Main menu

 

Aký je ideálny vekový rozdiel medzi súrodencami? Existuje?

25th máj 2018

Plánujete už druhé dieťa a hovoríte si, či je tá správna doba? Tak to tiež určite riešite, aký je ten správny vekový rozdiel. Je lepšie mať deti hneď po sebe alebo radšej si dať väčšiu pauzu, aby prvé dieťa malo trochu rozumu? Aká medzera medzi deťmi je lepšia pre deti samotné a aká pre rodičov? A existuje vôbec nejaký ideálny rozdiel? Prečítajte si.

Jeden až tri roky

Výhody

Keď sú si deti bližšie, rady sa spolu hrajú. Majú spoločné záujmy, riešia spoločné detské „starosti“ a väčšinou majú spolu pekný vzťah po celý život. Častejšie sa síce bijú, ale konflikty medzi sebou rýchlo riešia. Staršieho súrodenca nebude trápiť žiadne žiarlenie, nebude riešiť váš večný kolotoč okolo druhorodeného. Budú ho baviť rovnaké hry aj rozprávky. A samozrejme sa vám tiež skráti doba materskej dovolenky, ak sa ponáhľate späť do práce.

Nevýhody

Pripravte sa, bude to veľká starosť. V šestonedelí vás prepadne veľká únava, dve deti čoskoro za sebou budú od vás vyžadovať takmer obdobnú starostlivosť. Teda dojčenie, prebaľovanie, tíšenie a uspávanie a tie cumlíky – všetko dvakrát. A niekedy aj iný spánkový rytmus detí bude vysiľujúci. Zložitý bude pohyb mimo domova. Môže ho vyriešiť kombinácia golfového kočíka a hlbokého kočíka, nosidlo a k tomu krátke prechádzky. Pripravte si tiež dvojité výdavky – kozmetika, plienky, kočíky, nočníky, popr. umelé mlieko. Navyše od druhého roka už po sebe deti nebudú môcť veci dediť, pretože budú mať podobnú veľkosť.

Tri až päť rokov

Výhody

Na deti vzdialené od seba tri a viac rokov ušetríte o niečo viac času. Dopoludnia budete mať čas na bábätko, keď starší súrodenec pôjde do škôlky a potom popoludní budete mať čas na chvíľku aj pre druhé dieťa. Žiarliť váš prvorodený od troch rokov určite bude, ale stále táto veková hranica nahráva kamarátstvo. Dvojročný si s päťročným pokojne môže hrať. A osemročný pre trojročného bude zasa príkladom, ktorý ho motivuje na pokrok vo vývoji. Ďalšia výhoda je tiež to, že sa žena lepšie spamätá z prvého pôrodu a kilá pôjdu rýchlejšie dolu. Tiež práce bude menej. Starší súrodenec už väčšinou nenosí plienky, sám sa naje aj oblečie.

Nevýhody

Veľkou nevýhodou je už vyššie spomínaná žiarlivosť, nevraživosť a ďalšie prejavy nespokojnosti s malým votrelcom. Zo začiatku sa budete musieť viac venovať prvorodenému. Ale nie nadlho, tak za dva roky už začnú platiť spomínané pozitíva.

Päť a viac rokov

Výhody

Získate neuveriteľnú výpomoc. Staršie dieťa vám už bude schopné veľmi pomôcť, namiesto žiarlivosti príde radosť z malého potomka a túžba sa o neho postarať. Malý pomocník vám môže pomôcť s kočíkom, podá plienku, podrží osušku pri kúpaní, bude vám neustále po ruke a navyše rád. Aj vy si viac oddýchnete a budete mať pauzu medzi materskou. A tak sa na ďalšie „prázdniny“ s bábätkom budete aj tešiť. Možno…
Starší súrodenec sa zvyčajne stáva pre mladšieho prirodzeným vzorom: pomôže mu vysporiadať sa so škôlkou, školou i prvou láskou.

Nevýhody

Viacročný vekový rozdiel môže spôsobiť, že sa medzi deťmi nevytvorí bližší vzťah. Súrodenecké vyvádzanie si veľmi neužijú, ich záujmy a potreby sú už príliš vzdialené.
Prvé dieťa, ktoré veľa rokov vyrastalo samo, je psychologický jedináčik. Druhé dieťa na tom bude podobne. Obaja súrodenci sa môžu cítiť osamelo, čo možno budú kompenzovať súperením o rodičovskú lásku. Pozor, nech podvedome nezačnete uprednostňovať
toho mladšieho. Namiesto lásky si tým koledujete na celoživotnú súrodeneckú rivalitu.

Adaptácia na bábätko potom z druhej strany nebude ľahká ani pre vás. Prídete o relatívnu slobodu a pokoj so školákom, znovu začne kolotoč nočného vstávania a dojčenia.

A tak kedy?

Rozhodnúť sa, kedy vlastne mať druhé dieťa, vôbec nie je jednoduché. Jednoduchšie bude nechať to na prírode. Ale ak predsa len chcete prírode aj sebe trochu pomôcť, spočítajte všetky pre a proti v každom období a rozhodnite sa podľa svojich individuálnych potrieb. Vy ako rodičia presne viete, čo je pre vaše deti najlepšie, napokon aj pre vás.

Prečítajte si ďalšie články o deťoch:

S prianím pekného dňa
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Aký je ideálny vekový rozdiel medzi súrodencami? Existuje?

  1. Pingback: Ideálny počet detí? Existuje výsledok? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Starostlivosť, na ktorú naše deti nezabudnú | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia