Main menu

 

Akým potravinám by sa mali vyhýbať deti do jedného roka?

7th júl 2017

Dieťa do jedného roka sa zoznamuje s mnohými potravinami. Jeho prvou potravou počas prvých šiestich mesiacov života je materské mlieko. Z materského mlieka dieťa získa všetky potrebné živiny. Okrem vitamínu D a K, ktoré sa dodávajú dieťaťu vo forme kvapiek. Ak dieťa nie je dojčené, kŕmia ho rodičia umelou dojčenskou výživou, ktorá opäť obsahuje všetko, čo dojča potrebuje. Umelé mlieko sa pripravuje presne podľa návodu.

Okolo šiesteho mesiaca sa začína s prvými príkrmami. Väčšinou v podobe rôznych kašičiek a pyré z rozmixovanej zeleniny, mäsa, ovocia. Potom obilninové kaše. Každý nový druh potraviny sa musí dieťaťu podávať s odstupom 3-4 dní, aby rodičia odhalili prípadné alergické reakcie.

Dieťa chce v období, kedy už prijíma príkrmy, zvyčajne ochutnať všetko, čo vidí u rodičov. Avšak nie všetky potraviny sú pre dieťa vhodné. Je vcelku jasné, že absolútne nevhodné sú korenené, presolené, vyprážané jedlá, ale je aj mnoho ďalších potravín, ktorým by sa dieťa do jedného roka malo vyhýbať, aj keď ich dospelí konzumujú a považujú za zdravé. Ide o to, že niektoré potraviny môžu byť pre deti do jedného roka ťažko stráviteľné, môžu im spôsobovať zažívacie problémy. Iné potraviny sú nevhodné z dôvodu ľahkého vdýchnutia alebo môžu spôsobovať alergické reakcie. Správna a vyvážená strava je pilierom správneho vývoja detského organizmu.

Soľ

Soľ dieťaťu do jedného roka rozhodne nepatrí na stôl. Soľ by sme do detského jedálnička mali zaraďovať čo najneskôr. Soľ zaťažuje obličky. Tie u dieťaťa do jedného roka ešte rozhodne nie sú úplne vyzreté. Aj po ukončenom prvom roku života dieťaťa by rodičia mali soľ obmedziť a jedlo nesoliť toľko ako sebe.

Údeniny

Údeniny do jedálnička ročného dieťaťa vôbec nepatria. Chuť údenín by dieťa malo spoznať až oveľa neskôr. Keď už chcete batoľaťu od jedného roka zaradiť do jedálnička údeninu, tak siahnite po dusenej hydinovej šunke s najvyšším obsahom mäsa a minimom pridaných látok. Ideálne domácej.

Kravské mlieko

Kravské mlieko by sa rozhodne nemalo používať ako náhrada za materské mlieko alebo za umelú mliečnu výživu. Pre dojčatá je kravské mlieko zle stráviteľné a ťažké na žalúdok. Dieťa môže mliečnu zložku konzumovať v podobe jogurtu.

Sladkosti

Mäkké cukríky (marshmallow a pod.), žuvačky a žuvacie cukríky sú úplne nevhodné nielen pre svoje zloženie a veľkú dávku cukru, ale aj pre lepkavú konzistenciu. Malé deti nevedia lepkavú konzistenciu spracovať a mohli by sa začať dusiť. Takisto aj tvrdé cukríky. Hrozí riziko vdýchnutia. Sladkosti dieťaťu neprinášajú nič prospešné.

Tvrdé kúsky zeleniny a ovocia

Veľké kúsky surového ovocia a zeleniny (napr. mrkva) sú nebezpečné z dôvodu udusenia. Problém môžu spôsobiť aj veľké guličky hrozna či kanadských čučoriedok. Dieťaťu pred konzumáciou ovocie nakrájajte na malé kúsky. Tvrdú zeleninu aj ovocie podávajte radšej varené alebo surové nastrúhané. Zeleninu alebo ovocie možno dieťaťu podávať aj v tzv. kŕmiacej sieťke. Vhodná najmä pri prechode z tekutej stravy na pevnú. Eliminuje riziko zadusenia dieťaťa kúsky nedůkladně rozhryzené potravy.

Orechy

Pre deti do štyroch rokov predstavujú všetky druhy orechov veľké riziko pretože hrozí, že sa nimi začnú dusiť. Deti do jedného roka nezvládnu orechy rozhrýzť. Pokiaľ chcete orechy deťom dopriať, vyrábajte oriešková maslá a primiešajte ich do kaše, namažte na chlieb a pod. Pozor však na alergie. Orechy sú silný alergén.

Med

Deťom do jedného roka med na stôl nepatrí. Z dôvodu alergie, reakcie na peľ. Takisto môže med obsahovať baktérie, ktoré môžu spôsobiť otravu dieťaťa. Pre deti staršie ako jeden rok a dospelých už nie je med nebezpečný, lebo ich organizmus si vie s baktériami poradiť.

Sladké nápoje, cukor a kofeín

Pre malé deti sú úplne nevhodné sladké nápoje, nápoje s bublinkami, či dokonca s kofeínom. Káva, cola, ľadový čaj, sú úplne nevhodné pre deti. A to nielen pre svoj obsah kofeínu, ale aj pre obsah cukru. Vhodný cukor hľadajte v ovocí. Pozor na ovocné šťavy. Tie sú celkom isto zdravé a plné vitamínov. U detí do jedného roka však môže ich väčšie množstvo spôsobiť hnačku či alergickú vyrážku v podobe žihľavky. Ak ich chcete dieťaťu dopriať, potom ich zrieďte s vodou a kombinujte s pitím vody či detských čajov.

Nepasterizované syry

U malých detí hrozí mierne riziko otravy z nepasterizovaných syrov. Avšak nemusíte sa báť, väčšina u nás predávaných syrov je pasterizovaná. Pri kúpe si však radšej prečítajte etiketu. Riziko sa týka výrobkov domácich a výrobkov z fariem.

Morské plody

Deťom rozhodne neponúkajte krevety, homáre, kraby, mušle. Sú to silné alergény a zároveň môžu obsahovať vysoký podiel ťažkých kovov.

Ďalšie nevhodné potraviny

Tvaroh, vaječný bielok, ryby, sója a výrobky z nej, špargľa, paradajky, kyslá kapusta, zeler, chren, citrusové a exotické ovocie, exotické korenie.

Recepty pre deti do jedného roka nájdete u nás na blogu.

Pozrite sa aj na veľký výber dojčenského oblečenia a dojčenských potrieb.

Prečítajte si aj ďalšie články na tému strava u detí:

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Akým potravinám by sa mali vyhýbať deti do jedného roka?

  1. Pingback: Je vegetariánstvo vhodné pre deti? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Ako zvládnuť starostlivosť o bábätko v horúcich letných dňoch | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia