Main menu

 

Čo sa bábätko naučí behom prvého roku.

16th mar 2015

Každé dieťa je iné a jeho vývoj nemusí presne odpovedať tejto schéme. Hlavne v posledných mesiacoch pred dosiahnutím jedného roku sa rozdiely medzi jednotlivými deťmi môžu veľmi prehlbovať. Každé je jedinečné a nebojte sa, všetko sa skôr či neskôr naučí. Nebuďte na svoje dieťa nároční, s radosťou pozorujte jeho vývoj a pomáhajte mu v ňom. V prvom roku života sa naučí toľko vecí, prekoná toľko prekážok, z ležiaceho bábätka sa stane malý chodiaci človiečik, a to si zaslúži náš veľký obdiv 🙂

Jeden mesiac

Bábätko leží na chrbte, končatiny má pokrčené a pritiahnuté k brušku (tak ako v mamkinom brušku), pohybuje rukami a nohami úplne nekoordinovane, ručičky má zovreté v päsť. Ak sa po otvorení rúčky dotkneme jeho dlane, uchopí náš prst (úchopový reflex). Otáča sa za svetlom a na silné podnety reaguje trhnutím celého telíčka. Vidí ostro na vzdialenosť cca 20–25 cm. Cíti vôňu materského mlieka. Na váhe priberá asi 200–250g za týždeň (ale to je u každého bábätka individuálne). Dorozumievacím prostriedkom je zatiaľ len plač, ktorý môže znamenať hlad, boľavé bruško, mokrú plienku, či túžbu po mamičkinom náruči…. Je na vás, aby ste sa to naučili rozpoznať 🙂 Hovorte s ním pokojným tónom. To dodáva bábätku pocit bezpečia. Na váš hlas je zvyknuté ešte z bruška.

Dva mesiaceJust beautiful

Na brušku udrží zdvihnutú hlavičku viac ako 5 sekúnd. Stále má úchopový reflex. Ak mu dáte prst do dlane, zovrie ho. To isté funguje na nožičkách. Palec na ručičke sa uvoľňuje z dlane. Pri zvukovom podnete spozornie, sleduje predmety a dokáže nakrátko nadviazať očný kontakt. Začína sa usmievať.

Tri mesiace
Leží na chrbte s hlavičkou rovno. Na brušku sa dokáže oprieť o celé predlaktie, uvoľní dlaň. Hlavu drží zdvihnutú, otáča ňou a pozoruje. Komunikuje s okolím – díva sa z očí do očí, usmieva sa, začína si pohmkávať.

Štyri mesiace
Pasie koníčky. Začína sa pretáčať na bok. Na chrbte zdvíha nohy vysoko nad podložku. Prezerá si ručičky, ohmatáva ich a hrá sa s nimi. Udrží hračku, máva s ňou, niekedy s ňou dokonca trafí aj do úst. To, čo má v ruke, putuje do úst a to bude platiť ešte dlho. Hlasno sa smeje, má rado spoločnosť, otáča sa za zvukom.

Päť mesiacov
Na brušku sa opiera o predlaktia a dlane a rozhliada sa okolo. Robí tzv. lietadlo – leží na brušku, má zdvihnutú hlavu, ruky upažené a kopká nožičkami. Pretočí sa na bok a potom až na bruško. Ohmatáva hračky a vie si ich preložiť z jednej ruky do druhej. Rozpoznáva ich tvar, váhu, povrch, teplotu, všetko pomocou rúk a úst. Odlišuje „svojich“ ľudí od cudzích. Pozná láskavý alebo prísny tón reči a mimiky.

Šesť mesiacov

Pretáča sa na bruško oboma smermi. Na chrbte uchopí palec na nohe. Na brušku sa vzoprie o dlane, ruky má natiahnuté, hlava je vzpriamená. Cielene siaha po veciach, ktoré má pred sebou. Všetko je pre neho hračkou. Dokáže vec uchopiť, držať ju, ale takisto aj pustiť (no ešte veľmi neobratne). V každej ruke udrží jednu vec, dokáže takisto držať jednu vec oboma rukami a skúmať ju. Džavotá slabiky.

Sedem mesiacov

Na chrbte sa hrá s nožičkami, niekedy putujú pršteky aj do úst. Na brušku sa pokúša plaziť. Po posadení sa udrží v sede. Berie predmety do rúk, prekladá ich z ruky do ruky, všetko skúma aj ústami. Začína zdvojovať slabiky. Objavuje sa u neho úzkosť z opustenia. Ak sa mu z dohľadu stratí mamička (alebo tatko, babička…), nahlas protestuje. Aj počas hry chce mať pri sebe niekoho svojho.

Osem mesiacov

Niektoré deti sa už samy posadia. Lezú po štyroch alebo sa plazia po brušku, niektoré deti môžu aj cúvať. Rukami a ústami skúma hračky. Zaujímajú ho drobné predmety, snaží sa ich uchopiť medzi palec a ukazovák tzv. nožnicovým úchopom, kedy dlaň leží na podložke a palec a ukazovák sa k sebe tisnú ako nožnice. Objavuje sa detské džavotanie, dieťa zo seba chrlí zhluky slabík, ktoré však ešte nemajú žiadny zmysel. Ono len trénuje, čo dokáže. Napodobňuje zvuky a gestá. V tomto období začína mať strach z cudzích ľudí, výrazne odlišuje známych od neznámych.

baby girl crawling on floor over white background

Deväť mesiacov

Samo sa posadí. Lezie po štyroch. Skúma priestor – vyťahuje veci zo zásuviek, zahadzuje hračky… Učí sa od dospelých, opakuje po nich. Učí sa prvé detské slovné hračky ako ťap ťap ťapušky atď. Doprajte mu to, ale všetko s mierou. Nenúťte ho predvádzať svoje zručnosti pred príbuzenstvom. Rado sa učí a predvádza len vo chvíľach pohody, pokoja a radostnej atmosféry. Nemajte na svoje dieťa príliš veľké nároky!

Desať mesiacov

Veľmi rýchlo a obratne lezie po štyroch. S oporou sa postaví, začína prešľapovať či robiť úkroky okolo nábytku. Prekladá veci, rado dáva niečo do niečoho (napr. kocky do vedierka). Rozumie jednoduchým pokynom. Robí ťap ťap ťapušky, rado sa hrá na schovávačku a naháňačku.

Jedenásť mesiacov

S oporou stojí na celom chodidle. Začína chodiť s držaním za jednu ruku. Drobné predmety uchopuje tzv. kliešťovým úchopom medzi palec a ukazovák. Podá a ukáže niekoľko predmetov. Začujeme aj prvé zmysluplné slovo.

Dvanásť mesiacov

Začína robiť prvé samostatné krôčiky. Stojí bez opory. Rado podáva veci. Povedzte mu „daj“ a ono nadšene podá a očakáva, že vy mu vec čoskoro vrátite späť. Reaguje na svoje meno. Nahlas bez prestania brboce. Rado sa hrá na schovávačku, robte na neho kuk, baf…Používa dve zmysluplné slová. Ukazuje cit k známym ľuďom. Máva na rozlúčku. Dáva drevené kocky do krabice a zas ich z nej vyberá.

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Čo sa bábätko naučí behom prvého roku.

  1. Pingback: Aké výhody majú deti narodené na jar a aké v lete či v zime? | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia