Main menu

 

Čo trápi mamičky po pôrode?

6th nov 2015

Vo chvíli, kedy držíme svoje práve narodené dieťa v náručí, pociťujeme neskonalé šťastie, také šťastie, ktoré nie je možné popísať slovami a je vypodobením eufórie. Počas prvých chvíľ myslíme iba na bábätko a rekapitulovať pôrod či myslieť na iné ďalšie starosti začneme až neskôr, ale práve v tých pár dňoch tesne po pôrode dochádza v našom tele k mnohým búrkam a zmenám. Nie je sa preto čomu diviť, že sa po pocitoch šťastia dostavujú pochybnosti i slzy. Po pochybnostiach sa naďalej pridruží vyčerpanie a vlečúca sa únava. Všetko zmieňované v kombinácii s poklesom hormónov spôsobuje úzkostné stavy a mnohé mamičky potom začínajú trpieť depresiami. I keď sa cítime psychicky celkom vyčerpané, je to úplne normálny jav, šestonedelie býva veľmi náročné obdobie ako pre mamičku, tak aj pre celé jej okolie. Ale čo keď sa depresia vlečie? Môžu byť úzkosť a depresia po pôrode pre nás nebezpečné?

Childbirth

Popôrodný stav je pre ženy doba veľkých životných zmien i zmien v ich organizme a pre ženu je to psychicky asi najnáročnejšie obdobie v jej živote Podieľa sa na tom jednak možný nepríjemný zážitok z priebehu pôrodu, sociálnej situácie rodiny, vzťahy s partnerom a príbuznými, ale takisto zásadná zmena v živote ženy, ktorá musí od tejto chvíle všetko podriadiť svojmu dieťaťu. Matka býva často po pôrode veľmi fyzicky vyčerpaná a v jej tele nastávajú dramatické hormonálne zmeny. Účinok kolísania hladiny hormónov je známy i v bežnom živote ženy ako premenstruačný syndróm, kedy takisto dochádza k psychickým zmenám niekoľko dní pred nástupom menštruácie. Tieto zmeny hormonálnych hladín sú ale len malé v porovnaní s tým, čo sa deje po pôrode, kedy obsah hormónov v krvi klesne naozaj drasticky.

V minulosti sa všetky psychické zmeny v období po pôrode zhŕňali pod názov laktačná psychóza. Podľa nových poznatkov však príčina týchto porúch netkvie v dojčení a tento názov sa už prestáva používať. Niektorí odborníci však tvrdia, že prerušenie dojčenia zmení hormonálny stav v organizme a problémy môžu ustúpiť. Dnes popôrodné psychické poruchy rozdeľujeme do niekoľkých skupín podľa závažnosti, najčastejšie do troch – popôrodný blues, popôrodná depresia a popôrodná psychóza.

Popôrodný blues

Popôrodný blues (synonymum popôrodný splín, anglicky postpartum blues alebo baby blues) sa radí medzi najmenej závažné popôrodné psychické poruchy, ktoré sa vyskytujú až u 80 % matiek. Jedná sa o krátku a prechodnú záležitosť, ktorá netrvá dlhšie než dva týždne. Väčšinou začína približne tretí deň po pôrode, namiesto radostného naladenia je matka skleslá a smutná. Niekedy začne byť plačlivá, precitlivená, môže mať i pocity zlosti či osamelosti. Situácia sa však obvykle veľmi rýchlo urovná i bez liečebného zásahu, dôležitá je podpora okolia, ktorá urýchli uzdravenie.

Táto ľahká psychická porucha sa dnes považuje skôr za normálny stav, pretože je už vedecky dokázané, že tretí deň po pôrode reagujú takmer všetky mamičky bez výnimky viac či menej popôrodnou depresiou.

