Main menu

 

Čo robiť, keď dieťatko odmieta jesť?

4th nov 2019

Keď práve nemáte doma ozajstného jedáka, tak všetci poznáte ten boj s dieťaťom, keď vôbec nechce jesť. Všetko, čo mu s láskou pripravíte odmieta, nič mu nechutí, príkrmy alebo iné jedlo vypľúva. A vám doslova tečú nervy, neviete, čo s ním. Prichádza smútok, zlosť aj výčitky a strach. Ako si teda poradiť s nejedákom? A jedná sa o normálny stav alebo je to snáď už signál nejakého problému?

Vyberavosť detí je nekompromisná. Tak ako si niektorí trhajú vlasy z toho, že ich dieťa má neskrotný apetít a svet rieši epidémiu obezity, iní riešia to, ako naučiť deti poriadne jesť. S nejedákom je to takisto zložité a komplikované a mamičky sú rovnako nešťastné ako tie, ktoré majú v deťoch milovníkov stravovania.

Prečo dieťa neje?

Rozhodne by sme sa tým nemali trápiť, prvá chyba by potom mohla byť v nás. Dieťa musíme nechať si prvýkrát na jedlo zvyknúť. To, že jedlo v túto chvíľu neprijíma neznamená, že to napríklad za týždeň nemôže byť inak. Každé dieťa je iné a inak začína. Vôbec neporovnávajte. Ak dieťa rastie a prospieva, nevadí, že mu momentálne až tak nechutí a dieťa kamarátky zje všetko. V blízkej dobe to bude určite lepšie. Radšej zostaňte pokojná a nestresujte seba i svoje dieťa.

Nevzdávať sa

Obdobie vzdoru a zavádzania nemliečnych príkrmov je zložitá doba. V tomto období nie hneď všetkým deťom podávaná potravina zachutí a v období vzdoru mnohokrát odmietajú aj to, čo im už chutilo. Ale vy sa nevzdávajte a nepoľavujte. Podávajte jedlo pomaly a postupne každý deň. Keď namiesto poriadneho jedla necháte dieťaťu len rožok či sušienku, ktorú si presadilo hnevom, môžete si nahrávať na problém. Dieťa potom bude neustále trvať na svojom úzkom jedálničku. Keď sa ale nevzdáte, dieťa vyskúša, že mu zlosť nepomáha a čoskoro na averziu k podávanému jedlu zabudne.

Jedlom netrápiť

Chcete, aby vaše dieťatko jedlo? Urobte mu z jedla príjemný rituál a vnuknite mu, že jedlo má byť zábava.

  • nestresujte svoje dieťa plným tanierom ak viete, že jedlo nezje. Postaviť pred neho plný tanier, o ktorom dieťa vie, že ho nezje a potom za to bude kritike, je chyba. To už je podľa odborníkov dieťa vystrašené ešte pred prvou lyžicou.

  • ak dieťa odmieta nejakú dôležitú potravinu, nejedná sa zvyčajne o úplné odmietnutie. Podľa výživových odborníkov môžeme skúsiť obdobu. Ak nechce mlieko – skúsime kakao, ak nechce ovocie – skúsime šťavu. Jogurty i syry sa dnes robia hravo a s obrázkami. S trochou fantázie si poradíte.

  • niekedy dieťa podvedome odmieta potravinu predstavujúcu pre neho potencionálny alergén.

  • jedlom nesmieme deti trápiť ani obťažovať. Keď sa s ním hráme, ukončíme hru a ideme si s ním umyť ruky a jesť. Jedlo by pre neho malo predstavovať akýsi spoločenský rituál a presne tak to je. Dieťa nechce jesť osamote.

Hladom neumrie

Nebojte sa, že by vaše dieťa nepýtalo jedlo. Keď ho budete naháňať, kričať, vyhrážať sa, vydierať ho, tak zo svojho potomka nikdy jedáka neurobíte a skôr či neskôr mu jedlo sprotivíte. Od hladu totiž vaše dieťa rozhodne neumrie. Ak nezje raňajky, tak zje desiatu, ak nezje desiatu, zje obed alebo až večeru, ale keď nemá chuť, tak určite od hladu netrpí. A každé dieťa dostane hlad, verte tomu, aj keď to vyzerá, že nie, chytí sa.

Nenútiť, ale neustúpiť

Z toho vyplýva (a odborníci takisto radia), že nemáme nikdy ustupovať a ponúkať náhradné potraviny či sladkosti. Odmietané jedlo dieťaťu nemusíme nútiť, skôr ho motivovať a jedlo ponúknuť iný deň znovu a bez zbytočných poznámok. Ale netlačiť na neho. Nútenie do jedla posilňuje v dieťati jeho averziu, jedlo má potom spojené s nepríjemnými zážitkami a rozhodne si ho takto neobľúbi. Vyvarujte sa aj negatívnym poznámkam. Jedlo má byť pre deti zážitok spojený s vami, tak si to s nimi užívajte a obrňte sa trpezlivosťou. Veď aj pre nás je jedlo predsa hlavne zážitok a pôžitok, nielen jednoduchá obživa.

Prečítajte si aj ďalšie články:

S prianím pekného dňa
www.mimulo.sk

Zdroj: www.iDnes.cz : Traubová, J.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia