Main menu

 

Ako zabaviť deti počas dlhej jazdy autom

24th júl 2015

Cestovanie s deťmi je náročné. Všetci rodičia určte poznajú vetu: „A kedy tam už budeme?“. Deti vnímajú čas inak než my dospelí. A pokiaľ deti v aute nebaví len pozerať z okna a nemajú čo robiť, je pre nich a väčšinou i pre nás rodičov jazda nekonečná. Jazda môže prebehnúť v pokoji a pohode, pokiaľ deťom vymyslíte zábavu.

Než vyrazíte, je rozhodujúce, či ide s deťmi len jeden rodič. Pokiaľ je na dlhú vzdialenosť na dieťa či deti len jeden dospelý, ktorý sa pri šoférovaní auta nemôže deťom venovať, mal by mať vopred naplánované činnosti, ktorými deti zabaví. Pokiaľ sa cestuje s menšími deťmi, pre ktoré je vymyslieť zábavu veľmi náročné, choďte radšej na noc. Cez noc sa s deťmi cestuje lepšie, aj keď jazda v noci má mnoho nevýhod, napr. horšia viditeľnosť, nebezpečenstvo mikrospánku. Avšak deti jazdu v noci väčšinou prespia a vodič sa môže sústrediť len na jazdu.

Two boys in car seats, travelling, sleeping in the car with teddy bears

Ak sú dospelé osoby dve, môže jeden šoférovať a druhý sa venovať deťom. Čo teda deťom pripraviť za zábavu?

Hračky v hlavnej úlohe

Malým deťom vezmite viac hračiek. Ti najmenší sa nevydržia hrať iba s jednou hračkou. Môžete využiť napríklad vreckár, ktorý sa umiestni na sedadlo pred nimi a ony si môžu samy vyberať hračky podľa vlastnej chuti. Okrem vreckára je fajn mať všetky potrebnosti a hračky pohromade. Napríklad v kufríku alebo v batohu. Okrem hračiek nezabudnite zbaliť takisto knižky, pastelky, maľovanky. Pozor – niekomu príde pri dlhom pozeraní do knihy za jazdy nevoľno.

Tablety, DVD a ďalšie technické vymoženosti

Aj keď mnohí rodičia vidia neradi svoje deti s týmito technickými vymoženosťami, pri dlhej jazde ich často vezmú na milosť. Malé deti určite zabavia rozprávky na prenosnom DVD. Súčasťou sú i slúchadlá, takže na chvíľu budete mať pokoj. Väčší si môžu zahrať obľúbené hry na tablete.

Slovné hračky

  • S väčšími deťmi si zahrajte slovný futbal na posledné písmenko či slabiku.
  • Môžete hrať hádanky – Hádaj, kto som. Myslíte si nejaké zviera, rozprávkovú postavu alebo vec a dieťa sa pýta, vy odpovedáte len áno/nie.
  • Pozorujte cestu a sledujte, kto uvidí kone, traktor, modré auto. Ten, kto vidí prvý, môže vymýšľať ďalšiu hľadanú vec.
  • S menšími deťmi spievajte alebo rozprávajte rozprávky.
  • Starším deťom vytlačte mapu trasy, kadiaľ idete. Deti majú za úlohu vyznačovať miesta, ktorými prechádzate.

Prestávky

S malými deťmi je potrebné častejšie zastavovať, ak práve nespia. Deti nevydržia dlho sedieť. Prestávky plánujte na odpočívadlá, kde majú deti možnosť sa trochu prebehnúť, pocvičiť, alebo kde je detské ihrisko.

Desiata

Rozhodne nezabudnite zbaliť deťom dobrú desiatu. Aj keď niektorí vodiči neradi vidia, že sa v aute je, pokiaľ chcete zvládnuť cestu s deťmi v pohode a pokoji, budete musieť prižmúriť oko nad nejakou tou omrvinkou alebo rozliatym pitím. Na cestu sa odporúča zelenina a ovocie, toasty, skrátka všetko, čo majú deti rady. Sladkostiam sa radšej vyhnite, deti by mohlo bolieť na ceste bruško. Takisto nedávajte deťom perlivé nápoje a limonády. Tie by mohli napeniť a nepekne poliať auto. Rozhodne nezabudnite vziať so sebou dostatok pitia. Môže sa stať, že budú na diaľnici dlhé kolóny a kde potom budete zháňať niečo k pitiu.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia