo viac prihliadať ako k zábave. Pohlavný styk začal byť obľúbený aj u žien a rozšírila sa prostitúcia. Teda aj vedci sa začali hlbšie o sexualitu, a s ňou súvisiace rozmnožovanie, viac zaujímať. Začala sa viac riešiť antikoncepcia (aj keď 1. kondóm bol vynájdený už v 16. storočí z ovčích črievok), ale tiež sa vo väčšej miere riešilo neúspešné počatie. Už v tejto dobe sa zistilo, že tiež psychika môže mať neblahý vplyv na úspešné počatie alebo že príliš tesné oblečenie pohlavným orgánom neprospieva. Ženy sa o svoje telo začali viac zaujímať, aj keď v tejto dobe boli skôr využívané ako hračky pre neukojený mužský chtíč (nevýhoda sexuálnej revolúcie). Tak zistili, že svoje tehotenstvo môžu spoznať podľa ďalších faktorov, ako sú napríklad zväčšené prsia a bolestivé bradavky, hustý a hojný výtok, citlivejší čuch, náhla neznášanlivosť niektorých vôní a pachov. Zvýšil sa totiž aj počet slobodných a nezaopatrených žien. Ale práve vtedy, v osemnástom storočí, sa zrodil západný koncept, podľa ktorého je sexualita niečím výlučne osobným, záležitosťou osobnej identity a súkromia.

19. storočie

Keďže už bolo tehotenstvo aj samotný pôrod viac pod dohľadom lekárov a so zavedením hygienických opatrení pri pôrodoch sa úmrtnosť pri pôrode znižovala, tak sa viac manželských párov snažilo mať, pokiaľ možno, veľa detí. Teda počatie sa podporovalo a už len vďaka tomu sa tiež viac dbalo na stravu a menej sa v období, kedy chcel mať pár dieťa, holdovalo alkoholu. Ženy začali prejavovať záujem viac sa dozvedieť o počatí i o vlastnom tehotenstve. Vynechaná menštruácia už nebol hlavný príznak tehotenstva, zaoberali sa aj inými príznakmi pozitívneho tehotenstva pred príchodom menštruácie. Zaujímavosťou je, že vlastné tehotenstvo tiež začali spoznávať podľa škvŕn na koži (sfarbenie pupku a zvýšená pigmentácia). Všetko ostatné bolo podobné ako v minulom storočí.

20. a 21. storočie

V 20. storočí bolo pôrodníctvo u nás už na veľmi dobrej úrovni. Prudký rozvoj vedy – chémie, fyziky, bakteriológie, techniky, farmakológie a po 2. svetovej vojne vznik nového odboru – anesteziológie, to všetko viedlo k búrlivému rozvoju pôrodníctva a k znižovaniu materskej aj novorodeneckej úmrtnosti.

V minulom storočí až po dnešok už máme veľa všeobecných aj lekárskych typov ako počať, ktoré sa neustále vyvíjajú a skúšajú. Môžeme robiť stojky, merať si bazálnu teplotu, sledovať ovuláciu, testovať sa a samozrejme piť bylinkové čaje. Bylinky sú až dodnes obľúbenou liečebnou pomôckou, aj keď dnes sú skôr alternatívnou záležitosťou, ale veľakrát najúčinnejšou. A keď sa počať nedarí, máme možnosť podstúpiť umelé oplodnenie (IVF), teda asistovanú reprodukciu, ktorá činí zázraky, ale nie je to jednoduché ani z hľadiska psychiky. Neplodnosť je už v dnešnej dobe vedená ako choroba, pretože ňou trpí každý siedmy pár.

Tehotenstvo dnes žena spozná už pred menštruáciou podľa mnohých príznakov, ako sú zmeny chutí, únava a ospalosť, náladovosť, bolestivé / opuchnuté / zväčšené prsia, bolesť alebo mravčenie v bradavkách často už krátko po ovulácii, ale mimo spomínané príznaky i podľa lesklých očí s rozšírenými zorničkami, podľa častejších bolestí hlavy a podľa zápchy.

Na záver si môžete prečítať a poslať ďalej tiež recept na čaj pre zdarné počatie:

100g ľubovníku, 100g žihľavy, 100g alchemilky, 50g hluchavky, 30g nechtíku, 20g rebríčku. Polovica lyžice sa sparí v 1/4 litra vody. Nechá sa 15 minút lúhovať. Pije sa 3x denne mimo menštruáciu. Po spotrebovaní zmesi sa urobí 14 dňová pauza a potom znova opakovať.

Prečítajte si aj ďalšie články o tehotenstve:

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Ako vyzerala snaha o počatie podľa storočia

  1. Pingback: Rady našich babičiek ako otehotnieť | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia