Main menu

 

Čo pomáha pri hnačke a zvracaní? Ako ich liečiť?

5th apr 2017

Hnačka a zvracanie sú najčastejšie prejavom infekčného ochorenia tráviaceho traktu, tzv. gastroenterocolitidy. Spôsobené môžu byť vírusmi (rotavírusy, adenovírusy) a baktériami (salmonella, campylobacter), vzácne aj parazitmi (lamblie) alebo hubami. Vyvolať ich však môže aj diétna chyba, zlá kombinácia potravín, alergia alebo toxická reakcia na potraviny. Vo vzácnejších prípadoch môže byť hnačka a vracanie príznakom neinfekčného zápalového ochorenia čreva alebo poruchy látkovej výmeny. Ako deťom, ktoré trpia hnačkami a zvracaním pomôcť? A ako ich liečiť?

Pre infekčné ochorenie tráviaceho traktu svedčí to, že stav sa zmenil pomerne náhle a počas niekoľkých hodín, môže sa pridať aj zvýšená teplota či horúčka, alebo ak sa dieťa v horizonte posledných pár dní dostalo do kontaktu s osobou s podobnými ťažkosťami. Počas zvracania a hnačky hrozí dieťaťu dehydratácia. Tá je spôsobená stratou tekutín a iónov pri zvracaní a riedkej stolici. Zvracanie a hnačka je tým nebezpečnejšia, čím je dieťa mladšie. Najohrozenejšou skupinou sú dojčatá, pretože u nich hrozí rýchle odvodnenie (dehydratácia). Redšia stolica môže krátkodobo sprevádzať akékoľvek horúčkovité ochorenie či rast zúbkov.

Najčastejšie príznaky

Ochorenie sa objavuje náhle a s okamžitým nástupom asi po 1-3 dňoch od nákazy. Prejavuje sa nechutenstvom, vzostupom teploty, horúčkou, zvracaním, ku ktorému sa pridáva vodnatá hnačka. Môže byť aj s prímesou hlienu a krvi. Zvracanie pomaly ustane, zostáva nechutenstvo a hnačka, ktorá môže trvať aj 4-7 dní. Dieťa je unavené, odmieta jesť a piť. Zvracanie a hnačka sa u dieťaťa dá zvládnuť v domácom prostredí. Za pomoci diéty a vhodnej liečby. U dojčiat hrozí dehydratácia, preto pri závažnejšom priebehu je nutná hospitalizácia a intenzívnejšia liečba.

Zvýšiť príjem tekutín

Dieťa stráca tekutiny hnačkou a zvracaním. Tieto straty je nutné pokryť zvýšeným príjmom. Vhodné sú slabé čierne čaje (prisladiť a podávať studené). Kombinovať je potrebné s nesladenými neperlivými minerálkami. Všetky prijímané tekutiny by mali byť vychladené na izbovú teplotu. Teplé nápoje dráždia na zvracanie. Tekutiny podávajte po malom množstve a častejšie. Dieťa ich tak skôr udrží a nevyvráti. Úplne nevhodné sú malinovky a mlieko. Zakúpiť je možné rehydratačné iónové nápoje z lekárne, deťom však príliš nechutia.
Výlučne dojčenému dieťaťu nie je nutné podávať iné tekutiny. Stačí častejšie prikladať k prsníku.

Diétne opatrenia

Dieťa by malo prijímať len tie potraviny, ktoré nezaťažujú črevá. Strava má byť ľahko stráviteľná, dostupná a chutná. Dojčené deti počas liečby dojčíme. Materské mlieko obsahuje látky, ktoré ochraňujú črevnú sliznicu a pomáhajú jej zbaviť sa pôvodcu hnačky. Dojčatá na umelej strave kŕmime umelými mliekami, ktoré spočiatku kombinujeme s ryžovým odvarom. Odporúča sa tiež na jeden deň umelé mlieko úplne nahradiť ryžovým odvarom. Ryžový odvar sa pripravuje tak, že jednu polievkovú lyžicu ryže varíme v 1 litri dojčenskej vody asi hodinu. Odparenú vodu vždy doplníme na jeden liter. Potom ryžu precedíme a vzniknutý odvar použijeme na prípravu mlieka. Je tu aj možnosť zakúpenia kvalitného diétneho mlieka so zníženým obsahom laktózy (zoženiete v lekárňach).
Ak už dieťa prijíma príkrmy, podávame rozhodne diétne príkrmy s mrkvou, zemiakmi, ryžou, banány, ryžovú kašu. Vynechávame stravu s vysokým obsahom tukov a disacharidov.

Strava

Zažívací trakt dieťaťa je zapálený. Nemôže plniť svoju hlavnú funkciu – spracovať a vstrebať živiny. Dieťa trpí nechutenstvom. Nechutenstvo je prirodzenou obranou tela pred príjmom potravy v priebehu najakútnejšej fázy ochorenia. Dieťa nenúťte do jedla, ak samo nechce. Hneď ako chuť k jedlu prejaví, vyberte také potraviny, ktoré sú k jeho zažívaniu šetrné – suché pečivo, varená ryža, zemiaky, mrkva, banán, rozvarené jablko bez šupky, varené cestoviny, piškóty. Akékoľvek jedlo bez tuku. Hneď ako sa dieťaťu uľaví, nezvracia, hnačka je na ústupe, je možné do jedálnička zaradiť chudé varené mäso a iné potraviny, ktoré neobsahujú väčšie množstvo tuku a mlieko.

Lieky

Ak sa jedná o bežné hnačkové ochorenie, nie je potrebné podávať zvláštne lieky. Stačia len diétne opatrenia a dostatočný príjem tekutín. Pokiaľ chcete dojčaťu pomôcť liekmi, poraďte sa s lekárom. Lieky môžu skrátiť dobu príznakov, sú podporné. Ide o probiotiká. V lekárni zoženiete množstvo rôznych kvapiek, sirupov, tabletiek. K zahusteniu stolice pri vodnatej hnačke sa užíva čistený íl (Smecta). Deti však často tieto lieky odmietajú. Pri bolestiach bruška je možné použiť kvapky proti nafukovaniu. Rozhodne však pri bolestiach bruška nepodávajte lieky proti bolesti, ktoré by mohli zakryť napr. zápal slepého čreva. V lekárni ďalej zoženiete rehydratačné iónové roztoky (pre deti Kulíšek), ktoré nahrádzajú stratu solí a vody.

Hospitalizácia

Ak je zjavné, že hnačka a zvracanie sú takej intenzity, že straty tekutín sú väčšie, než ich príjem, bude nutná hospitalizácia. Za známky dehydratácie považujeme:

  • malátnosť, apatia
  • dieťa má zapadnuté oči, kruhy pod očami
  • v ústnej dutine je málo alebo žiadne sliny, sliznice sú vysušené, jazyk povlečený
  • dieťa má zníženú kožnú riasu na bruchu
  • dieťa málo močí alebo nemočí vôbec
  • dojča má vpadnutú fontanelu

 

Prečítajte si aj ďalšie články na tému detské choroby:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia