Main menu

 

Čo robiť s deťmi v zime?

23rd nov 2015

V zimných mesiacoch trávia deti veľa času v domácom prostredí. Doma sú v teple, je tam príjemne, zatiaľ čo za oknami je chladno, nevľúdne počasie, mrazivo. Ale aj v zimnom období platí, že pobyt na čerstvom vzduchu je pre deti blahodarný a dôležitý.

Ak je dieťa zdravé, nič nebráni tomu, aby časť dňa trávilo vonku na čerstvom vzduchu. Podľa psychológov a pediatrov totiž nedostatočný kontakt s vonkajším prostredím ohrozuje detský vývoj. Dieťa, ktoré trávia väčšinu času vo vnútri v dome či byte môže mať nedostatočnú imunitu, zníženú pohyblivosť, môže trpieť častejšie na obezitu. Nedostatočný pobyt vonku prispieva k problémovému správaniu (hyperaktivita, impulzivita, problémy so sústredením). Keď necháme dieťa doma, bude to pre nás rodičov pohodlnejšie a pre deti možno bezpečnejšie, dieťa však potom veľa času trávia pri počítači alebo pri televízii, čo môže mať pre detskú dušu neblahé následky. Dieťa, sediaci doma, sleduje život len ​​na televíznej obrazovke, chýba mu potrebná interakcie so skutočným prostredím.

A young boy dressed for cold weather poses with his red sled in the snow during the winter season.

Zimné príroda deťom ponúka predovšetkým otvorený priestor pre vlastnú neobmedzený pohyb. Pre rozvinutie detskej fantázie je najlepšie dať deťom priestor, skrátka nechať ich hrať sa. Zoznamovanie dieťaťa s prírodou prebieha spontánne. Ideálne na záhrade pri dome, kde rodina žije. Ak bývate v byte, je to o niečo náročnejšie. Musíte vyraziť na ihrisko, do parku, do lesa, … A to aj v zime! Zimné príroda deťom prináša veľa nových vnemov a aktivít, ktoré v lete nespoznajú. Najzložitejšia je prinútiť sa pri veľkom mraze alebo pľuštiach vôbec vyjsť von. Zmierte sa s tým, že sa pri prechádzke a skúmaní prírody deti zrejme zašpiníte. Al iste budú šťastné!

Tipy na zimné aktivity v snehu:

 • Ak je sneh a deti majú o šport záujem, je o zábavu postarané. Zo zimných športov a radovánok vyskúšajte – sánkovanie, bobovanie, jazda na igelite alebo lopate. Aj pri týchto aktivitách dbajte na bezpečnosť. Dieťa, ktoré tieto aktivity ešte nerobilo, nemá s používaním saní a bobov žiadne skúsenosti. Plastové bôby potom na zamrznutom a ujazdenom snehu sú ako neriadená strela.
 • Deti staršie 2,5 rokov (dôležité je, aby bez problémov samostatne chodilo a behalo) sa môžu už postaviť na lyže či korčule. Učiť ich môžete sami, alebo ich dať do lyžiarskej či korčuliarskej školy.
 • Ak sú deti na zimné športy ešte malé alebo je omrzí, je potreba vymyslieť inú zábavu. Môžete spoločne postaviť snehuliaka. Malé deti nezvládnu váľať ťažké gule. Ale s radosťou budú dávať snehuliakov oči, nos, gombíky.
 • Zo snehu môžete stavať aj niečo iné – domček, postavičku, zviera, iglu …
 • Malé deti budú nadšené z farebného snehu. Potrebovať budete len plastové fľaše, vodu a potravinárske farbivo. Potravinárske farbivo zmiešate s vodou, do viečka v PET fľaši urobíte dierku a deti môžu farbiť bludisko, obrázky, bábovky zo snehu, …
 • V snehu môžete hrať aj rôzne hry. Napr. hľadanie predmetu v snehu (do snehu ukryjeme nejaké predmety, napríklad šišky, viečka, tégliky, deti hľadajú, hrabú, použiť môžu aj lopatky, ..). Takýmto spôsobom sa môžu hrať aj na horskú službu, ktorá zachraňuje ľudí v lavíne.
 • Každé dieťa by malo vyskúšať koulování. S menšími deťmi hádžte snehovými guľami na cieľ. Pri koulování medzi deťmi dbajte na bezpečnosť (pozor na zasiahnutí očí tvrdým snehom).
 • Ak máte záhradu alebo voľný pozemok, kam môžete s dieťaťom pri snehovej pokrývke ísť, vezmite detské lopaty na sneh a robte cestičky alebo bludisko.
 • Kto by nepoznal tzv. anjelikov? Dieťa si ľahne do snehu a máva rukami a nohami. Nakoniec pozorujte najkrajšie obtlačky.

Keď nie je sneh, nemusíte sedieť doma. Čo teda vonku robiť?

 • Sypte vtáčikom do kŕmidla a pozorujte ich. Vyrobiť si môžete aj vlastné lojové gule (rozpustíte 100% tuk a zmiešate so zmesou pre vtáctvo, nalejete do téglika a necháte zatuhnúť).

bird-74091_1920

 • Doneste ku krmelci do lesa kŕmenie pre zver (gaštany, jablká, bukvica, mrkva).
 • Sledujte, či sa pri mraze na rybníku tvorí ľad. Ak je dosť pevný, môžete po ňom chodiť, kĺzať sa, alebo vyskúšať korčule.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Čo robiť s deťmi v zime?

 1. Pingback: Ako vybaviť deti na hory | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia