Main menu

 

Časté trápenie detí – infekčné ochorenia

29th máj 2015

Infekčné ochorenia sú zákerné ochorenia spôsobené vírusmi určitej skupiny, a keďže ich väčšinou sprevádzajú, hlavne u detí, vysoké teploty, boli v dobách našich prababičiek smrteľné. Infekčné ochorenia rozlišujeme podľa vírusovej skupiny a príčiny nakazenia na kontaktné, na infekcie čo sa šíria vzduchom, hnačkové ochorenia, zápaly a i.

Dnes už môžeme našich najmenších proti mnohým z nich chrániť predovšetkým očkovaním (osýpky, rubeola, mumps), ale stále tu zostávajú choroby, s ktorými sa naše deti s istotou potrápia aspoň raz v živote. I keď sú bežne liečiteľné, môžu mať závažný priebeh s mnohými nepríjemnými prejavmi a spôsobiť tak psychické traumy. V súčasnosti infekčnou chorobou ochorie každé druhé dieťa. Aké to sú, ako ich spoznáme a ako im čeliť? Zameriame sa na tie najčastejšie.

Infant child baby girl toddler sad crying yelling isolated on a white background

Infekčná hnačka

Infekčné hnačkové ochorenia patria k najčastejším detským ochoreniam. V posledných rokoch dochádza k významnej zmene výkladu ich príčin. Ale stále medzi najčastejších vyvolávateľov hnačiek u detí patria vírusy zo skupiny rotavírusov a baktérie rodu Salmonella. Takmer každé dieťa ochorie do troch rokov života vírusovou hnačkou. Často i viackrát. Nákaza sa šíri veľmi ľahko, priamym kontaktom medzi deťmi a dospelými. Rýchlemu šíreniu takisto napomáha nedôsledná osobná hygiena. Ale vírusy odolávajú i mnohým dezinfekčným prostriedkom. Ochorenie začína väčšinou do dvoch dní od nákazy a prejaví sa nechutenstvom, vzostupom teploty a zvracaním. Až na ďalší deň sa do popredia problémov dostáva hnačka a zvracanie ustupuje. Hnačka obvykle trvá 4 – 5 dní. Zvracanie a hnačka môžu viesť k rýchlemu odvodneniu – dehydratácii. Hnačka vyvolaná salmonelou máva podobný priebeh. K ochoreniu dochádza požitím nakazených potravín alebo vody. Prenos kontaktom medzi ľuďmi je vzácny. Ochorenia môžu prepuknúť už po niekoľkých hodinách a môžu mať najrôznejšie neskoršie komplikácie.

Základom liečby hnačky je doplnenie tekutín a diétne opatrenia. Diétne opatrenia pri hnačke sa líšia podľa veku a spôsobu výživy dieťaťa pred ochorením. Rovnako ako pri zvracaní môžu časté riedke stolice viesť k rýchlemu odvodneniu dieťaťa. Pokiaľ sa problémy stupňujú, hnačku sa nedarí diétou zvládnuť, neostáva nič iné než navštíviť lekára.

Prevencia: Hnačkám môžeme u detí predchádzať dôkladným umývaním rúk, umytím zeleniny a ovocia pred požitím, dodržiavaním hygienických pravidiel pri príprave pokrmov. Pri príprave surového mäsa vyčleniť kuchynské nástroje, lopáriky apod. len pre tieto účely. Po ukončení prípravy ich dôkladne umyť. Neochutnávať a nepožívať surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso (nedostatočne grilované kurčatá apod.).

Infekčné ochorenia s kožnou vyrážkou

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne sú tretím najčastejším infekčným ochorením. Pôvodcom je vírus. Jeho nákazlivosť je veľká. Nákaza sa šíri vzduchom. Do dospelého veku prekoná ovčie kiahne takmer každý človek. Najčastejšie ochorejú deti v škôlke alebo v škole, hlavne koncom zimy alebo v jarných mesiacoch, ale ani leto nie je výnimkou. Doba do začiatku ochorenia je okolo 3 týždňov. Potom si môžeme všimnúť červené vyrážky na krku, za ušami, na tvári a vo vlasoch dieťaťa, pľuzgiere sú naplnené tekutinou a postupne sa objavia aj inde po tele. Teplota býva zvýšená, začiatok ochorenia sprevádza nechutenstvo. Podobné pľuzgiere je možné nájsť i v dutine ústnej. Výsev pľuzgierov trvá okolo týždňa. Pľuzgiere sa vysievajú po tele vo vlnách. Okolo desiateho dňa väčšinou prasknú posledné pľuzgiere a dieťa prestáva byť nákazlivé pre ostatných. Získava zároveň celoživotnú ochranu pred touto nákazou. Vírus však zostáva v našom tele a za určitých okolností môže hlavne v starobe spôsobiť bolestivý „pásový opar“.

