Main menu

 

Babička, poklad na nezaplatenie

27th apr 2017

Babička, nežné slovo, ktoré vonia bábovkou, pýši sa pochopením, podáva pohladenie a začína príbeh. Ale samozrejme až samotná osoba skúsenej, láskavej ženy, dala tomuto slovu onen význam. Tí z nás, ktorí mali to šťastie a mali svoje babičky, vedia o tom svoje. Babička je pre nás významným symbolom detstva. Každé dieťa by malo mať možnosť tráviť čas so svojou babičkou, už pre istý generačný vzor.

Aj pre nás mamičky, sú babičky cenným darom, v 21. storočí však rola babičky nie je tak špecificky daná ako predtým a predovšetkým časovo to dnešné babičky majú náročnejšie. Mnohé z nich ešte stále pracujú alebo nie je pre nich možné pravidelne cestovať niekoľko desiatok či stoviek kilometrov za vnúčatami. Teda o pravidelnom strážení si môžeme nechať len zdať, mnohokrát im to nevyjde ani v lete. Ale nesmieme zabúdať, že práve od babičiek sa učíme chápať život z inej perspektívy. Spoznáme odlišný štýl života, rozdielny rytmus, stretneme sa s tým, čo skôr či neskôr obnáša staroba. Od babičiek dostávame iný typ starajúcej lásky, ktorá na rozdiel od tej rodičovskej nie je zaťažená očakávaním, predstavami a nárokmi na dieťa. Babička miluje bezpodmienečne a nekonečne. Jediné, čo po dieťati chce, je aby sa nechalo rozmaznávať.

Babičky skôr a dnes

Dnes je už možné, že babičku si môžeme pomýliť s mamičkou dieťaťa. Preč je už doba, kedy babičky skutočne vyzerali ako babičky a podľa toho sa aj správali a prijímali svoju úlohu s láskavou múdrosťou a úctou. Takéto milé starenky v zástere a šatke, ktoré dokázali upiecť najlepšie buchty na svete, ktoré vždy vylovili z kabelky nejaké tie sladkosti, pred spaním rozprávali rozprávku, a ktoré sa stále usmievali, pretože už toho v živote videli a zažili toľko, že ich fakt nič nemohlo rozhádzať, naše deti budú poznať len z knižiek a rozprávania. Je to zle? Samozrejme, že nie je, babičky sa stále snažia. Pohľad na ženské role ako také sa predsa mení, žena na rodičovskej dovolenke tiež nechce len variť, upratovať a meniť plienky ako to mali naše mamičky. Každá žena chce mať svoj malý priestor pre seba a svoje záujmy, a tak to majú aj dnešné babičky.

Musíme sa teda zmieriť s tým, že model babičky, pre ktorú boli vnúčatá stredobodom bytia, mizne zo scény. Stále viac starších ľudí – a týka sa to predovšetkým žien, na ktorých bedrách domácnosť a starostlivosť o potomkov leží predovšetkým – ani v staršom veku nechce rezignovať na vlastné záujmy a chce mať „svoju chvíľku“ pre odpočinok. Alebo sa svojim koníčkom naopak chce konečne začať venovať. To neznamená, že by tieto babičky nemali vnúčatá rady alebo s nimi nechceli tráviť čas. Len to chcú robiť dobrovoľne a vtedy, kedy sa to hodí im, a nie, kedy to od nich ich deti očakávajú.
Ideálna babička je teda taká, ktorá má dosť chuti, času a energie sa s vnúčatami stretávať, nechýba jej dostatok skúseností, ktoré túžia odovzdávať ďalej, a pritom nie je malicherná, aby ju vytočilo, že deti vyliali džús na koberec. A pritom nemusí mať nutne na hlave šediny, podopierať sa o paličku ani sa podobať babičke Boženy Němcovej.

Adoptívna babička

O miere nasadení babičiek rozhoduje blízkosť bydliska a hlavne rodinné vzťahy. Kontakt medzi starými rodičmi a vnúčatami je totiž vždy sprostredkovaný, vstupujú do neho rodičia detí, niekedy pozitívne, inokedy negatívne. Ak nám teda babička, či už kvôli práci, vzťahom a vzdialenému bydlisku, nemôže deti postrážiť, keď nutne potrebujeme či skôr nastupujeme do práce a pod. A nechceme dávať polovicu výplaty za pestúnku alebo súkromné ​​škôlky, riešením pre nás môže byť adoptívna babička. Hľadajte vo svojom okolí, cez kamarátov a známych. Osamelých starších pani, ktoré by privítali spoločnosť detí, nie je málo. Nakoniec v poslednej dobe vzniklo na internete viac pokusov prepojiť ‘s rodinami, ktoré hľadajú náhradných prarodičov, skúste šťastie aj tam. „Je pravda, že babička je len jedna a sme s ňou spojení akýmsi rodinným putom, ale na druhej strane som presvedčená, že aj cudzí ľudia sa môžu veľmi zblížiť a dávať si navzájom to potrebné, čo im samotným v živote toľko chýba. Áno, myslím si, že aj taká adoptívna babička môže byť pre deti odmalička úžasnou studnicou múdrosti, a tiež, že ich naučí rešpektu k starším ľuďom, „vysvetľuje trénerka Nikola Šreibová (www.zivotni-poradna.cz).

Babička nad zlato – pomoc aj vzor

Babičky sú a vždy budú nenahraditeľnou súčasťou rodiny. Sú naším pokladom a pre naše deti veľkým prínosom. Babičky objímu, pohladia, povzbudia, proste len tak, vysvetľujú veci s láskou, sú prísne aj milujúce, väčšinou vždy ochotné ponúknuť nám svoju náruč aj pomocnú ruku. Pomôžu nám s domácností, hrajú sa s deťmi, berú si kvôli nim dovolenku, rozosmejú nás, keď je potrebné, poradia v dôležitej či náročnej životnej situácii. Milujú každú chvíľu s našimi deťmi. Áno sú na nezaplatenie. Síce to tak nie je u všetkých, dajme však šancu každej babičke, ale zároveň rešpektujme jej potreby.

Babičky nás zvyčajne milujú a prijímajú takých, akí sme. Môžu nás mnohému naučiť a tiež v nás upevniť hodnoty, ktoré v dnešnej modernej dobe trochu chýbajú alebo sa zanedbávajú – postarať sa o rodinu, upratať, vedieť niečo uvariť, starať s láskou o druhých a venovať sa jeden druhému.

Nie je lepší spôsob, ako získať model správania k svojim vlastným rodičom. Príslušníci staršej generácie môžu vnúčatám odovzdať skúsenosti a zručnosti, ktoré ich mladí a večne uponáhľaní rodičia jednoducho nemajú. Je skvelé, keď má dieťa babičku, ktorá ich naučí piecť buchty, alebo dedka, čo vie opraviť auto. Vďaka prarodičom sa mu výrazne rozšíria obzory a pozrú sa na svet i z inej strany.

Pre naše vnúčatá sú tiež cenným zdrojom informácií a predovšetkým vzorom. „A čo je dôležité, fungujú aj ako ženský vzor. Môžu byť pre vnučky príkladom v tom, čo sa im v živote osvedčilo, ale môžu tiež sprostredkovať skúsenosť, ako niečo robiť inak, „mieni Nikola Šreibová.

Prečítajte si aj ďalšie články o výchove detí:

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia