Main menu

 

Čo mi materstvo dalo …

11th dec 2018

Materstvo je jedno z najnáročnejších povolaní ženy a bohužiaľ sa na rolu matky nemôžeme vôbec pripraviť… Ale samozrejme tiež jedno z najkrajších poslaní… Chcem vám povedať, čo všetko pre mňa ako mamičku dvoch detí materstvo znamená, ako mi zmenilo život a čo všetko mi dalo…

Sebaovládanie, trpezlivosť

Je veľmi ťažké ovládať sa, keď niekoľkokrát za deň počujete detský plač, keď niekoľkokrát za noc musíte vstať, nech je vám dobre alebo nie, keď vaše dieťa vrieska a hnevá sa v obchodoch, keď si večne niečo vynucuje, keď nepočúva a chce si veci robiť po svojom… Ale to všetko vás naučí takému sebaovládaniu, aké by ste snáď v žiadnej inej situácii či v žiadnom inom povolaní nezískali… A to nehovorím o trpezlivosti – než dieťa odhodí cumlík, než sa naučí chodiť, než sa naučí chodiť na nočník, než sa samo oblečie, než sa vôbec oblečie, než sa naučí upratovať, než si urobí úlohy, než zaspí, než vstane atď. – tej my matky máme na rozdávanie, je to tak?

Schopnosť naslúchať

Deti toho väčšinou vyžadujú veľa, ale to hlavné, čo od nás potrebujú, je láska a načúvanie, ktoré k tomu patrí. Niekedy vám dieťa toho toľko nahovorí, že už ani nemáte chuť ho počúvať, nieto vnímať, ale potom sa to predsa len naučíte, pretože bez toho vám vaše dieťa nedopraje pokoj. Zistíte, že práve načúvanie vášmu dieťaťu pomáha najviac a dokonca ho tak môžete lepšie pochopiť aj vychovať.

Schopnosť plánovať i meniť

S príchodom detí do vášho sveta sa mnohé zmení, predovšetkým prídete o väčšinu svojho času a súkromia. Avšak práve vďaka tomu, aby ste si rodičovstvo aj nejaké tie voľné chvíľky mohli viac vychutnať, naučíte sa všetko starostlivo naplánovať. Získate také manažérske schopnosti ako v žiadnej inej práci. A čo je ešte dôležité, že sa takisto naučíte plány rýchlo meniť, s deťmi to ide ako na hojdačke, máte niečo v pláne a príde choroba, odpadne stráženie a je tu čas prehodnotiť situáciu aj celý plán… S deťmi je nevyspytateľný každý jednotlivý deň…

Schopnosť vidieť svet v inom svetle

Či už sa nám život zdá byť akokoľvek zložitý a nepríjemný, s príchodom detí sa všetko mení, pretože im predsa chceme ukázať, že stojí za to žiť, že na svete je toľko krás, ktoré chceme a musíme objaviť… Že potešenie sa skrýva v každom detaile, v každom našom nádychu… A s radosťou podnikáme veľa výletov za zážitkami. Dá sa povedať, že s deťmi sa naučíme skutočne žiť, obzvlášť keď sa na svet pozrieme ich očami.

Schopnosť tolerovať a odpúšťať

Deti vás naučia odpúšťať. Jeden deň sa hnevajú keď im niečo nedoprajete alebo keď na nich kričíte a druhý deň vás zase zbožňujú… Aj vy to tak budete cítiť. Jednu chvíľu vás vytočia do nepríčetnosti a následne ste si isté, že nikoho nemôžete mať viac rady. To je na deťoch skvelé, budete schopné odpustiť a tolerovať oveľa viac, než ste kedy boli schopné. To sa vám tiež bude hodiť do partnerského vzťahu.

Schopnosť bezmedznej a nesebeckej lásky

Zrazu silno milujete a neviete prečo, zistíte, že na to nepotrebujete žiadnu príčinu. Vaše dieťa obklopíte tak silnou láskou, akú nikomu inému nemôžete dať, je totiž nesebecká a nič nevyžadujúca, podobné je to u dieťaťa. Túži byť len s vami a zbožňuje vás úplne bezmedzne, nič pre neho neznamená toľko ako vaša blízkosť, ste pre neho tou najúžasnejšou osobou, ktorú pozná. Pre každé dieťa je jeho rodič najmilovanejšou bytosťou. Kiež by to tak bolo, až vyrastú a dospejú. Ale naša láska k nim sa nezmení.

Užívať si každú chvíľku

Všetko, čo teraz prežijete, si s vašimi najmenšími náležite užijete. Budete s nimi prežívať skutočne každú chvíľku úplne naplno, pretože ony to po vás budú vyžadovať… Majú predsa život pred sebou a každý moment ich bude baviť a hlavne sa budú baviť s vami a to vám za všetky ťažkosti, ktoré môžu nastať pri akomkoľvek výlete, stojí.

Strach

Ale čo mi materstvo dalo najviac, tak je to strach a s ním počítajte, či už má vaše dieťa rok, päť či pätnásť, vždy budete mať o nich strach, nikdy sa už nevyspíte ako predtým. Strach o nich bude číhať na každom rohu. Či už ste bojko alebo nie, je to tak, že s dieťaťom sa rodí aj strach. Pretože toho, koho máte najradšej, nebudete chcieť spustiť z očí už nikdy. Teda možno len na chvíľku, ale istý druh prázdnoty pocítite aj tak, ale až za chvíľku. ☺ Každopádne materstvo vám dá veľa, aj keď si najprv myslíte, že skôr berie, ale stojí za to si ho užiť. Ak vám niekedy dochádzajú sily, nezúfajte, deti vám ich doplnia a vyplnia celé vaše srdce, aj keď to niekedy bude bolieť a strachom nezaspíte.

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Čo mi materstvo dalo …

  1. Pingback: Môj prvý týždeň s bábätkom | Blog Mimulo

  2. Pingback: Tehotenstvo očami muža | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia