Main menu

 

Čo všetko dokáže odhaliť ultrazvuk?

27th apr 2017

S ultrazvukovým vyšetrením sa žena stretáva počas svojho tehotenstva pomerne často. Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve je diagnostická metóda, ktorá hodnotí priebeh gravidity a lekár si vďaka ultrazvuku dokáže urobiť predstavu nielen o veľkosti a veku plodu, ale aj o jeho vývoji a stave jednotlivých orgánov. Z ultrazvuku nemusíte mať obavy. Je bezpečný a bezbolestný. Kedy sa ultrazvukové vyšetrenie vykonáva a čo všetko dokáže odhaliť?

Potvrdenie tehotenstva

Keď žena zistí podľa tehotenského testu, že je tehotná, môže byť celá netrpezlivá a teší sa, čo uvidí na ultrazvuku a že si odnesie domov čiernobiely snímok fazuľky, ktorý si vystaví na chladničku alebo ho bude ukazovať svojim kamarátkam.

Ultrazvuk má pri potvrdení tehotenstva dôležitý význam. Obvykle za 6 týždňov od poslednej menštruácie absolvuje žena svoj prvý ultrazvuk. Vykonáva sa najčastejšie vaginálne, pretože je v tomto týždni tehotenstva presnejší. Lekár pomocou ultrazvuku zistí životaschopnosť a počet embryí a či je plod v maternici. Gynekológ na ultrazvuku vidí dutinu, v ktorej sa objavuje tzv. žĺtkový vačok a zárodočný terčík s viditeľnou srdcovou činnosťou.

Mimomaternicové tehotenstvo

Najprv sa stanovuje tehotenský hormón HCG z moču, príp. z krvi. Avšak nerozlišuje, či ide o vnútromaternicové alebo mimomaternicové tehotenstvo. Preto sa opakovane uskutočňuje odber krvi na stanovenie hladiny HCG. Pri mimomaternicovom tehotenstve obvykle nedochádza k takému nárastu hodnôt HCG ako pri normálnom vnútromaternicovom tehotenstve.

Pri ultrazvukovom vyšetrení nie je možné zobraziť plodové vajce v dutine maternice a pomocou ďalších známok možno vysloviť podozrenie alebo priamo diagnostikovať mimomaternicové tehotenstvo.

Prvotrimestrálny screening – Downov syndróm a ďalšie vývojové vady

V prvom trimestri (vo veku plodu 11 týždňov + 3 dni až 13 týždňov + 6 dní) sa vykonáva dôkladný prvotrimestrálny screeening. Zahŕňa potvrdenie životaschopnosti plodu, presné datovanie začiatku gravidity, včasnú diagnostiku väčšiny zásadných vrodených chýb plodu a diagnostiku viacpočetného tehotenstva.

Pri tomto ultrazvuku sa meria temenokostrčná dĺžka plodu (CRL), hlavička (BPD), nosové kostičky (NB), šijové prejasnenie (NT). Ultrazvukom sa hodnotí prítomnosť alebo neprítomnosť nosovej kostičky (NB). Neprítomnosť ešte neznamená, že má dieťa automaticky Downov syndróm, aj keď u plodov s DS je jej neprítomnosť častejšia. Šijové prejasnenie (NT) je ultrazvukové meranie voľnej tekutiny v záhlaví plodu (hrúbka kožnej riasy).

Pomocou ultrazvuku sa stanovuje aj predpokladaný termín pôrodu, ktorý býva presnejší než ten, ktorý sa počíta podľa poslednej menštruácie.

Screening sa skladá z dvoch častí, najprv odber krvi mamičky a potom dôkladné ultrazvukové vyšetrenie. Screening v prvom trimestri je dobrovoľný a nie je hradený zo zdravotného poistenia. Ako bolo povedané, slúži na odhalenie rizika vzniku vrodenej vývojovej poruchy, ako napr. Downov syndróm (nedomykavosť trojcípej chlopne srdca plodu a pod.).

Druhý trimester – screeningové vyšetrenie k vylúčeniu vrodených orgánových porúch plodu

Toto ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva medzi 20. a 22. týždňom tehotenstva a slúži k vylúčeniu vrodených orgánových porúch bábätka. Skúma sa morfológia plodu, funkcie a prípadné abnormality vnútorných orgánov.
Ultrazvuk môže odhaliť rázštepové chyby pery, chrbtice a steny brušnej. Posudzuje sa správny rast plodu (obvod hlavičky, bruška, dĺžka stehennej a ramennej kosti atď.).
Ultrazvuk a program, ktorý používa, je z týchto údajov schopný vypočítať približnú hmotnosť plodu.
Ďalej sa hodnotí stav a uloženie placenty a množstvo plodovej vody.
Vyšetrenie je kľúčové predovšetkým pre srdce, meria sa tep, frekvencia a pravidelnosť.
Lekár kontroluje žalúdok dieťatka. Vyzerá ako čierna bublina. Značí to, že dieťa dobre prehĺta plodovú vodu.
Ďalej sa kontrolujú obličky a močový mechúr bábätka.
Počítajú a kontrolujú sa ruky, nohy a prstíky.

Pohlavie dieťaťa

Ultrazvukom je možné zachytiť aj pohlavie dieťaťa, čo je pre väčšinu rodičov informácia, na ktorú sa tešia. Pohlavie je ultrazvukom rozpoznateľné na druhotrimestrálnom ultrazvuku, teda medzi 20. a 22. týždňom. Lekár sa síce môže pokúsiť určiť pohlavie už v prvom trimestri, ale to nie je pohlavie ešte tak viditeľné.

Tretí trimester – detekcia vývojových porúch

Ultrazvuk v treťom trimestri je obdobný ultrazvuku v druhom trimestri. Vyšetrenie sa robí v 30. až 32. týždni tehotenstva. Lekár ultrazvukom meria plod aby skontroloval, či správne rastie. Sleduje jeho aktivitu, polohu, uloženie placenty, množstvo plodovej vody a srdcovú frekvenciu.

3D a 4D ultrazvuk

Ku koncu druhého trimestra je optimálny čas na 3D a 4D ultrazvukové vyšetrenie. V tejto fáze tehotenstva je dostatočné množstvo plodovej vody a v tvári sa už objavujú rysy bábätka, tak ako bude vyzerať. Preto je možné urobiť niekoľko fotiek alebo krátkych videí bábätka v maternici. Toto vyšetrenie sa nevykonáva každej mamičke. Robí sa iba na želanie a lekár si ho nechá obvykle zaplatiť, pretože to nie je pravé vyšetrenie, iba doplnok pre vás na pamiatku.

Ako ultrazvuk funguje?

Ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva sondou, ktorá vysiela impulzy. Tie sa odrážajú od skúmaných miest a sonda časť z nich spätne zachytí. Počítač vyhodnotí informáciu o intenzite vlnenia a o čase, ktorý uplynul medzi vysielaním a zachytením ultrazvuku. Vyhodnotené dáta sa zobrazujú na obrazovke. Počítač je schopný následne porovnať namerané údaje s tabuľkou a spočítať i dĺžku tehotenstva.

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského oblečenia a dojčenských potreb.

Prečítajte si aj ďalšie články o tehotenstve:

Mohlo by Vás tiež zaujímať

Pridaj komentár

CzechSlovakia