Main menu

 

Atopický ekzém bábätiek a batoliat

8th mar 2016

Bábätkám sa často objavuje atopický ekzém. Je to veľmi nepríjemné svrbivé kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje už v dojčenskom veku, avšak môže pretrvávať až do dospelosti.

Atopický ekzém je chronické zápalové ochorenie pokožky. Objavuje sa až u 20% detí. Atópia je dedičný sklon k alergickým ochoreniam. Detský organizmus reaguje prehnanou imunologickou alergickou reakciou na, pre zdravé dieťa, neškodné podnety (alergény). Dieťa sa teda narodí už s týmito dedičnými dispozíciami k určitým alergiám.

ekzem

Prejavy

Ekzém sa líši u každého dieťaťa. U detí s atopickým ekzémom je menšie množstvo lipidov, ktoré sú schopné viazať vodu. Kože je tak menej hydratovaná, suchá až šupinatá. Hlavným prejavom je svrbenie, ktoré sa stupňuje, keď sa dieťa spotí alebo je mu teplo. Bábätká môže svrbenie budiť zo spánku, môžu byť unavené, mrzuté. Koža môže byť do biela s olupujúcimi sa ložiskami na tvári a na končatinách. Prejavovať sa môže takisto tmavou hrubšou olupujúcou sa kožou na očných viečkach, trhlinkami v ústnych kútikoch či popraskanou kožou na bruškách prstov rúk i nôh.

A takisto sa rozlišuje podľa veku. Obvykle sa prvýkrát objaví v prvom polroku života dieťaťa (po 2.mesiaci). Bábätko má začervenanú kožu, na lícach, čele, vo vlasoch alebo zátylku má svrbiace suché miesta. Ekzém sa môže časom rozšíriť na ďalšie časti tela, predovšetkým na ruky a trup. Ekzém môže byť suchý a šupinatý, alebo naopak mokvajúci, pokrytý chrastami a šupinkami. Keď už dieťa lezie, ekzém sa prejavuje v miestach trenia – kolená, priehlavky, predlaktie.

Príčiny

Atopický ekzém je geneticky podmienený (zdedený po rodičoch). Hovorí sa o 70-80% dedičnosti. Bariérová funkcia kože je narušená. Deti s atopickým ekzémom majú kožu suchú a tá ľahšie prepúšťa cudzorodé látky a prehnane reaguje na vonkajšie podnety. Potom vzniká zápal.

Ďalšou príčinou atopického ekzému môžu byť vonkajšie vplyvy. U dojčiat sú to niektoré potraviny (často kravské mlieko, vajcia či lepok). U starších detí sú to alergény, ktoré dieťa vdychuje (prach, roztoče, peľ, perie, zvieracia srsť).

Ekzém má tendenciu sa raz za čas zhoršovať. Zhoršenie nastáva najčastejšie pri prerezávaní zúbkov, pri teplotách, po očkovaní, pri infekciách dýchacích ciest, pri strese. Ochorenie máva najhoršiu podobu na začiatku jari a na jeseň, prípadne počas horúcich letných dní, kedy sa telo prehrieva a dieťa sa potí.

Liečba

Základom liečby sú režimové opatrenia, prispôsobenie životosprávy a takisto kožná liečba. Kožnú liečbu vždy určuje lekár. Rodičia môžu ovplyvniť liečbu tým, že prispôsobia byt, hygienu, oblečenie dieťaťa atď. V byte, kde je dieťa atopik, sa nesmie fajčiť. Nevhodné sú koberce a ťažké závesy kvôli hromadeniu prachu a roztočov. Rodičia by mali dieťaťu kúpiť prikrývky pre alergikov. Nutné je v byte udržiavať primeranú teplotu okolo 20 stupňov, aby sa dieťa nepotilo. Pri umývaní bábätka sa nesmú používať parfumované mydlá. K umývaniu dieťaťa sú vhodnejšie mydlá bez parfumácie a mydlá s kyslým pH. Mydlom sa odporúčajú umývať len miesta s vlhkým zaparením, ruky a nohy. I chlór obsiahnutý vo vode z kohútika môže byť problémom, preto sa odporúča kúpanie dojčiat obmedziť na 1 – 2 x týždenne. Oblečenie dieťaťa by malo byť len z prírodných materiálov. Najlepšie bavlnené. K praniu dojčenského oblečenia sú vhodné prostriedky pre alergikov a program s dvojitým plákaním bez používania aviváže. Suché miesta je nutné premazávať. U dojčiat je dobré spájať premazávanie s príjemným dotykovým zážitkom – masážou. Malým deťom môžeme túto masáž spojiť s hrou či s rozprávaním rozprávky.

Farmakologickú liečbu zahajuje lekár. Pri ľahkom ekzéme stačia režimové opatrenia a zvlhčovanie pokožky pomocou krémov a kúpeľových olejov. Pokiaľ má dieťa zvýšené problémy, lekár predpisuje protizápalové masti s kortikoidmi, antihistaminiká, ktoré zmierňujú svrbenie a antibiotiká proti bakteriálnej infekcii kože.

Diétne opatrenia

Pri atopickom ekzéme sa odporúča upraviť jedálny lístok a to i matky, ktorá dieťa dojčí. Výhradné dojčenie do 6-7 mesiacov veku dieťaťa znižuje riziko vzniku ťažkej formy atopického ekzému. Dojčiaca matka by sa mala vyhnúť rybám, kakau, orechom, zrejúcim syrom, citrusom a ďalším potravinovým alergénom. Ak sa prejaví alergia na bielkovinu kravského mlieka, tak i všetkým mliečnym výrobkom. Materské mlieko je teda pre dojča najdôležitejšie. Ak mamička dieťa nedojčí, odporúča sa dávať dieťaťu umelé mlieka hypoalergénne.

U dojčaťa, ktorému už dávame príkrmy, sa odporúča jedálny lístok skonzultovať s pediatrom. Pri zaraďovaní novej potraviny vždy dávať len malé množstvo a počkať 3 – 4 dni, či sa neobjaví zhoršenie ekzému.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Atopický ekzém bábätiek a batoliat

  1. Pingback: Strach o dieťa | Blog Mimulo

  2. EM on said:

    my kojíme a pomaly prechádzame na stravu a s ekzémikom bojujeme takmer od začiatku … teraz ako použivame protopan mliečko tak je to oveľa lepšie a malý sa nedriape a mám pocit že ho to svrbí menej

Pridaj komentár

CzechSlovakia