„U väčšiny detí prebehne ochorenie úplne bez problémov. Niekedy môže dôjsť k druhotnému hnisaniu prasknutých pľuzgierov. Je potrebné, aby sme dieťaťu zabránili ich škrabaniu. Zvlášť nebezpečná je nákaza tehotnej mamičky 5 dní pred pôrodom a do 2 dní po pôrode. Narodené dieťatko môže mať veľmi závažné prejavy ochorenia, existuje však účinná liečba“, upresňuje MUDr. Martin Gregora. Dnes už naše deti môžeme očkovať, čo je najúčinnejšia prevencia proti tomuto častému ochoreniu. „Predpokladá sa, že toto očkovanie bude zaradené do pravidelného očkovania všetkých detí“, dodáva MUDr. Martin Gregora.

Baby suffering with chicken pox

Rubeola

Rubeola je v detskom veku nekomplikovaným vírusovým ochorením. Dva až tri týždne po nákaze sa objavia príznaky podobné ako pri inej viróze – únava, bolesť hrdla. Nasledujúci deň sa objaví vyrážka z plochých drobných ružovkastých škvŕn, ktoré svrbia a postupujú po tele zhora dole. Do týždňa od začiatku problémov ochorenie ustupuje. Pri horúčke podávame odpovedajúce množstvo paralenu. Iná liečba nie je nutná. Proti rubeole sú deti očkované. Očkovacia látka je súčasťou očkovania proti mumpsu a osýpkam. Nebezpečná je rubeola opäť pre tehotné ženy. Pokiaľ žena ochorie v prvých troch mesiacoch, môže dôjsť k poškodeniu plodu.

Šarlach

Šarlach je spôsobený baktériami z rodu streptokokov. Ochorenie sa prejaví 2 – 4 dni po nákaze vzostupom teploty a bolesťami hrdla ako pri angíne (obdobou je šarlachová angína). Väčšinou sa do druhého dňa objaví drobná vyrážka v podbrušku, v trieslach a na vnútornej strane stehien. Podľa odborníkov môže neliečený šarlach (ako väčšina nákaz streptokokmi) viesť k poškodeniu obličiek a srdca či k poruchám nervovej sústavy. Je nutná včasná antibiotická liečba, ktorá zabráni komplikáciám.

Piata a šiesta choroba

Piata a šiesta detská choroba sú vírusové ochorenia s vyrážkou, väčšinou nekomplikovaného priebehu. Doba do začiatku prvých príznakov trvá od nákazy okolo 10 dní. Piatu chorobu charakterizuje splývavá vyrážka začínajúca na tvári a šíriaca sa na chrbát rúk a na stehná. Vyrážku môžu sprevádzať príznaky ľahkého kataru (katar – typ povrchového zápalu slizníc, sprevádzaný značnou tvorbou sekrétu, často hlienovitého charakteru) horných ciest dýchacích. Do týždňa až desiatich dní vyrážka sama zmizne. Pre šiestu chorobu je typické, že vyrážke predchádzajú vysoké teploty trvajúce okolo troch dní. Teploty poklesnú a na trupe sa objaví drobná ružová vyrážka, šíriaca sa na krk a paže. Vyrážka nie je na tvári. Do dvoch dní vyrážka sama zmizne. Pri týchto chorobách stačí doma podávať paracetamol v dávke odpovedajúcej veku a váhe dieťaťa. Podľa lekárov nebýva iná liečba potrebná.

Článok pre Vás napísala Daniela Fruhwirtová Hradská

Bolo čerpano: Šimůnková, M .: Náš malý pacient. Praha, TeMi a Gregora, M .: Starostlivosť o dieťa. Praha, Grada a weby www.detskypacient.cz, lekarske.slovniky.cz.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

3 comments on “Časté trápenie detí – infekčné ochorenia

  1. Problem s castejsim mocenim sa samozrejme vyskytuje aj u deti a to tak u chlapcov, ako aj u dievcat. Mozu za tym byt priciny bud psychologickeho charakteru, alebo problemy fyziologicke , kedy trapia deti v principe podobne ochorenia ako aj dospelych – cize rozne infekcie a zapaly v mocovej sustave. U novorodencov sa velmi casto vyskytuje zapal dolnych mocovych ciest a pokial sa ten nelieci, moze sa dostat vyssie a postihnut aj oblicky.

  2. Pingback: Prvýkrát do škôlky alebo, Bude moje dieťa v škôlke často choré? | Blog Mimulo

  3. Pingback: Máme dieťa diabetika | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia