Main menu

 

Chcem, aby sa samo hralo alebo Ako to dieťa naučiť?

8th jan 2016

Mamičky každého batoľaťa často riešia, ako dosiahnuť úspešné osamostatnenie jeho osobnosti. Začať musíme samozrejme už od narodenia a od hračiek. A nebude to jednoduché. Budeme si musieť najprv dieťa preskúšať, akej je povahy a čo zvládne a až potom ho postupne naučiť osamostatneniu a samostatnému hraniu. Možno budeme mať pocit nezodpovednosti a budeme sa ničiť výčitkami, že chceme byť chvíľu bez dieťaťa a nechať ho hrať sa osamote. Ale hrať sa osamote a samostatne je rozdiel a my potrebujeme mať takisto nejaký priestor pre iné činnosti než pre detské hranie, i keď je to bezpochyby dôležitá vec.

Musíme niečo upratať, uvariť alebo potrebujeme vypnúť a niečo si prečítať apod. A nielen pre nás je chvíľka samostatnej hry dieťaťa dôležitá, ale takisto pre samotné dieťa, ktoré sa týmto spôsobom učí samostatnosti a zbiera sebavedomie. Preto sa toho nebojme a učme svoje dieťa samostatnej hre bez zbytočných výčitiek. Máme pre vás pár tipov ako na to.

FotkyFoto_1052405_SDajme mu priestor

Deti rovnako ako my potrebujú mať len svoj priestor, ale naozaj priestor, žiadne ohrádky apod. Dajte mu svoj vlastný pekný priestor a sledujte, ako sa dieťa začína baviť a postupne nás vyraďuje z hry. Ako má taký priestor vyzerať? Rozhodne bezpečné miesto, kde bude mať možnosť sa ľubovoľne pohybovať, okolo ktorého by mali byť hračky, s ktorými sa najradšej hrá. Nemusíme mať drahé a extra vychytané hračky, stačí pár pekných hračiek (čím menej tým lepšie), zvlášť tých, ktoré si dieťa obľúbilo a máme čiastočne vyhrané, máme ten dôležitý základ, ktorý práve dieťa pre samostatnú hru potrebuje a to svoje miesto, pohyb a obľúbené hračky.

Samostatnosť už od narodenia

V prípade, že túžime mať chvíľu času takisto pre seba, musíme čiastočne učiť „samote“ už bábätko. Neuspávať dieťa neustále v náručí, keď sa prebudí, tak ho ihneď nechoďme upokojovať. Nechajme i maličké dieťa samo vnímať priestor, farby a tvary okolo seba, nechajme ho učiť sa vlastnému prostrediu a učme ho vnímavosti. Kúpme mu plyšáka alebo kolotoč nad postieľku a môžeme ho chvíľu nechať, nech si samo hračku prehliadne, ohmatá, vyskúša a nerušme ho v jeho konaní.


Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia