Main menu

 

Čas zbaviť sa plienok

24th mar 2016

Rozhodli ste sa, že svoje dieťa odplienkujete? Kedy začať dieťa učiť na nočník? Na túto tému sú názory rôzne. Naučiť dieťa na nočník môže byť jednoduché, ale takisto to môže rodičov i dieťa dosť potrápiť. Odplienkovanie môže dieťa zvládnuť počas niekoľkých dní, avšak je potrebné, aby dieťa chápalo, čo po ňom rodičia chcú, a hlavne musí byť psychicky i fyzicky na odplienkovanie pripravené.

Child baby toddler crawling facing backwards from the back rear

Kedy začať?

Ťažko sa dá určiť, kedy je tá vhodná doba k učeniu na nočník. Každé dieťa je iné. Babičky vám možno budú radiť, že hneď ako sa dieťa samo posadí, je na čase začať ho posadzovať i na nočník. Podľa odborníkov je ten pravý čas k učeniu medzi 1. – 2. rokom veku dieťaťa. Dieťa je na nočník fyzicky i psychicky pripravené vo chvíli, kedy dokáže zadržať väčšie množstvo moču, ktorý potom vyciká naraz. Vhodnú chvíľu môžete vystihnúť vtedy, keď dieťa pociká menšie množstvo plienok za deň. Pokiaľ dieťa zvládne mať plienku suchú dlhšie než dve hodiny, vyzerá to, že si začína uvedomovať, kedy ciká. Skúste vypozorovať signály, ktoré dieťa vydáva, keď sa chystá, že bude konať potrebu. Deti sa často prestanú venovať činnosti, ktorú vykonávali, zaseknú sa, nečakane prestanú rozprávať. V túto chvíľu ich posaďte na nočník alebo záchod. Pokiaľ túto dobu vystihnete a správne načasujete, máte úspech z polovice zaručený. Odporúča sa takisto dodržiavať režim, kedy dieťa na nočník posadzujete. Napr. pred spaním, po spaní, po jedle, pred prechádzkou…

Do odplienkovania sa púšťajte, pokiaľ na to máte pokoj. Teda ak ste v pokoji doma, nechystáte sa na dovolenku apod. Rodičom sa radí byť trpezliví a netlačiť na pílu. Najvhodnejšie na odplienkovanie je leto. Dieťa môžete nechať behať nahé po záhrade. Pokiaľ nestihne potrebu urobiť do nočníka a pociká sa, nič sa nedeje. Je teplo. Mamička nemusí prezliekať niekoľko vrstiev oblečenia ako v zime.

child-316211_1280

Ako na to?

Vymyslite si pre vylučovanie nejaké pomenovanie, ktoré bude používať celá rodina. Vhodné sú citoslovcia „ee“, „lulu“, „číí“, „pipi“, apod. Najprv sa sústreďte na odstránenie plienok cez deň. Nočné cikanie nasleduje až nakoniec.

Skúsiť môžete i trik s výmenou plienok. Pijavé plienky ktoré používate môžete vymeniť za menej kvalitné alebo obyčajné látkové, ktoré budú dieťa chladiť, keď budú pocikané. Potom sa snažte dieťaťu vysvetliť, nech do plienky neciká, ale nech ciká do nočníka.

Ak má dieťa stále nehody, nebuďte sklamaní. Nerobte z nehody žiadnu udalosť a neukazujte sklamanie. Dieťa za nehodu netrestajte. Len ho prezlečte do suchého dojčenského oblečenia. Deti reagujú omnoho lepšie na pochvalu, než na kritiku. Na nočník sa nakoniec naučí chodiť každé dieťa. Na dieťa by sa nemalo tlačiť a ponáhľať sa. Pokiaľ sa dieťa bráni, je lepšie pokusy o odplienkovanie odložiť a za pár týždňov to skúsiť znova.

Spánok a odplienkovanie

Na spanie nosia deti plienku dlhšie než cez deň. Plienku dávajte dieťaťu na odpoludňajší spánok do doby, dokiaľ nebude mať plienku suchú aspoň 14 dní. Hneď ako sa bude dieťa budiť so suchou plienkou, môžete mu ju skúsiť na spanie vziať.

S nočným spánkom je to iné. Odporúča sa nechať na nočné spanie plienku ešte niekoľko mesiacov po dennom odplienkovaní. Len málo detí je schopné zbaviť sa plienky na noc pred 3. rokom života. Väčšina detí (a hlavne chlapčekov) majú plienku na noc ešte po 3. narodeninách.

S prianím krásneho dňa

www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Čas zbaviť sa plienok

  1. Pingback: Znakovanie bábätiek | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia