Main menu

 

Čas sama pre seba

19th máj 2015

Každodenná starostlivosť o domácnosť a dieťa je dosť náročná, a to nielen fyzicky, ale hlavne psychicky. Preto je veľmi dôležité, aby mamička mala možnosť urobiť si čas len sama pre seba a načerpať novú energiu potrebnú pre fungovanie v domácnosti. Každá mamička na materskej či rodičovskej dovolenke si počas náročnej starostlivosti o dieťa potrebuje nájsť čas len pre seba, pretože vyčerpaná a unavená mamička rodine neprospeje. Naopak spokojná mamička – spokojné dieťa.

Keď sa mamičke narodí bábätko, je celá v eufórii a nadšení a často má veľa energie. Tá však po čase, ako sa s bábätkom zžívajú, prejde. A prichádza rutina. Je potrebné urobiť si takisto čas len sama pre seba. A vôbec sa kvôli tomu nemusí mamička cítiť previnilo. Stačí chvíľka, hodinka bez dieťaťa, a dobijete si baterky. Vyberte si nejakú činnosť, ktorú ste robili rada, ešte než sa vám dieťa narodilo. Dostanete sa z domu, zídete sa s inými dospelými a normálne sa porozprávate. Predsa len je to niečo iné než celodenné žvatlanie na dieťatko. Stačí chvíľka oddychu, vy sa vrátite domov svieža na duchu a v dobrej nálade.

Nezabúdajte na ľudí, s ktorými ste sa stýkali pred narodením dieťaťa. Je super udržiavať ďalej kontakt so svojimi kamarátkami či kolegami. Okrem detí, plienok, varenia a upratovania si užijete i rozprávanie o iných témach. Stretnutie s kolegami z práce navyše uľahčí váš neskorší návrat späť do práce.

Two female friends meeting for a coffee
Týmto časom sama pre sebe zo seba zložíte nálož zodpovednosti za deti a dokonalú domácnosť. A hlavne sa zbavíte pocitu, že sa o dieťa zvládnete postarať len vy. Nebojte sa. Dokážu to i iní. Keď časť svojich starostí prenecháte partnerovi, možno to neurobí tak dokonale ako vy, ale vy budete spokojnejšie a odpočinuté. A to prispeje k zachovaniu rodinného pokoja.

Využite chvíle sama pre seba. Naučte sa relaxovať a venovať sama sebe. Taký čas môžete využiť na návštevu kaderníčky, ísť na prechádzku či do obchodov, dopriať si príjemnú masáž, zájsť si na cvičenie alebo zaplávať si, môžete navštíviť kaviareň…Skrátka, robte to, čo je vám príjemné.

Niektoré mamičky využívajú voľný čas na materskej dovolenke k ďalšiemu štúdiu, napríklad rôzne kurzy, či už jazykové, umelecké alebo samoštúdium v ich obore.

Komu zveriť dieťa?

Ak si svoju chvíľku plánujete užiť napríklad športom alebo rozprávaním s kamarátkou, zverte dieťa otcovi. Otecko bude mať čas venovať sa len a len dieťaťu a tým sa prehĺbi ich vzťah. A vášmu malému pokladu takisto prospeje nejaká tá hodina týždenne strávená len s oteckom. Dieťa k svojmu zdravému vývoju potrebuje i iné podnety a osoby než len stále mamičku.

Ak otecko nemôže, obráťte sa na niekoho z rodiny či priateľov. Napríklad keď budete chcieť stráviť nejaký čas len sama s partnerom (otcom dieťaťa), zverte dieťa babičke, dedkovi či kamarátke, ktorá je ochotná sa o dieťa chvíľku postarať. Mnohým mamičkám chýbajú chvíle, ktoré trávili spoločne s partnerom. Pár hodín strávených v dvojici prospeje vášmu vzťahu.

Keď je dieťa väčšie, napríklad také batoľa alebo predškolák, môžete využiť služby materských centier alebo detských krúžkov. Zabavia tam vaše dieťa a vy budete mať možnosť využiť voľné chvíle len pre seba.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

3 comments on “Čas sama pre seba

  1. Pingback: Popôrodná depresia | Blog Mimulo

  2. Pingback: 6 nových začiatkov po materskej | Blog Mimulo

  3. Pingback: Ako sa stať veľkou „M“ | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia