Main menu

 

Chyby, ktorými rodičia ničia správny pohybový vývoj dieťaťa

16th apr 2019

Pre mnohých rodičov sú pomôcky typu destký kočík, sedačka či chodúľka nevyhnutné a pohodlné. Ale práve tým môžeme narušiť a pozdržať správny pohybový vývoj batoľaťa.

Pohybové ústrojenstvo a motorika dieťaťa sa najviac vyvíja do jedného až jedného a pol roka života dieťaťa. Z ležiaceho bábätka, ktoré ani neudrží hlavičku, sa postupne stáva lezúce, sediace a neskôr aj stojace a chodiace dieťa, ktoré spoznáva svet okolo seba.

A práve v tomto období môžu rodičia urobiť najväčšie chyby, čo sa týka ich motorického vývoja vedúceho k správnemu a bezbolestnému pohybu. Aké chyby to sú?

Obmedzovanie pohybu

Pohybový vývoj dieťaťa je v prvom roku úzko spojený s vývojom nervovej i svalovej sústavy. Určité pohybové programy sú ľuďom dané už pri narodení a postupom času sa vyvíjajú a zdokonaľujú. Pre správny a prirodzený pohybový vývoj dieťaťa je však dôležité neobmedzovať deti v pohybe.

Je lepšie nechať ich voľne ležať, napríklad práve priamo na podlahe, na hracej deke alebo na koberci, kde nehrozí pád, ako ich neustále dávať do kočíka, sedačky či chodúľky. Batoľatá sa tak môžu voľne pohybovať a skúšať, čo ich telo dokáže a samozrejme trénovať svoje pohybové schopnosti.

Pasívne sedenie

Pasívne sedenie môže u malého dieťaťa spôsobiť nemalé problémy, napríklad preťaženie chrbtových svalov. Dochádza k nemu vo chvíli, kedy nie je dieťa schopné sa ešte samo posadiť a vy mu k tomu pomôžete. Napríklad tým, že si ho chrbtom opriete o seba, alebo ho podložíte vankúšikom a necháte ho tak dlho sedieť.

Dôležité je skôr to, aby ste dieťa nechali robiť len to, čo je schopné a na čo je vyzreté. Ak sa do sedu nedostane prirodzene cez bok, tak ho skôr neposadzujte. Až keď bude jeho pohybový a centrálny nervový systém pripravený, bude aj dieťa schopné posadiť sa samo.

Chôdza za ruky

Pokiaľ už dieťa vstáva a pokúša sa o prvé krôčiky, potrebuje oporu a pomoc, aby nabralo istotu. Zo začiatku ho teda môžete jemne pridržiavať. Ale rozhodne to nerobte často, aby si dieťa nezvyklo, pretože potom nebude samo schopné udržiavať rovnováhu a celý jeho vývoj sa tým spomalí. Pri nešetrnej pomoci, napríklad silou, sa tak môžu poškodiť ramenné väzy či kĺbové puzdrá, ktoré sú ešte v detskom veku voľné, varujú odborníci.

Nechajte radšej všetkému voľný priebeh. Dieťaťu je lepšie pomáhať len ľahko a jemne, než samo získa istotu. Najdôležitejšia je aj tak fáza lezenia a vôbec nevadí, keď trvá dlhšie. Keď bude dieťa pripravené, začne sa samo opierať o nábytok a vlastne o všetko, o čo len pôjde.

Nevhodné pomôcky

Nevhodnou pomôckou je práve napríklad chodúľka. Ani iné pomôcky, ktoré by mali nejakým spôsobom dieťaťu pomôcť v predčasnej chôdzi, nie sú vôbec ideálne. Snažte sa im vyvarovať a deti podporovať v ich prirodzenom vývoji. Žiadne chodúľky, sedadlá či odrážadlá totiž nepodporujú správny nácvik pohybových stereotypov a zručností.

Neprecvičovanie motoriky v predškolskom veku

Medzi tretím a šiestym rokom deti veľmi rýchlo rastú a tiež sa rýchlo vyvíja ich hrubá motorika, ako je napríklad držanie rovnováhy alebo skákanie. Mnoho predškolákov či školákov je však tých menej zdatných.

Ak sa v tomto veku správne nenacvičuje koordinácia a stabilita, čo je spojené s dobrým vývojom pohybového systému, môžu byť deti napríklad častejšie zranené. Tiež je chybou zvoliť dieťaťu len jednostranný šport, bolo by potom zbytočne preťažované a mohlo by mať problémy práve s pohybovým aparátom.

Už v predškolskom veku by ste mali deťom zvoliť vhodnú pohybovú aktivitu, ktorá umožní ďalej rozvíjať pohybové schopnosti dieťaťa, zlepšovať jeho koordináciu a upevňovať istotu v pohybe. Ideálne je vyskúšať rôzne športy, ktoré budú dieťa baviť, napríklad jazdu na bicykli, beh, plávanie, futbal, gymnastiku a vhodná je aj detská joga. A tá je podľa odborníkov pre zlepšovanie rovnováhy a pretiahnutie svalov úplne najlepšia. Prečo nie? Čo vy na to?

Robili ste tiež niektorú z týchto chýb? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti.

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia