Main menu

 

Aktívne poznávanie sveta

21st apr 2017

Ak máte dieťatko, ktoré už vie sedieť alebo dokonca chodiť, či čoskoro oslávi svoje druhé narodeniny, je na čase zamyslieť sa nad tým, či už nie je na čase zaobstarať mu niečo na kolieskach, na čom sa bude môcť pohybovať – odstrkovať, odrážať, skrátka jazdiť. Dieťa si tak bude cibriť svoje pohybové zručnosti už v ranom veku a neskôr sa ľahšie naučí jazdiť na bicykli. Prechod na klasický šliapací bicykel potom býva úplne bezproblémový. Obľúbené detské dopravné prostriedky ako odrážadlá a motorky majú veľkú výhodu, pretože sa dieťa naučí rovnováhe, naučí sa manévrovať s riadidlami aj brzdiť.

V dnešnej dobe sa deti môžu začať učiť jazde na bicykli v útlejšom veku, než bolo predtým zvykom. Majú totiž možnosť pilovať jazdu na rôznych odrážadlách. Zároveň je na trhu veľký výber bicyklov už od najmenších veľkostí.

Odrážadlo – motorka, autíčko, a ďalšie

Akonáhle dieťa vie chodiť, môžete mu zaobstarať nejaké odrážacie autíčko alebo detskú motorku. Dieťa sa zvládne posadiť a odtláčať sa nohami. Rovnováhu zatiaľ držať nemusí, ale aspoň sa naučí odrážať a zatáčať buď riadidlami na motorke, alebo volantom na autíčku. Táto činnosť ho určite bude baviť.

Jazdítko, motorky a autíčka bývajú vo veselých farbách, vyrobené z kvalitných plastov.

Jazdítko by malo pomáhať rozvíjať motorické schopnosti dieťaťa od času, kedy sa dieťa naučí chodiť. Jazdítka sú vybavené lištami na nohy, ktoré je možné demontovať, majú bočné bezpečnostné chrániče. A môžu mať vodiacu tyč.

Odrážadlo – bicykel bez pedálov

Odrážadlo vyzerá ako malý bicykel, ktorý nemá pedále. Odrážadlá sa na trhu objavili pred niekoľkými rokmi. Od toho času sú hitom nielen u detí, ale aj u rodičov, ktorí majú radosť, keď vidia, ako to ich deťom ide. Na odrážadle sa deti pohybujú odrážaním nôh od zeme, pričom musia držať rovnováhu. Táto zručnosť je veľmi dôležitá pre budúcu jazdu na bicykli. Na odrážadle môžu deti začať trénovať už od dvoch rokov. Hlavné je, aby dieťa dosiahlo nohami na zem.

Trojkolka

Pred rokmi, keď neboli na trhu odrážadlá a motorky, bola trojkolka veľmi obľúbeným dopravným prostriedkom. Dieťa na trojkolke nemusí udržiavať rovnováhu, zato sa učí šliapať. Trojkolka je výbornou pomôckou pre prípravu pre následný prechod na odrážadlo alebo rovno detský bicykel. Dieťa sa naučí šliapať a koordinovať pohyby rúk a nôh. Na trhu zakúpite aj trojkolku s vodiacou tyčou, ktorá je úžasná v tom, že rastie spolu s dieťaťom. Na začiatku trojkolku ovládate vy pomocou vodiacej tyče, ktorú následne zložíte a dieťa už jazdí samo.

Štvorkolka

Štvorkolky sú prostriedky, ktoré deti rozhodne zaujmú. Majú klaksón na riadidlách, úložný priestor pod sedadlom na uloženie hračiek. Sú vo veselých farbách s obrázkami a vyrobené z kvalitných plastov. Opäť pomáhajú rozvíjať motorické schopnosti dieťaťa od času, keď už vie samo chodiť. Jazdí na batérie, takže dieťa sa nemusí ani odrážať, ani šliapať. Stačí riadiť.

Bicykel

Detské bicykle začínajú veľkosťou kolies s priemerom 12 „. Tieto kolesá sú veľkostne vhodné pre deti vo veku 2-4 roky. Staršie alebo vyššiedieťa môže začať rovno na bicykli s priemerom 16 „(3-6 rokov). Obe tieto veľkosti sú jednoprevodové. Ďalšie veľkosti kolies sú s priemerom 18 „(5-8 rokov), 20“ (7-9 rokov) a 24 „. U týchto kolies možno meniť prevody, sú to teda kolesá s prehadzovačkou a majú už pákové brzdy.

Ku kolesám možno prirobiť pomocné balančné kolieska pre deti, ktoré nemajú prípravu z odrážadla a vedia držať rovnováhu. Deti, ktoré jazdili a naučili sa držať rovnováhu už na odrážadle, často zvládajú jazdu na klasickom šliapacom bicykli veľmi rýchlo a rovno bez postranných koliesok. Ak dieťaťu balančné kolieska na bicykel namontujete, nenechávajte mu ich tam veľmi dlho, aby si na ne nezvyklo a nespoliehalo na ne. Keď kolieska z bicykla odstránite, dieťaťu dávajte pred rozjazdom oporu postrčením dopredu, aby sa zvládlo plynulo rozbehnúť. Potom utekajte pozdĺž bicykla, aby ste dieťa istili a v prípade potreby mu poskytli oporu. Sedlo zo začiatku umiestnite nízko, aby dieťa ľahko dosiahlo nohami na zem a cítilo sa tak isto. S prvým učením je dôležité naučiť dieťa brzdiť brzdou smerom dozadu (tzv. protišlap).

Neviete si rady s výberom? Potom nám napíšte na info@mimulo.sk a my vám radi poradíme 🙂

Prečítajte si aj ďalšie články o športovanie s deťmi:

Nádherný deň Vám praje
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia