Main menu

 

Čo všetko potrebuje dieťatko v zimných mesiacoch?

2nd nov 2016

Blížia sa nám zimné mesiace, a preto je potrebné, aby sme boli včas vybavení teplým dojčenským oblečením a výbavou pre našich najmenších. A nielen oblečením. Čo všetko dieťatko v zimných mesiacoch potrebuje? Čo obliekať dojčatám a batoľatám, ktoré už vedia chodiť? A čo deťom, ktoré ešte sedia v kočíku? Prinášame vám článok, v ktorom nájdete kompletný zoznam potrebných vecí a tiež tipy, ako naše deti v zimných mesiacoch obliekať.

nik_7691-kopirovat

Obliekame vrstvením

V zimných mesiacoch hrozí prechladnutie a virózy, ktorým je potreba predchádzať správnym oblečením, aby deťom bolo teplo. Základom zimného obliekania je systém tzv. vrstvenie. Vždy je lepšie deťom obliecť viac tenších vrstiev, než jednu silnú, a to z dôvodu tepelnej izolácie.

Spodnú vrstvu by mali tvoriť kvalitné materiály. Dôležité je, aby bol materiál príjemný, udržoval teplo a odvádzal pot od tela. Pre dojčatá je vhodná bavlna, je však nutné častejšie kontrolovať, či dieťa nie je spotené. Existujú špeciálne termoregulačné materiály, tie odvádzajú pot lepšie ako klasická bavlna. Pre batoľatá sa dá zohnať funkčná bielizeň, ktorá máva ploché švy, aby nedráždili detskú pokožku. Funkčná bielizeň býva vyrábaná zo špeciálnych vlákien polypropylénu. Vhodná je tiež bielizeň z jemne česanej bavlnenej priadze alebo z merino vlny.

Druhá vrstva je tzv. medzivrstva, ktorej úlohou je tepelná izolácia a preberanie nadbytočnej vlhkosti, ktorá prechádza zo spodnej vrstvy. Vhodné sú funkčné tričká, roláky, fleecové mikiny či vlnené svetríky.

Vrchná vrstva by mala chrániť pred nepriazňou počasia. Musí byť odolná proti vode a vetru, avšak nesmie brániť odvádzať pot von. Vrchná posledná vrstva musí udržiavať telo dieťaťa v teple. Vhodné sú teplé zimné bundy, kombinézy alebo softshellové bundy.

Kombinéza alebo zimná bunda

Hlavným oblečením je zimná kombinéza alebo bunda či komplet bunda a oteplovačky. Kombinézy môžu byť s kapuckou alebo bez, s napevno prišitými alebo oddeliteľnými textilnými topánočkami. Pre chodiace deti už bez textilných topánočiek. Pre najmenšie dojčatá sú praktické z hľadiska rýchleho oblékania jednodielne kombinézy, ktoré majú vpredu široké rozopínanie.

Pre bábätko v kočíku stačí mnohokrát zimná bundička a teplý fusak. Na prepravu v autosedačkách existujú fusaky, ktoré majú rozdelenú spodnú časť do dvoch „nohavíc“. Vďaka tomu je možné použiť v autosedačkách a športových kočíkoch, ktoré sú vybavené bezpečnostnými pásmi.

Kombinézy mávajú textilné topánočky a rukavičky, ktoré sa dajú pripnúť cvočkami alebo gombíkmi. Pri nákupe kombinézy dbajte na to, aby kombinézka bola väčšia ako ostatné oblečenie. Vo veľkých mrazoch sa pod ňu musí zmestiť ešte sveter a teplé nohavice.

Kapucňa je dôležitá pre väčšie deti. Bábätko, ktoré leží v kočíku, kapucňu nepotrebuje. Veľakrát by mu prekážala pri ležaní a tlačila by ho.

nik_7559-kopirovat

Čiapočky a rukavičky

Až 30-40% tepla uniká z tela hlavou, preto musí mať dieťatko čiapku, ktorá bude príjemná, teplá a bude zakrývať uši. Bábätkám sa odporúča obliecť tenkú bavlnenú čiapočku a cez ňu dať druhú teplú čiapku (fleecovú alebo pletenú).

Nevyhnutnou časťou zimnej výbavičky sú tiež rukavičky, ktoré sú buď súčasťou kombinéz, alebo je nutné ich dokúpiť. Pre deti, ktoré už behajú a hrajú sa v snehu či mokru, ich nakúpte viac, nech máte vždy po ruke suché náhradné.

V zimných mesiacoch je samozrejmosťou aj šál alebo praktický nákrčník.

Nohy v teple

Miesto, ktoré ľahko prechladne, sú detské nožičky. Je potrebné ich udržiavať v teple. Nechodiace deti, ktoré sú zabalené vo fusaku v kočíku, stačí obliecť do teplých vlnených ponožiek alebo kožušinových capačiek. Chodiacim deťom potom je potreba kúpiť kvalitnú zimnú obuv, ktorá má teplú výstelku, je nepremokavú a podrážku s protišmykovou úpravou. Do snehu voľte vysokú obuv. Na normálne nosenie stačia členkové topánky.

Fusaky, zavinovačky, deky

V zimnom období rozhodne oceníte kvalitné fusaky a kožušinové vrecia. Keď je veľká zima, dáme cez fusak ešte deku a nánožník od kočíka. Nezabudnite kočík izolovať aj zospodu, teda tak že dáte pod dieťa teplú podložku alebo zloženú deku.

Ak jazdíte s dieťaťom často automobilom, oceníte fusak do autosedačky, ktorý má v sebe zabudované otvory pre bezpečnostné pásy. Fusak býva sťahovateľný okolo hlavičky a spodná časť má tvarovanú do tvaru sedadla autosedačky. Keď je dieťa vo fusaku, odpadá starostlivé prikrývanie dekami, z ktorých sa dieťa rovnako pri prenášaní z auta väčšinou odkope. Pri prenášaní mrazom dieťa zakryjete a akonáhle sa v aute oteplí, môžete fusak rozopnúť.

V zime oceníte aj deky. Tých môžete mať doma niekoľko kúskov a užijete ich. Jednu deku použijete na podložku do kočíka, aby dieťa bolo izolované zospodu. Ďalšiu deku užijete ako prídavnú prikrývku pri veľkých mrazoch, inú ako prehoz, keď je teplejšie a nie je potreba fusak. Jednu môžete voziť v aute, inú použijete, keď chcete dieťa niekde položiť. Využitie diek je naozaj široké.

Zimní fusák New Baby Fluffy

Nebojte sa zimy

Pobyt na čerstvom vzduchu je pre vývoj dieťaťa nesmierne dôležitý. Dieťa sa otužuje, zoznamuje sa s okolitým svetom, prichádza do styku s novými podnetmi, zlepší sa mu chuť do jedla …

Bábätká nemajú ešte dokonale vyvinutú termoreguláciu, to znamená, že môže mať ručičky a nožičky studené, a napriek tomu mu môže byť teplo. Rodičia by sa teda studenými rukami nemali riadiť. Kontrolujte zátylok. Ak má bábätko zátylok teplý, je dobre oblečené, potom nemusíme mať strach, že prechladne. Keď je však zátylok vlhký, vyzerá to, že je bábätku horúco a je potrebné nejaké oblečenie ubrať. Keď sa dieťa spotí, je potom viac náchylné k prechladnutiu. Keby bol zátylok studený, je potreba bábätko zahriať a pridať nejakú vrstvu navyše.

Pozrite sa tiež na veľký výber dojčenského obečenia a dojčenských potreb.

S prianím krásneho dňa
www.mimulo.sk

Mohlo by Vás tiež zaujímať

One comment on “Čo všetko potrebuje dieťatko v zimných mesiacoch?

  1. Pingback: Perfektné riešenie pre zimné prechádzky | Blog Mimulo

Pridaj komentár

CzechSlovakia