Lekári vysvetľujú popôrodný blues logicky po svojom a to tým, že po pôrode telo vytvára a vylučuje iné látky než v tehotenstve, pretože placenta, ktorá tieto hormóny produkovala, už v tele nie je. Tá mohla i za to, že sa v nej vytváral progesterón – upokojujúci hormón i estrogén, ktorý zasa udržiaval tehotenstvo v tom správnom stave. Keď žena porodí, automaticky poklesne hladina týchto hormónov, a to dokonca pod úroveň pred tehotenstvom, čo má teda za následok vyššiu náchylnosť k depresívnym náladám.

Popôrodná depresia

Neskorá popôrodná depresia je ďaleko závažnejší stav než popôrodný blues, môže sa vyskytnúť až po dlhšej dobe po pôrode. Postihuje približne 10% matiek. Matka je obvykle vyčerpaná, dlhodobo unavená, pesimistická a zažíva pocity úzkosti z rôznych dôvodov. Niekedy začne neustále premýšľať, ako zabezpečí svoje dieťa, či bude dobrá matka a všetky jej myšlienky môžu byť orientované na to, že sa nedokáže o dieťa správne postarať. Môže trpieť výčitkami svedomia a poruchami spánku. V tomto prípade je už nutné vyhľadať odbornú lekársku pomoc, je tu totiž určité riziko samovražedných tendencií.

Popôrodná psychóza

Najzávažnejší stav je však popôrodná psychóza, kedy žena zažíva pocity silného rozrušenia, extrémne výkyvy nálad, výpadky pamäte, poruchy sústredenia (neschopnosť čítať, sledovať film), zmenené vnímanie času. Matka stráca kontakt s realitou (niekedy ani nevie, ako sa volá, aký je deň), často trpí bludmi, zrakovými a sluchovými halucináciami a stráca schopnosť starať sa o dieťa. Nie vzácne býva prítomný tzv. „Capgrasov príznak“, kedy je matka presvedčená, že vlastné dieťa jej bolo vymenené alebo že k dojčeniu jej bolo donesené cudzie dieťa, podobné vlastnému. Psychóza sa často vyskytuje hneď po pôrode, ale môže sa objaviť i do dvoch mesiacov po pôrode. Tento najťažší stav už vyžaduje hospitalizáciu matky a jej liečbu, inak hrozí riziko, že ublíži sebe a svojmu dieťaťu. Je známych mnoho prípadov, kedy matka odišla z neznámych príčin s dieťaťom z domu a urobila nejakú neočakávanú vec, často so samovražednými úmyslami (k vražde novorodenca dochádza v 4 % prípadov, k samovražde matky potom v 5 %). Dôležité však je, že matka často robí veci automaticky a hlavne si svoj stav neuvedomuje! Popôrodná psychóza sa vyvinie asi len u 0.1% žien, čo je našťastie relatívne vzácne.

Ako hlavné príčiny popôrodnej psychózy sa uvádzajú hormonálne zmeny spôsobené pôrodom, fyzické vyčerpanie a veľmi silné neznáme emócie, ktoré žena po pôrode prežíva.

Ak sa chceme vyhnúť popísaným popôrodným problémom alebo si daný stav aspoň nezhoršovať, je dôležité vedieť si odpočinúť, spať spoločne s bábätkom, nič nepreháňať, obklopiť sa blízkymi a nebáť sa požiadať o pomoc. Malé bábätko potrebuje predovšetkým svoju mamičku, jej blízkosť a jej lásku, preto sa nesmieme vzdávať, musíme každý deň vstávať s odvahou a vážiť si samu seba už kvôli dieťaťu. Deti rastú rýchlo a dojčenské obdobie nie je na dlho, mali by sme si ho čo najviac užiť. Starajme sa preto takisto o seba, aj keď sa nám to v prvých týždňoch po pôrode bude zdať nemysliteľné. A ak to bude potrebné a budeme sa cítiť viac než vyčerpane a na dne, nebojme sa poprosiť o pomoc, a to takisto o tú odbornú.

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás tiež zaujímať

2 comments on “Čo trápi mamičky po pôrode?

  1. Pingback: Vypadávanie vlasov po pôrode | Blog Mimulo

  2. Pingback: Tehotenská cukrovka | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia