Main menu

 

Čo dokáže naučiť deti len otecko?

23rd sep 2016

Pre väčšinu detí je mamička tou najdôležitejšou osobou na svete a otecko môže mať pocit, že nie je tak dôležitý, a zostáva v pozadí. Avšak aj oteckovia sú pre deti dôležití a nenahraditeľní. To by mohol potvrdiť každý, kto má so svojím otcom dobrý vzťah. Otecko je prvý muž, s ktorým sa dieťa vo svojom živote stretáva, a ktorý celkom iste ovplyvňuje budúce vzťahy a vnímanie sveta.

Ak si predstavíme rodinu, je tam matka, otec a deti. Mamička a otecko majú každý svoje povinnosti a práce. Mamička nás kŕmi, šatí a ponúka materskú náruč. Otecko býva pre dieťa prvou autoritou a idolom, ku ktorému môže vzhliadať. Pre dievčatká je otecko vzorom ideálneho muža a pre chlapcov vzorom mužskosti a správania k ženám. Avšak narušený vzťah s otcom ovplyvňuje život dieťaťa a potom dospelého človeka na desaťročia. Môže súvisieť s pocitmi úzkosti, nedostatkom pocitu bezpečia a dokonca s agresívnym správaním. Otec je pre deti nepostrádateľný.

happy father and baby son in his hands having fun pastime isolated on white

Bezpečná náruč mamičky

V prvých týždňoch a mesiacoch sa dieťa cíti najlepšie u mamičky. Spoznáva jej hlas, vôňu, cíti sa u nej bezpečne, sýto a spokojne. Mamička je pre dieťa istota. Akonáhle začína dieťa viac vnímať ľudí okolo seba, vníma, že otecko má iný hlas, väčšiu silu pri nosení, rýchlejšie a prudšie pohyby. A už od tohto obdobia dieťa potrebuje otecka, ktorý ho povzbudzuje a vychováva s rovnakým porozumením ako mamička.

Separácia od matky

Otcovská rola je dôležitá už od dojčenského a batoľacieho veku dieťaťa. Napomáha totiž prirodzenej separácii dieťaťa od matky, ktorej prítomnosť bola do tej doby nevyhnutná. Dieťa môže tráviť čas len s otcom (matka môže ísť cvičiť, na prechádzku, upratovať, venovať sa svojim koníčkom) a buduje sa tak ich spoločný vzťah a zároveň dieťa je schopné sa postupne separovať a netráviť všetok svoj čas len s matkou. Nejde o žiadnu násilnú separácii, na rozdiel od opatrovateliek a jaslí. Otec je súčasťou každodenného života rodiny, preto nie je pre dieťa cudzí. Byť s otcom je predsa prirodzené.

Dôležitosť otca

Otecko môže dieťa podporovať a motivovať k tomu, aby sa niečo naučilo. Väčšina oteckov učí deti jazdiť na bicykli, lyžovať, korčuľovať … Otecko môže dieťaťu ukázať novú, pre mamičky nebezpečnú, činnosť. Otecko vie podporiť vo vytrvalosti. A keď sa dieťaťu činnosť nedarí, vie dieťa povzbudiť a zdvihnúť. Otecko má skrátka iné vnímanie sveta a vďaka tomu má dieťa možnosť okolitý svet spoznať a vyskúšať si to, čoho sa mamička bojí. Oteckovia neriešia mokré detské oblečenie a premočené topánky. Oteckovia sa neboja komárov a včiel. Pád z bicykla nie je problém, kvôli ktorému sa plače …

baby-17351_640

Čo naučí otec chlapca a čo dievčatá?

Otec môže najmä chlapca naučiť tomu, čo matka nemôže, trebárs vyrábať veci z dreva, opravovať veci v dome, môže si s ním chlapsky pokecať. V puberte si môže syn s otcom porozprávať o babách.

Pre dievča je dobrý vzťah s otcom dôležitý z hľadiska prevencie problémov v partnerskom živote. Pre dcéru je otec prvý mužský idol.

Pozor, hovorí otecko!

Keď hovorí otec, deti vraj dávajú oveľa väčší pozor a viac vnímajú, čo hovorí. Na rozdiel od matky. Je to spôsobené tým, že ženy pri vyjadrovaní používajú viac výplní slov, zaobaľují vety nedôležitými informáciami. Deti potom časť ich oznámenia automaticky vypúšťajú, zatiaľ čo muži sa vyjadrujú jasnejšie, krátko a podávajú zreteľné informácie.

Dať oteckom priestor

Po prvé je dôležité, aby mamičky dali priestor aj oteckovi, nech sa stará aj on. Po druhé je nevyhnutné dodať oteckom odvahu, aby si boli istí, že aj oni zvládnu starostlivosť o dieťa. Nezáleží na tom, či máte chlapca či dievčatko. Či dievča či chlapec, obaja potrebujú otcovskú lásku, starostlivosť a čas, ktorý s nimi bude otec tráviť. A aj keď mnoho oteckov je veľmi zaneprázdnených v práci, majú mnoho koníčkov, alebo sa im jednoducho starať o dieťa nechce, pretože mamička predsa všetko obstará, je dôležité si uvedomiť, že prvé mesiace a roky s dieťaťom tak rýchlo utečú a nikdy už nebudete môc vrátiť čas späť. Deti vyrastú a zostanú len spomienky na spoločne prežité chvíle. S deťmi to nie je otrava, ony netúžia po drahých darčekoch. Potrebujú tatkov čas.

Prečítajte si ďalšie články o úlohe otca:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Čo dokáže naučiť deti len otecko?

  1. Pingback: 5 rád ako zapojiť otecka do výchovy | Blog Mimulo

  2. Pingback: Žena (mama) a muž (otec) – rozdiely vo výchove | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia