Main menu

 

Cestovný pas pre dieťa

29th máj 2015

Čaká vás cesta do zahraničia s dieťaťom? Leto a čas dovoleniek sa pomaly blíži a vy premýšľate, kam tento rok pôjdete. Ako je to s cestovnými dokladmi pre deti si prečítate v nasledujúcich riadkoch.Slovakian_ePassport

Vycestovať zo Slovenska je možné len s platným cestovným dokladom. Do krajín Európskej únie a do krajín ako Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Albánska republika, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Chorvátsko, Macedónsko a Srbsko je možné cestovať len s občianskym preukazom. Avšak pozor! Občiansky preukaz môžete použiť ako cestovný doklad len vy, rodičia, nie deti v ňom zapísané. V dnešnej dobe môžu i deti mladšie ako 15 rokov do uvedených štátov vycestovať na vlastný občiansky preukaz, o ktorý môžete vy rodičia zažiadať.

Ak cestuje dieťa v sprievode inej osoby, než je rodič alebo jeho zákonný zástupca, Ministerstvo vnútra odporúča overiť si na zastupiteľskom úrade navštevovaného štátu, či okrem platného cestovného dokladu nebude potrebný ešte písomný súhlas rodičov alebo zákonného zástupcu s cestou dieťaťa do zahraničia.

Typy pasov

Pokiaľ ste sa rozhodli vybaviť svojmu dieťaťu pas, musíte sa najprv rozhodnúť, či budete chcieť pas so strojovo čitateľnými údajmi a s nosičom dát s biometrickými údajmi alebo pas bez strojovo čitateľných údajov a bez nosiča dát s biometrickými údajmi. Tieto dva typy pasov sa líšia v dobe platnosti a takisto v cene.

Cestovný pas so strojovo čitateľnými údajmi a s nosičom dát s biometrickými údajmi

Doba vybavenia približne 1 mesiac. Deťom do 15 rokov sa vydáva na dobu 5 rokov a jeho vybavenie stojí 100 Kč (13 eur). Deťom nad 15 rokov a dospelým sa vydáva na dobu 10 rokov a stojí 600 Kč (33eur).

Cestovný pas bez strojovo čitateľných údajov a bez nosiča dát s biometrickými údajmi

Tento typ volia väčšinou ľudia, ktorí potrebujú mať pas v lehote kratšej než 30 dní. Tento pas sa vydáva na dobu 6 mesiacov a jeho cena je pre deti mladšie ako 15 rokov 1000 Kč (26-39eur), pre deti staršie ako 15 rokov a dospelých 1500 Kč (66-99eur).

Rodičia by si mali najprv zistiť, aký typ pasu vyžaduje daná krajina. Niektoré krajiny vyžadujú pas so strojovo čitateľnými údajmi, iné zasa platnosť pasu dlhšiu ako 6 mesiacov či platnosť ďalšie mesiace po odcestovaní. V týchto prípadoch je potom lepšie vybaviť si pas so strojovo čitateľnými údajmi a nosičom dát s biometrickými údajmi. V každom prípade je však vhodné sa pred odjazdom do zahraničia informovať o aktuálnych požiadavkách a odporúčaniach, a to na webových stránkach ministerstva zahraničia SR alebo na zastupiteľskom úrade štátu, ktorý chcete navštíviť.

Čo potrebujete na vybavenie pasu?

Potrebovať budete platný občiansky preukaz rodiča alebo zákonného zástupcu a rodný list dieťaťa.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Cestovný pas pre dieťa

  1. Pingback: Balíme s bábätkom na dovolenku | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia