Main menu

 

Čo vníma bábätko v brušku?

24th nov 2016

Život dieťaťa nezačína pôrodom, začína oveľa skôr ako sa narodí. Už v tele matky. Bábätko je z vnútra maternice schopné vnímať emócie matky, jej hormonálne rozpoloženie udáva, ako vľúdne bude prostredie, v ktorom sa dieťa vyvíja. Čo všetko je ešte bábätko v brušku schopné vnímať?

Bábätko v brušku neustále komunikuje so svojou mamičkou. Bábätko vníma hormonálne rozpoloženie matky na fyziologickej úrovni. Ak je matka v strese, vylučuje nadmerne adrenalín. Ak je matka v pohode, v dobrom psychickom rozpoložení, posiela svojmu dieťaťu endorfíny. Ďalej prebieha interakcia medzi mamičkou a bábätkom pomocou zmyslov (dotyk, reč) a citov, kedy matka nemusí viesť vedomý dialóg s dieťaťom, no napriek tomu sú neustále v spojení.

pregnant-518793_1920

Vnímanie pomocou zmyslov

Hmat

v 3. mesiaci tehotenstva, keď sa dieťaťu vytvárajú na koži prvé nervové zakončenia, začína bábätko vnímať to, že je obklopené teplou plodovou vodou. Pomaly pociťuje dotyk.
Tehotná žena začína cítiť pohyby dieťaťa zhruba v polovici tehotenstva, teda okolo 20. týždňa. V tej dobe zvyčajne žena viac hladí a dotýka sa bruška. Táto stimulácia podporuje vývoj nervového systému dieťaťa. Preto hladkajte svoje brušká. Zapojte do tejto dotykovej komunikácie aj otecka. Bábätko chce vnímať vaše dotyky, hladenie a šteklenie.

Čuch

Bábätko v brušku cíti sladkastú vôňu plodovej vody. Je možné, že cíti i arómu, ktorá sa do plodovej vody dostane z matkinej stravy. Čuch má bábätko po pôrode veľmi dobre vyvinutý. Po narodení sa orientuje predovšetkým podľa vône. Čuchom spozná bábätko svoju matku a cestu za potravou – prsník. Preto sa neodporúča po pôrode používať parfumy, aby bábätko cítilo vašu skutočnú prirodzenú vôňu.

Chuť

Už od 6. týždňa sa bábätku začínajú tvoriť na jazýčku chuťové poháriky. Od 4. mesiaca vie bábätko prehltnúť plodovú vodu, ktorej chuť je prevažne sladká. Cítiť však môže aj iné chute (vlastný moč – horká chuť, sodík – slaná chuť). Počas tehotenstva by žena mala vynechať korenené, slané a extra sladké pokrmy.

Zrak

Veľmi skoro sa u bábätka vyvíjajú očné buľvy a zrakové tyčinky, potom je zrakový nerv schopný prenášať impulzy do mozgu. V 30. týždni tehotenstva môžu bábätka otvárať oči a obracať sa za svetlom. V maternici vidia všetko ružovo-červené. Mamičkám sa odporúča nechať svietiť slnko na nahé bruško.

Sluch

V polovici tehotenstva (v 20. týždni) je dokončený vývoj uší. Bábätko v brušku počuje predovšetkým tlkot matkinho srdca, šumenie jej krvi a činnosť žalúdka. Tieto zvuky vníma veľmi intenzívne. Intenzita sa môže prirovnať k hlasitosti diaľnice. Zvuky, ktoré prichádzajú z vonku, sú tlmenejšie. Avšak bábätko z nich dokonale pozná hlas matky, otecka a ďalších ľudí, ktorých hlasy počúva často. Ihneď po pôrode je dobré položiť bábätko na hruď matky. Tlkot matkinho srdca bábätko upokojuje. Skúsiť môžete aj hudbu, ktorú ste počúvali v tehotenstve. Bábätko na ňu bude pozitívne reagovať. S bábätkom v brušku sa rozprávajte a spievajte mu.

Pohyb

Už okolo 3. mesiaca tehotenstva sa bábätko začína pohybovať. Najprv dochádza k náhlym trhavým pohybom. Tým, ako sa postupne vyvíja centrálny nervový systém, sú pohyby plynulejšie a koordinovanejšie. Dieťa si v brušku dokáže siahať na hlavičku, zívať, čkať, cmúľať palčeky, prehĺtať, robiť kotrmelce. Neskôr dieťa dokáže robiť vedomé pohyby (hrať sa s pupočnou šnúrou).

Môže prenatálne obdobie ovplyvniť neskorší život človeka?

Psychické nastavenie matky v tehotenstve sa premieta do vývoja a neskoršieho života dieťaťa. V maternici pôsobia na dieťa rôzne psychické vplyvy, ktoré potom ovplyvňujú jeho neskorší život. Toto je v psychológii jasný a preukázaný fakt. Českí lekári Matějček a Kubička skúmali vývoj detí, ktoré sa narodili po zamietnutej žiadosti o interrupciu. Výsledky boli také, že nechcené deti mali vyššiu mieru rôznych psychických porúch a sociálnych problémov.

Prečítajte si aj ďalšie články o tehotenstve:

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia