Main menu

 

Borelióza u detí aneb pozor na kliešť

13th máj 2017

Lymská borelióza je ochorenie, ktoré postihuje kožu, nervovú sústavu, kĺby a srdce. Toto ochorenie je dosť zdĺhavé. Trvať môže niekoľko týždňov až niekoľko rokov. Každý rok sa u nás objavuje niekoľko tisíc nových ochorení. Pôvodcom boreliózy je baktéria Borrelia burgdorferi, čo je baktéria, ktorá patrí do skupiny spirochét (ako napr. baktérie spôsobujúce syfilis). Borélia sa vyskytuje u malých cicavcov (hlodavcov), lesnej zveri, vtákov, plazov a niektorých druhov domácich zvierat. Na človeka ju prenášajú väčšinou infikované kliešte, ale výnimočne je prenos možný aj prostredníctvom hmyzu (komár, ovady, mucha, blcha). Prenos z človeka na človeka je možný len z matky na dieťa počas vnútromaternicového vývoja.

Príznaky boreliózy u detí

Vo väčšine prípadov prebieha borelióza bez príznakov. Ak sa príznaky objavia, bývajú to najčastejšie kožné prejavy. Obvykle mnohopočetný a znovu sa objavujúci erytém (sčervenanie kože), boreliový lymfocytom. Pomerne častá je aj obrna lícneho nervu.

Medzi príznaky boreliózy patrí u detí plačlivosť, únava, nesústredenosť, dieťa sa sťažuje na bolesť kĺbov a svalov. Ak tieto príznaky pretrvávajú, je nutné pokračovať v liečbe. Ak je v detstve liečba nedostatočná, môže to neskôr viesť k rozvoju chronického ochorenia.

Borelióza sa rozdeľuje do troch štádií. Všetky štádia nemusí každý pacient prekonať. Je to individuálne. Prvé štádium je charakteristické červeným okrúhlym fliačikom v mieste prisatia kliešťa. Trvá 14 – 23 dní. Fľak môže mať v priemere aj viac ako 5 cm. Uprostred je vyblednutý. Môže byť šupinatý. Je nebolestivý. Počas niekoľkých týždňov zmizne, avšak môže sa do pár dní opäť objaviť na inom mieste a byť menší. Súčasne s prvým fľakom sa môžu pridružiť ďalšie príznaky, ktoré pripomínajú chrípku (zvýšená teplota, únava, bolesť hlavy, svalov a chrbta, nevoľnosť, zdurenie lymfatických uzlín).

Druhé štádium je charakteristické neurologickými a srdcovými príznakmi. U nás na Slovensku je časté postihnutie centrálneho nervového systému – neuroborelióza. V tomto štádiu sa u detí objavuje nehnisavý zápal mozgových blán, ktorý sa prejavuje bolesťou hlavy, vracaním, svetloplachosťou, nervozitou, brnením rúk a nôh, nemožnosťou predkloniť hlavu a dotknúť sa bradou hrudníka, zápalom nervových koreňov, rôznymi poruchami hybnosti končatín, zmenami citlivosti a pod. Objaviť sa môže aj obrna lícneho nervu, ktorá sa prejavuje poklesom ústneho kútika a spodného viečka na jednej strane tváre. V druhom štádiu môže byť niekedy postihnuté aj srdce, môže dôjsť k poruchám rytmu srdcovej činnosti, prejavuje sa to pocitom búšenia srdca. Pridružiť sa môžu aj kožné prejavy, začervenané zdurenie na ušných lalôčikoch, prsných bradavkách, na miešku.

Tretie štádium sa objavuje až po dlhej dobe (mesiace až roky). Prejavy nie sú dané len prítomnosťou baktérií, ale podieľajú sa na nich aj imunitné mechanizmy obrany proti boreliám, ktoré vedú k prehnaným a nevhodným imunitným reakciám. Vzniknúť môžu zmeny na rôznych orgánoch (na koži a kĺboch). Kožné prejavy môžu postihnúť chodidlá, dlane či tvár. Postihnutá koža má charakter cigaretového papierika s presvitajúcimi cievami. Kĺby bývajú bolestivé a opuchnuté.

Prevencia

Možnosť očkovania proti borelióze neexistuje.
Pri pobyte v prírode (najmä v zalesnených a trávnatých terénoch) v letných mesiacoch a v kliešťami zamorených oblastiach je potrebné zvýšiť opatrnosť. Kliešte sa zdržiavajú na steblách vysokej trávy, takému terénu je lepšie sa radšej vyhnúť.
Pred vstupom do prírody použite repelenty a deťom oblečte vhodné dojčenské oblečenie (dojčenské body s dlhým rukávom aj dojčenské teplaky, vyššie topánky). Najlepšie svetlej farby, aby bolo lezúceho kliešťa dobre vidieť.
Po návrate z prírody dieťa ihneď poriadne skontrolujte. Čím dlhší čas je kliešť prisatý, tým sa zvyšuje riziko infikovania.

Ak nájdete kliešťa, je nutné ho okamžite odstrániť. Odstraňuje sa pinzetou. Vyvarujte sa dotyku holými rukami. Miesto s prisatým kliešťom dezinfikujte Jodisolom. Hneď ako dezinfekcia zaschne, kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie k pokožke, aby ste ho chytili hneď pri hlavičke a jemným pohybom sa ho snažte vytiahnuť tak, aby sa neodtrhla hlavička. Potom ranku opäť vydezinfikujte. Ak sa stane, že hlavička zostala v pokožke, opäť použite dezinfekciu. Hlavička by mala po chvíli zaschnúť a sama odpadnúť. Maximálne sa miesto zapáli a hlavička vyhnisá. Borélia sídli v tráviacom trakte kliešťa (v jeho bruchu). Ak ste odstránili telo, z hlavičky už riziko nákazy nehrozí.

Liečba u detí

Liečba by mala byť podobná ako u dospelých. Teda za použitia penicilínových antibiotík. Ak sú neurologické problémy, tak intravenózne. S liečbou sa musí začať čo najskôr, aby sa zabránilo postupu ochorenia do ďalších štádií. Liečba prebieha zo začiatku doma, keď dieťa berie antibiotiká asi tri týždne. Ak to nezaberie alebo dieťa prvé štádium nespozorovalo a má už vyvinutú neuroboreliózu, je nutné podávať antibiotiká vo väčších dávkach vo forme infúzií, a to už musí byť dieťa hospitalizované po dobu dvoch až štyroch týždňov.
Nie je možné povedať dopredu, či dôjde k úplnému vyliečeniu. Je to veľmi individuálne. Niekto sa vylieči úplne, u niekoho sa ďalšie prejavy (kĺbové a kožné) objavia až po niekoľkých rokoch po infekcii.
Súčasťou liečby môže byť aj pomocná liečba. Základom je zdravá životospráva zahŕňajúca dostatok pohybu, dostatočnú konzumáciu cesnaku a vitamínu B. Odporúčajú sa aj včelie produkty.

Prečítajte si tiež články na tému detské choroby:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského oblečenia.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia