Main menu

 

Ako zvládnuť starostlivosť o bábätko v horúcich letných dňoch

28th jún 2019

Veľké tepla prichádzajú! A s nimi tiež otázka pre všetky mamičky, ako len ochrániť svoje dieťa a zároveň dať pozor aj na seba? Predsa len vo veľkom teple trpia dospelí, nieto ešte malé deti. Čo je možné urobiť preto, aby bolo dobre bábätku i mamičke? A koľko toho vlastne môže bábätko vypiť?

Samozrejme bez pitia ani krok

Zachovávať pitný režim sa musí, to už vieme všetci. Dostatok tekutín musí mať bábätko aj mamička, ale v akej miere? Množstvo sa môže líšiť podľa aktivity, teploty a aj konkrétneho dieťaťa. Či má dieťa dosť tekutín, prezradí frekvencia močenia. V prípade že močí jedenkrát či dvakrát za deň, je to málo.

U bábätiek je to mnohokrát ťažké. Dá sa zvýšiť frekvencia dojčenia. Najlepšia tekutina od narodenia do šiestich mesiacov veku je vždy materské mlieko. V prípade horúcich dní sa odporúča v období medzi dojčením ponúkať čistú dojčenskú vodu s minimálnou mineralizáciou alebo ovocný čaj pripravený z tejto vody. Od šiesteho mesiaca, kedy sa začínajú pridávať príkrmy, by dieťa malo podľa odborníkov vypiť asi 200 ml ďalších tekutín denne.

Čo presne piť?

Minerálna voda, feniklový čaj, ostatné bylinné čaje, riedené zeleninové či ovocné šťavy, čaj s ovocnou šťavou. Ale nesladiť! Základnou zásadou pre výber vhodných tekutín v horúcich dňoch je, aby išlo o tekutiny nesladené. Tekutiny s vysokým obsahom cukru smäd skôr zväčšia, než zaženú.

Dieťa väčšinou preferuje jeden druh tekutiny, na ktorý je zvyknuté. Dôležité je príchute riediť a skúšať dávať občas aj čistú vodu, aby si do budúcnosti deti nezvykli na pravidelné pitie sladených nápojov.

Vodu z vodovodného kohútika lekári u malých detí neodporúčajú. Nikdy totiž nemožno lokálne vylúčiť prítomnosť nežiadúcich látok, ako sú dusičnany, vyšší obsah vápenných a železitých minerálov a ich solí. Preto pediatri odporúčajú pre prípravu dojčenskej stravy a čajov používať do jedného roka dieťaťa dojčenskú vodu, spĺňajúcu najprísnejšie limity.

Na slniečko s mierou

Prechádzky si určite doprajte, nech si vyčistíte hlavu a doprajte si relax na slnku aj dobrú náladu. Avšak ak je veľké teplo, tak sa priamemu slnku radšej vyhnite, teplota v kočíku môže dosiahnuť až 50 ° C. Vonku by deti mali byť skôr dopoludnia a potom až tak od štyroch hodín popoludní. Nenechajte dieťa v kočíku celú dobu, striedajte ho s podložkou, ktorú položíte na zem, aby k nej mohol čerstvý vánok. Takéto poležanie v tieni v slnečný deň bude pre bábätko veľmi príjemné. Ale pozor, UV lúče dosiahnu na dieťa i tam, mažte preto bábätko opaľovacím krémom s vysokým UV faktorom.

Pre istotu sa potom doma z vychádzky ešte schlaďte mokrou handričkou či plienkou, ktorú sebe aj bábätku priložíte na čelo. Doma, aby to teplo pre vás bolo znesiteľné, si vetrajte len večer. A doprajte si ovocie každý deň. Citrusy ochladzujú, takže tie najviac.

Ľahké oblečenie

V lete je lepšie neobliekať sa takmer vôbec, a to platí aj pre bábätká. Ak môžete, nechajte bábätko vonku v tieni nahé, veľmi si to užije. Pokiaľ ho oblečiete, tak ho oblečte ako seba, s vrstvami to v lete rozhodne nepreháňajte. Bábätko obliekajte len do vzdušnej, tenkej bavlny alebo iných prírodných materiálov. V extra horúcich dňoch sa doma pravidelne zvlažujte. Doprajte si sprchu, keď dieťa bude spať, a bábätko potom môžete umyť žinkou namočenou vo vlažnej vode.

Zvlažujte sa ľahko každý horúci letný deň. A zároveň si doprajte oddych a relax. To je najlepší recept na zvládnutie veľmi teplých letných dní.

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia